Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Neošetrené nohy a neupravené nechty sa už dávno nenosia

Otlaky, pľuzgiere, zdeformované prsty, mykózy, zarastené nechty. Tieto nepríjemné diagnózy vedia mnohým poriadne znepríjemniť život. Často sa k nim dopracujeme nosením nevhodnej obuvi či ponožiek. Starostlivosť o pleť, vlasy či ruky považujeme za samozrej

mú vec. Nohy zostávajú kdesi na konci. Možnože v lete, keď nosíme otvorenú obuv, si spomenieme, že by nebolo od veci zájsť na pedikúru. Popraskané päty, suchá pokožka a neupravené nechty sa už dávno nenosia. Tak, ako sú dobrou vizitkou upravené nechty na rukách, rovnako je tomu aj s nohami.

Nepodceňujte svoje chodidlá
Už v starom Egypte ľudia prikladali význam starostlivosti o svoje telo. Natierali sa vonnými olejmi a esenciami a vonkajšiu krásu považovali za odraz krásneho vnútra. Chodidlá môžeme prirovnať k mape či k zrkadlu zdravotného stavu jednotlivých vnútorných orgánov. Pri stimulácii jednotlivých reflexných bodov dochádza k pozitívnemu ovplyvňovaniu takmer všetkých vnútorných systémov. Ak by ste siahli po odbornej literatúre, dozvedeli by ste sa, že prvé zmienky o reflexológii pochádzajú zo 4. tisícročia pred naším letopočtom. Zaujímavá je aj skutočnosť, že reflexnou cestou zo šľapají nôh môžeme ovplyvniť svoj celkový zdravotný stav. Princíp spojenia medzi reflexnými oblasťami nôh a zodpovedajúcimi časťami tela vysvetľuje teória zón.
Každý, kto navštívil pedikérku, mi dá určite za pravdu, že svojich klientov často doslova postavila na nohy. Súčasťou každej pedikúry je aj ľahká klasická masáž nôh a tiež čoraz väčšmi obľúbená reflexná masáž chodidiel. Za zmienku však stojí nový spôsob ošetrenia nôh, ktorý sa na Slovensku začína udomácňovať. Reč je o mediciálnej suchej pedikúre, ktorá je veľmi účinná v prípadoch, kde už klasická pedikúra nebola účinná alebo spôsobovala klientovi bolesť.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi suchou a mokrou
pedikúrou je veľký rozdiel
V Lučenci nájdete len jeden kozmetický salón, kde si môžete dať urobiť suchú pedikúru. Je ním salón Zoe. O prednostiach spomínanej pedikúry som sa rozprávala s jeho majiteľkou Zuzanou Stankovičovou.
Aký rozdiel je medzi suchou a mokrou pedikúrou?
Jedným zo základných rozdielov v ošetrení nôh pomocou mediciálnej pedikúry v porovnaní s klasickou je ten, že nohy sa nenamáčajú. Svojim klientom zvyknem odporučiť, aby si v deň, keď sú objednaní na pedikúru, vôbec nenamáčali chodidlá. Dokonca v lete, keď sú chodidlá spotené, musím ich pred ošetrením osušiť, pretože pri prístrojovom ošetrení by bola namočená koža prekážkou pri brúsení. Keďže ide o suchú pedikúru, je veľmi vhodná na ošetrenie tzv. diabetickej nohy. Pacienti, ktorým život znepríjemňuje ochorenie, akým je diabetes melittus, ľudovo nazývané cukrovka, určite vedia, o čom hovorím. Maximálne venovanie pozornosti chodidlám je pre nich samozrejmosťou. Aj malý otlak, neodborne ošetrený necht či hnisavé lôžko môže viesť až k amputácii končatiny. Mediciálna pedikúra je ideálnym riešením problémov so zarastajúcimi nechtami, otlakmi, kurími okami. Rovnako ošetrenie nechtov touto metódou je šetrnejšie a pri spomínaných problémoch, hlavne zarastajúcich nechtov, takmer nenahraditeľné. Ošetrenie klasickou pedikúrou znamená vytrhnutie časti nechtovej platničky. Ani najväčšiemu odborníkovi v oblasti pedikúry sa to však nemusí podariť. Rovnako odstránenie nechta lekárom nie je pre pacientov právne najpríjemnejšie ošetrenie.
Ako vyzerá ošetrenie mediciálnou suchou pedikúrou?
Hneď na začiatku musím zdôrazniť, že mediciálna alebo prístrojová pedikúra je prakticky bezbolestné ošetrenie. Nie je žiadnym zázrakom a ľudia by si ju nemali spájať s niečím, čo pre nich znamená prepych a zbytočné mrhanie časom a peniazmi. Prístrojová pedikúra je veľmi šetrná, nekrvavá a samotné obrusovanie kože je vlastne prirodzeným fyziologickým odstraňovaním zrohovatenej, zatvrdnutej a popukanej kože. Treba podotknúť, že správne brúsenie kože spomaľuje jej nadmerný rast a vytváranie nepríjemných otlakov. Vhodné obrúsenie nechtovej platničky má za následok okamžitú úľavu a rovnako zvládnutie dlhodobého problému. Veľmi dobré výsledky sú zaznamenané aj v oblasti ošetrovania zhrubnutých nechtov ako následkov mykotického ochorenia. Pri ošetrení pracujem s kvalitným prístrojom. Je to vlastne vysokootáčkový mikromotor s nádstavcami rotačných fréz a s odsávaním. Jednotlivé frézy umožňujú obrusovanie zrohovatenej kože, ošetrovanie samotných nechtov a tiež ošetrenie bolestivých otlakov, kurích ôk, mozoľov.
Väčšinou sa stretávate s ľuďmi, ktorých do salónu privedie konkrétny problém a samozrejme nepríjemné bolesti. Stretli ste sa aj s naozaj kurióznymi stavmi?
Spomeniem prípad staršej panej, ktorá prišla s dlhými zhrubnutými nechtami, ktoré už boli vyhnuté dohora a oblúkom sa spájali s kožou pod nechtovým lôžkom. Veľmi som ju ľutovala, pretože si už nedokázala obuť ani poriadne topánky. Odtiaľto odchádzala s peknými nechtami a nechcela veriť vlastným očiam. Stalo sa mi tiež, že pacientke boli po ošetrení a zbrúsení zhrubnutej kože väčšie topánky. Vždy hovorím, že všetky choroby sa prejavia na chodidle. Keď si obzriem nohu klienta, viem odhadnúť, akými ochoreniami trpí. Často sa stane, že klient trpí mykózou a ani o tom nevie. V takom prípade mu odporučím návštevu kožnej ambulancie. Veľmi kuriózne situácie nastávajú napríklad pri odstraňovaní kurích ôk. Slúžia na to špeciálne frézky a klient často ani nepostrehne, že bolestivý problém je preč. Podotýkam však, že pedikúra nie všeliekom a niektoré stavy patria naozaj do rúk lekárov. Ide najmä o ortopedické ochorenia, akými sú haluxy, kladivkové prsty, priečne alebo pozdĺžne plochá noha. Teší ma však, keď klient pocíti naozaj okamžitú úľavu hneď po ošetrení. Veď nohy nás predsa nosia celý život, a tak si zaslúžia, aby sme im venovali pozornosť a dopriali im odborné ošetrenie.
Je ošetrenie mediciálnou pedikúrou pre klientov príjemné?
Tak, ako som už spomenula, ide o bezbolestné ošetrenie a klienti môžu skôr pociťovať slabé šteklenie. Najviac si však vychutnávajú záverečnú fázu ošetrenia, a tou je masáž chodidiel. Je veľmi príjemná a stimuláciou reflexných bodov dochádza k priaznivému ovplyvňovaniu funkcií jednotlivých vnútorných orgánov. Pri masáži používam kozmetiku, určenú na tento účel, ktorá suchú pokožky hydratuje, zmäkčuje a pôsobí ako balzam na unavené chodidlá.
Ako by sme sa mali o svoje nohy starať?
Zásadné chyby, ktoré spôsobia skôr či neskôr problém, sú hlavne nosenie malých topánok, časté nosenie topánok na vysokom podpätku (každý centimeter podpätku prenáša 15 % váhy na časť chodidla, ktorá na to nie je prispôsobená. To má za následok vznik otlakov, mozoľov a kurích ôk). Rovnako sa treba vyvarovať noseniu príliš úzkych topánok a neodbornému zastrihovaniu nechtov. Ponožky z nevhodného materiálu či vlhká obuv znamenajú tiež veľký problém.
Pohodlne sa usaďte do kresla a dôkladne si prezrite svoje nohy. Čo poviete? Ste s nimi spokojní, alebo je najvyšší čas, aby ste sa zverili do rúk odborníka? Ak už máte stavy, že nosenie obuvi vám spôsobuje bolesť, pretože zarastajúce nechty sú vašou nočnou morou, alebo sa pri pohľade na mozole, otlaky a popukanú kožu radšej rozhodnete nosiť aj počas leta uzavreté topánky, neváhajte. Navštívte kozmetický salón Zoe na Štúrovej ulici v Lučenci, kde sa stretnete s jeho sympatickou majiteľkou Zuzkou, ktorá vám určite dokáže pomôcť.

Skryť Vypnúť reklamu

Onychomykózu sa nepokúšajte vyliečiť sami

Často sa stane, že na pedikúru príde klient, ktorý vôbec netuší, že trpí plesňovým ochorením nechtov. Keďže toto ochorenie v počiatočnom štádiu nebolí a pacient pozoruje len zhrubnutie, prípadne deformáciu nechtu či zmenu farby, je mnohokrát podceňované. Treba mať na pamäti, že v žiadnom prípade nejde o bezvýznamnú estetickú chybu. Môže zhoršovať hojenie inej, už prítomnej infekcie, a tiež hojenie rán. V praxi to znamená asi toľko, že po úraze je zhoršené hojenie operačnej rany a môže nastať dokonca infekcia kosti. V prípade naplánovanej operácie môže onychomykóza znamenať jej odklad. „Hubová infekcia nechtov, ktorá sa odborne nazýva onychomycosis, patrí medzi najčastejšiu a veľmi rozšírenú infekciu nechtovej platničky. Štatistiky uvádzajú, že onychomykózou trpí každý tretí človek. Necht, ktorý je napadnutý hubovou infekciou, je deformovaný, má zmenenú štruktúru a farbu. Huba, ktorá toto ochorenie spôsobuje, žije vo vnútri nechtovej platničky, kde je dobre chránená rohovinou. Preto sa mnohokrát pacienti začínajú liečiť sami, a to kúpou rôznych voľne dostupných krémov a tinktúr. Mnohokrát lokálne používané lieky sú nedostačujúce, lebo infekciu neodstránia. Potom je potrebné siahnuť po celkovo užívaných liekoch – tabletkách, ktoré sa krvou dostanú až do postihnutého nechta a hubu zničia. Treba mať na pamäti, že onychomykóza je infekčné ochorenie a ak nechcete ohrozovať seba a svoje okolie, dodržujte základné hygienické pravidlá a používajte šesť zásad prevencie.
• Nechoďte bosý v sprchách, saunách, plavárňach.
• Po umytí si nohy dôkladne osušte, zvlášť medzi prstami.
• Nepožičiavajte nikomu svoju obuv, uteráky a podobne.
• Noste ponožky z prírodných savých materiálov.
• Vyvarujte sa dlhodobému noseniu uzavretej tesnej obuvi.
• Ponožky a topánky, ktoré ste doposiaľ nosili, dôkladne vydezinfikujte,“ radí MUDr. Svetlana Jablonková, dermatovenerologička.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 7. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 8. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 9. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 31 851
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 29 830
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 113
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 272
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 499
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 829
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 625
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 799
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 493
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 873
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

BKM Lučenec - Iskra Svit

BKM vyhral v dohrávke 15. kola SBL.

45m
Obce a mestá postupne zriaďujú miesta na testovanie na Covid-19.

Víkend v našej krajine sa bude niesť v znamení celoplošného testovania na ochorenie COVID-19.

12 h

Z osady uprostred hôr vyžaruje pokoj.

15 h
Nemocnica v Rimavskej Sobote

Zriadila dve očkovacie ambulancie.

17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragédiu vyšetruje polícia.

24 h

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

19. jan

Už teraz je neskoro, vie tréner Nitry po vyhorení so Šamorínom.

22 h

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

19. jan

Už ste čítali?