Stretnutie v zasadačke Obvodného úradu v Lučenci prinieslo zaujímavé témy i námety.
Potreba užšej spolupráce
Predovšetkým bola deklarovaná potreba užšej spolupráce regionálnej a miestnej samosprávy. Len tak možno pripraviť dostatok kvalitných a úspešných projektov, schopných získať podporu zo štrukturálnych či kohézneho fondu Európskej únie v novom programovacom období 2007 – 2013. Banskobystrický samosprávny kraj preto vytvoril Radu pre spoluprácu s miestnou samosprávou a podľa predsedu Milana Murgaša je pripravený pomáhať pri tvorbe rozvojových programov. Ako však zdôraznil, nemieni to robiť pod tlakom politických centrál, lež na základe občianskych resp. samosprávnych iniciatív. „Na Slovensku máme totiž zastupiteľskú demokraciu. Na poslancov, či už komunálnych alebo regionálnych, preniesli svoje právomoci občania a nie politické strany, a preto budeme vždy vychádzať z tohto občianskeho princípu,“ povedal.
Dôležitá je systémová práca
Pre starostov a primátorov Novohradu je dôležitá informácia, že akonáhle bude v Bruseli schválený Národný referenčný rámec na rozdelenie a využitie „europeňazí“ (čo by malo byť začiatkom februára), zorganizuje Vyšší územný celok Banská Bystrica výjazdové stretnutia so všetkými 52 mikroregiónmi tohto územia, aby boli presne pomenované a definované oblasti rozvoja. Je potrebné vytvoriť kvalitný informačný systém o tom, kde, kto, čo robí, ako a s akým výsledkom. Viac systémovej práce je potrebné vniesť do cestovného ruchu, sociálnej oblasti... „Nemôžeme stavať domovy dôchodcov v každej dedinke, čo sa dnes stáva módou, pretože finančne ich prevádzku nevieme zvládnuť,“ poznamenal Milan Murgaš. Riešením je preto združovanie sa viacerých obcí, a to nielen pri zabezpečovaní sociálnej starostlivosti, ale aj pri budovaní infraštruktúry, v školstve, v kultúre či pri hospodárskych aktivitách.
Starostovia upozornili
na problémy
Starostovia Novohradu na stretnutí s predstaviteľmi regionálnej samosprávy v Lučenci upozornili na viac problémov, ktoré brzdia obce v rozvoji a znepríjemňujú život miestnym obyvateľom. Ak chcú mať napríklad zachované autobusové spoje, musia na ne finančne prispievať. Políchno, ktorého starosta Július Slovenčák problém otvoril, platí mesačne 1780 korún. Dobroč 700, Ábelová 5000. Samozrejme, tieto peniaze potom chýbajú v obecných rozpočtoch. Pritom SAD-ky, ktoré sú dnes súkromnými spoločnosťami, dostávajú od štátu dotácie na výkony vo verejnom záujme. Banskobystrický kraj takto v minulom roku vyplatil 250 miliónov korún. V súčasnosti však nemá nástroje (v orgánoch týchto akciových spoločností chýbajú zástupcovia regionálnej samosprávy), ako dohliadnuť na presne účelové použitie týchto peňazí. Podľa Milana Murgaša by sa to malo po konzultáciách na príslušnom ministerstve onedlho zmeniť.
Problémom je aj pitná voda
Veľkou bolesťou Novohradu je nedostatočné zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou. Z vystúpenia Jozefa Hoffmana, zastupujúceho starostu Haliče, sa účastníci stretnutia dozvedeli, že bol síce vypracovaný projekt, ale jeho realizácia sa stále odkladá. Podobne je to aj so zásobovaním obcí na juhu veľkokrtíšskeho okresu. Miliardový program financovaný z ISPY stále nie je realizovaný. V zámeroch vodárenskej spoločnosti, do ktorej vstúpil v minulom roku zahraničný investor, sa podľa starostov čoraz silnejšie prejavujú trhové princípy, napríklad aj úvahy o predávaní pitnej vody zo sústavy vodárenských diel na juhu stredného Slovenska do Maďarska. Pritom 38 obcí okresov Lučenec a Poltár nemá, podľa doterajšieho predsedu Združenia miest a obcí Novohradu Jozefa Kuceja, stále pitnú vodu. Rovnako tak desiatky obcí Veľkokrtíšskeho okresu. Tento „handicap“ mal byť pôvodne odstránený do roku 2010, dnes už smerné programy hovoria o roku 2015. „Ako môžu v týchto obciach zabezpečovať rozvojové aktivity (napríklad cestovný ruch), keď im chýba to najzákladnejšie - pitná voda?“ - pýtal sa.
Starosta Dobroče Ján Krnáč vyzval k spoľahlivejšej činnosti podniky správy a údržby komunikácii, k posilneniu regionálnych rozvojových agentúr, aby dokázali vyrábať maximum kvalitných a úspešných projektov aj pre mestá a obce...
Nuž pripomienok, upozornení na problémy v južnej časti banskobystrického regiónu a nevyhnutnosť ich odstránenia bolo na stretnutí v Lučenci vznesených veľa. Ich riešenie záleží, ako sa na tom zhodli mnohí diskutujúci, aj od lepšej spolupráce miestnej a regionálnej samosprávy, od aktívnejšej činnosti poslancov vyššieho územného celku, ich pravidelnej účasti na aktivitách miest a obcí a samozrejme aj od koncepčnej regionálnej politiky samotného štátu.