Utorok, 20. apríl, 2021 | Meniny má MarcelKrížovkyKrížovky

Konský ide v šľa pajách legendárneho Rockyho!

Nie, ako chudáci sa necítime, ale niečo si človek na pretekoch v zahraničí predsa len uvedomí. Takmer každý borec, proti ktorému sa postaví Vlado do ringu, má za sebou veľa ľudí. Dvoch-troch trénerov, sparingpartnerov. K tomu tím technikov, fyzioterapeut,

lekár, špecialista na výživu. O Vlada sa stará len jeden človek. Ja, tréner, manažér aj masér v jednej osobe,“ porovnáva tréner Milan Škorňa podmienky a zabezpečenie svetovej špičky s tými, ktoré má k dispozícii jeho zverenec kicboxerista Vladimír Konský. A ten svojimi ostatnými výkonmi dokazuje, že aj on patrí medzi najlepších, keď už nie na svete, tak v Európe určite. Na domácej pôde druhý rok nepozná vo svojej kategórii premožiteľa, ba čo viac, posledných šesť mesiacov silno dýcha na krk najlepším svetovým borcom. Naposledy pred vypredaným hľadiskom a televíznymi kamerami satelitnej stanice DSF v Karlsruhe siahol až na vytúžený absolútny vrchol svetového kickboxu. Na Majstrovstvách sveta v Nemecku to dotiahol až do finále, kde si to rozdal s úradujúcim šampiónom, domácim Aptinom. “Odkiaľ je ten mladý chlapec s detskou tváričkou?“– čudovali sa aj komentátori nemeckej televízie, ako chudobný príbuzný poráža bohatých. Ten chlapec je ako z filmu. Nikto o ňom nepočul, nikto ho nevidel, jednoducho si prišiel a z ničoho nič víťazí. Bez preháňania príbeh, akým spôsobom a akou rýchlosťou sa Vladimír Konský dostal medzi kickboxeristickú elitu, veľmi pripomína legendárny film Rocky.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvé tvrdé K.O. Vlada stále bolí
Príbeh nádejného slávneho kicboxeristu Vladimíra Konského sa začal písať veľmi smutne. Pri téme svojich začiatkov Vlado na chvíľu stíchne a prehltne veľkú slinu. Vlado je tvrdý chlap, ktorý znesie naozaj extrémne silné rany pod pás. Slzy, ktoré sa mu tlačia do očí, však neskryje. „Žiaľ, moja mamka nestihla môj prvý zápas. S tréningmi som práve začínal, keď nás nečakane opustila. Dodnes ma veľmi mrzí, že už nestihla moju kickboxeristickú kariéru a moje prvé veľké víťazstvo. Verím však, že kdesi tam zhora sa na mňa pozerá a je hrdá na svojho syna,“ zadíval sa na chvíľu Vlado kamsi do neznáma. Ticho v miestnosti prerušil až jeho osobný tréner Milan Škorňa, ktorý má veľký podiel na tom, že mladý a obyčajný chlapec z Hrnčiarskych Zalužian dnes rúbe v kickboxe naozaj vysoko!

Skryť Vypnúť reklamu

Do kicboxu ho vtiahli staré boxerské rukavice!
Vladimír Konský začínal s kicboxom až ako 22-ročný. Dnes má 25 a všeličo už za sebou, ale na prvé svoje prvé kroky si dodnes pamätá. „S mojím dobrým kamarátom Robom Ádámom sme jedného dňa na okne domu v Hrnčiarskych Zalužanoch zbadali zavesené boxerské rukavice. Zaujali nás. Niekoľko dní sme okolo toho okna chodili a obzerali sme tie rukavice. Až nám raz jednoducho nedalo a zabúchali sme na dvere spomínaného domu. V nich sa objavil pán Milan Škorňa. Opýtal sa: chlapci, čo potrebujete? Išli sme rovno k veci. S veľkou prosbou sme ho požiadali o boxerské rukavice. Povedali sme mu, že by sme si chceli skúsiť zaboxovať,“ spomína Vladimír Konský na chvíle, keď si po prvýkrát navliekol boxerské rukavice. A nielen to! Práve od tohto momentu sa začala písať úspešná spolupráca Vladimíra Konského a jeho trénera Milana Škorňu. Ako obaja priznali, ani jeden v tej chvíli netušil, že najbližšie tri roky prežijú spolu. „Záujem chlapcov ma úprimne prekvapil. Predtým som sa síce bojovým umeniam, ako napríklad kicbox, karate či thajský box, venoval, ale tie rukavice kvôli mojim zdravotným problémom som mal na okne zakvačené naozaj veľmi dlho. Priznám sa, vôbec som nerátal s tým, že raz ich zvesím v Hrnčiarskych Zalužanoch. Chlapci mi dali chrobáka do hlavy, ktorý mi nedal pokoja, preto som sa rozhodol, že to spolu s nimi skúsim znovu,“ povedal bývalý karatista, thajský boxerista, kickboxerista a zároveň aj tréner týchto športov. „Trénoval som najmä kluby v Rimavskej Sobote. Začínal som ako karatista,“ pridal M. Škorňa. Písal sa rok 2004 a zároveň do miestnej obecnej kroniky v Hrnčiarskych Zalužanoch aj novodobá história kickboxeristického športu v minidedinke.
Vlado sa v prvom súboji lomil s najlepším kamarátom
„Na začiatku bolo iba boxerské vrece, rukavice a veľká chuť. Postupne sa však náš oddiel rozrástol. Počet tréningov a prepotených tričiek narastal, ale čo bolo najdôležitejšie, aj Vladova chuť a ostatných chlapcov. Nedalo nám a prihlásili sme sa do prvoligového slovenského kickboxeristického klubu v Hnúšti,“ spomína na oficiálny vstup Vladimíra Konského do kicboxeristického ringu M. Škorňa. Prišiel teda ten veľký deň D, prvý veľký súboj zoči-voči. „Na to nikdy nezabudnem. Bol som plný očakávania. Mal som aj trému. Priznávam,“ spomína Vlado, ktorý sa však súpera nakoniec nedočkal. V jeho hmotnostnej kategórii nebolo jednoducho do koho buchnúť. Zalužanci sa však vynašli a bez boja domov nešli. „Chlapci sa veľmi chceli ukázať. Nuž, vymysleli sme exhibíciou. V ringu si to rozdali chlapci, ktorí objavili v okne moje boxerské rukavice – Vlado Konský a Robo Ádám. No nakoniec, čuduj sa svete, to bol jeden z najtvrdších zápasov. Vôbec sa nešetrili a obaja sa tĺkli hlava-nehlava. Dodnes sa smejeme, keď na túto chvíľu spomíname,“ povedal M. Škorňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Žiadne „steráče“ žiadne prášky, pravá slovenská slanina
je receptom úspechu
Vladimír Konský vyrastal na dedine. Domáce práce či iné povinnosti okolo záhrady a domu boli, respektíve dodnes sú v jeho prípade na dennom poriadku. Až keď urobil doma svoje, prišiel čas na zábavu a tréningy. „Kickbox stále beriem v prvom rade ako hobby. Tak ako mňa, aj môjho trénera tento šport baví, a preto ho robíme. Nie je to kvôli víťazstvám, ktoré však samozrejme veľmi potešia, alebo nebodaj kvôli peniazom,“ tvrdí Vlado, ktorý aj dnes predtým, ako sa dostane k tréningu, musí skoro ráno vstávať, aby stihol prísť včas do práce. „Môj otec zbadal, že mi to v tomto športe ide, a veľmi ma podporuje. Snaží sa mi pomôcť po všetkých stránkach. Neobmedzuje ma v tréningoch. Doma však pomáhať musím. Rodina je pre mňa totiž prvoradá,“ prízvukuje Vlado, ktorý ako tvrdí, na to, že je chlapec z dediny, nikdy nezabudne a žiadneho frajera zo seba strúhať nemieni. „Či už budem majster sveta, alebo dosiahnem iný úspech, vždy budem Vlado Konský z Hrnčiarskych Zalužian, ktorý si kedykoľvek na večeru odkrojí kus dobrej slaniny,“ pridal V. Konský.

Tajnou zbraňou Vlada je odolnosť voči bolesti
Kickboxerista z Hrnčiarskych Zalužian sa zaradil medzi najlepších raketovou rýchlosťou. Za tri roky toho dosiahol toľko, koľko iný za celú svoju kariéru. A to, ako tréner Milan Škorňa tvrdí, ešte sa má jeho zverenec čo učiť a určite všetko neukázal. Jedno je však aj podľa neho isté, Vlado má jeden veľký dar od boha. „Ako Vlado bolesť znáša, je aj pre mňa dosť nepochopiteľné. Niekedy schytá naozaj veľmi tvrdé údery, no na rozdiel od iných borcov Vlada nepoložia. Dostať ho na zem je preto pre každého veľmi ťažké,“ myslí si M. Škorňa. A veru má pravdu. Vlada k zemi len tak ľahko nedostanete. Slovenskí borci by o tom vedeli rozprávať. Už dva roky nie a nie Vlada zdolať. Dvojnásobný majster Slovenska v kicboxe si suverénne vládne vo svojej kategórii v našich ringoch.

Prvá vážna skúška, a hneď finále Majstrovstiev sveta
Vladimír Konský to na Slovensku už ďalej nedotiahne. Uvedomil si to nedávno aj on. Rozhodol sa preto, že to skúsi medzi svetovou elitou. To, či na tých najlepších má, si bol otestovať na Majstrovstvách sveta, ktoré sa konali v nemeckom Karlsruhe. Vlado cestoval do „Deutschlandu“ s malou dušičkou. V ringu ho totiž čakali borci, ktorí sa kickboxu dennodenne venujú a týmto športom si zarábajú na živobytie. „Keď nás uviedli do našej šatne, iba sme krútili hlavou. Bola ešte väčšia ako miestnosť, kde trénujeme. Stáli sme tam len my dvaja, tréner a ja. Atmosféra v aréne bola strhujúca a človeku behali zimomriavky po chrbte, keď hlásateľ začal predstavovať súťažiacich. Svetelné efekty, plné hľadisko, jednoducho paráda. To na Slovensku nezažijete,“ spomína Vlado na nemeckú majstrovskú kicboxeristickú šou. A čuduj sa svete, Slovák z minidedinky, ktorý mal byť pôvodne „fackovacím panákom“, sa nakoniec stal na prekvapenie všetkých hrdinom Majstrovstiev sveta. Neznámy borec spod Tatier to aj na prekvapenie tunajších médií a fachmanov dotiahol až do finále. Proti nemu sa postavil najlepší z najlepších - úradujúci majster sveta, Nemec Aptin. „Musím priznať, že som mal pred ním veľký rešpekt. Je to skúsený borec a každý môj chybný krok trestal. Stále som si však opakoval, že tých 12 kôl musím vydržať, nech sa deje čokoľvek. Prvé kolá sme sa oťukávali. Bál som sa to rozbaliť. Nemec to však využil a v prvých kolách mal prevahu. Potom som si povedal, že nemám čo stratiť. Vyšlo mi niekoľko úderov a cítil som šancu. V závere som ho niekoľkokrát kopačkou zasiahol do hlavy. Pred posledným kolom to vyzeralo sľubne. No na konci nášho súboja mi došli sily. Nemec mal síce tiež dosť, ale hnaný skvelým publikom ma zlomil. Bojoval som však s ním až do posledného úderu a tých 12 kôl som vydržal,“ vrátil sa k nedávnemu parádnemu kickboxeristickému večeru v nemeckom Karlsruhe, ktorý vysielala aj nemecká satelitná stanica DSF. Po poslednom gongu nasledoval verdikt rozhodcu. Obom borcom zovrel ruky. Diváci s napätím očakávali, ktorému z nich ju zodvihne, keďže podľa papierových predpokladov to súboj Dávida s Goliášom nebol. Nakoniec však domáci predsa len šaleli. Nahor išla ruka Nemca Aptina, ktorý obhájil titul majstra sveta. No Vlado smutný byť nemusel. Od publika zožal veľký potlesk, komentátori spomínanej televíznej stanice hodnú chvíľu skloňovali jeho meno a azda jeho najväčšie víťazstvo je, že ukázal všetkým, že to aj obyčajný chlapec z dediny tvrdou drinou môže dotiahnuť naozaj ďaleko.

Vladov sen je K1 a profesionálny ring
„Veľké oči nemám, ale raz by som si to chcel rozdať s takými borcami, ktorých môžete vidieť aj na Eurosporte. Žiaľ, k nim mám zatiaľ ďaleko. Všetci títo borci sú totiž profesionáli a prepracovať sa medzi nich už je nielen otázkou tréningu či chuti, ale predovšetkým peňazí,“ prezradil nám svoj kickboxeristický sen Vladimír Konský. Jeho tréner Milan Škorňa tvrdí, že ak Vlado v nastúpenom trende vydrží, nemusí len dlho snívať. No zároveň si aj on uvedomuje... „Poviem to na rovinu. Bez generálneho sponzora to nejde. Ani Majstrovstvá sveta v Nemecku alebo najbližšiu exhibíciu v Česku na Czech open, ktorá nás čaká, by sme nezvládli bez podpory našej obce a iných našich drobných sponzorov. A profesionálne súťaže ako K1? Tie bez väčšieho balíka peňazí sú ťažko dosiahnuteľné. Mrzí ma to, pretože bez preháňania Vlado je naozaj blízko k splneniu svojho sna – rozdať si to s profíkmi. Máme totiž veľmi dobré vzťahy s majstrom sveta v thajskom boxe, tiež Slovákom Ďuricom, ktorý sa už roky pripravuje na turnaje priamo v Thajsku. Táto krajina je mekkou bojových športov. Väčšina profesionálnych kickboxeristov preto chodí práve to Thajska trénovať. Ak by sa tam Vlado dostal, som presvedčený, že by bol veľmi dobre pripravený vstúpiť do ringu profesionálov. A to už je iná káva po všetkých stránkach,“ povedal M. Škorňa, ktorý vie, že aj v kicboxe to bez peňazí nejde. Nuž, verme, že táto dvojica oporu v nejakom silnom sponzorovi nájde a svetu ukáže, kde nielen náš región, ale aj naše Slovensko leží.

Milan Škorňa: „V Kicboxe je to fifty–fifty. Na rozdiel od iných športov sa tu nemôžete zašiť. V ringu vám nik nepomôže. Bojujete sám za seba, a ak zlyháte, dostanete riadnu bitku.“

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 2. Investovanie sa tento rok oplatí
 3. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 4. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 5. Nech trénujete kdekoľvek, nikdy nešportujete sami
 6. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 7. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 8. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 9. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 10. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 1. Investovanie sa tento rok oplatí
 2. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 3. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 4. V COOP Jednote aj počas pandémie vybavíte všetko
 5. DPDgroup zanalyzovala správanie zákazníkov počas pandémie
 6. Čo bude v 2021 inak pri stavebnom povolení pre domy
 7. Konečne! PLANEO Elektro opäť otvára predajne
 8. Nech trénujete kdekoľvek, nikdy nešportujete sami
 9. Obnoviteľné zdroje energie na FVT
 10. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 24 313
 2. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 23 081
 3. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 13 589
 4. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 541
 5. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 8 172
 6. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 8 107
 7. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 8 026
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 795
 9. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 7 779
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 647
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

V Gemersko-malohontskom múzeu pozvú návštevníkov do hlbín zeme.

Jedna z nich zoberie návštevníkov do hlbín zeme.

48m
Brány synagógy sa po štyroch rokoch otvárajú.

Po nútenej štvormesačnej pauze konečne otvárajú svoje brány aj kultúrne inštitúcie.

4 h
Ilustračné foto.

Päťdesiatšesťročná žena odmietla dychovú skúšku aj odber krvi.

13 h
Africký mor ošípaných sa nebezpečne šíri našou krajinou.

Africký mor ošípaných hlásia v Banskobystrickom kraji z Rimavskej Soboty, Veľkého Krtíša, Revúcej, Detvy aj Zvolena.

16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Martin Spano, rodák z Čaky.

16. apr

Africký mor ošípaných hlásia v Banskobystrickom kraji z Rimavskej Soboty, Veľkého Krtíša, Revúcej, Detvy aj Zvolena.

16 h

Futbalovú rodinu opustil mladý perspektívny hráč.

19. apr

Staré železničné teleso medzi Považskou Bystricou a Púchovom prerábajú na cestu. Nosice sa bránia, narastie im počet áut. Projekt je však už rozbehnutý.

19. apr

Už ste čítali?