Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Turistika je našou devízou

V MY Novohradských novinách, sme od prvých tohtoročných čísiel začali uverejňovať informácie o turistickom potenciáli nášho regiónu. O tom, čo v našom okolí môže návštevníka zaujať, kvôli čomu sa oplatí náš región navštíviť. Ste prednostom, vlastne najvyš

ším oficiálnym predstaviteľom štátu na území, kde pôsobia aj naše noviny. Ako sa vy dívate na možnosti rozvoja turistiky v okresoch Lučenec a Poltár?
V prvom rade chcem povedať, že séria článkov vo vašich novinách ma veľmi zaujala. Uvítal som ju. Samozrejme, nie som len prednostom. Som aj turistom a trochu aj poľovníkom. S krásami našej prírody sa stretávam, dá sa to tak povedať, takmer denne. Vždy som snažil presadzovať názor, hoci som poľnohospodár, že juh bystrického kraja je pre turistiku priam stvorený. Nie som v oblasti turizmu profesionál, ale aj laik, ak chodí s otvorenými očami, vidí našu fantastickú krajinu z troch strán obkľúčenú panorámou hôr. A bohatú kultúrnu históriu miest a dedín ani nemusím osobitne zdôrazňovať. Ak by som však chcel región z hľadiska rozvoja turistiky nejako logicky rozdeliť, tak asi takto. Jedny prirodzené rekreačné strediská tvorí oblasť vhodná na letnú turistiku – kúpanie. To sú vlastne vodné nádrže a kúpaliská. Druhú horská a podhorská oblasť, vhodná na zimné športy. Toto je práve naša výhoda. Z typických letovísk je to do typických horských stredísk len niekoľko kilometrov. Takúto devízu má málokto.
Ktoré konkrétne lokality sa vám dosiaľ najviac pozdávajú?
Z hľadiska turistiky, takzvanej letnej, sa mi najviac pripravená pozdáva lokalita okolo Ružínskej priehrady. Obec Divín poskytuje už solídne služby a okrem toho má množstvo zaujímavých kultúrnych pamiatok. Nezanedbateľná je aj blízkosť turistických trás v pohorí Javorie a ďalej v Krupinskej planine. Podobné možnosti sú aj pri priehrade zo strany obce Ružiná. Mýtna, vzhľadom na to, ako je navrhnutá stavba diaľnice, je predurčená skôr na rozvoj priemyslu, ale môže byť aj vhodným nástupným miestom, takpovediac križovatkou pre turistov, ktorí majú záujem vidieť severnú časť lučenského okresu. Prirodzenú lokalitu na rozvoj turistiky tvorí údolie okolo Dobročského potoka s východiskovými trasami do Veporských vrchov, odkiaľ sú možnosti na pešiu, lyžiarsku, ale i cykloturistiku na všetky svetové strany. Ďalšiu vhodnú lokalitu pre rozvoj takzvanej letnej turistiky - kúpanie - tvorí priehrada pri Ľuboreči. Tu sú zase výborné možnosti a východiskové pozície do veľmi zaujímavých lokalít, ktoré tvoria obce Praha, Lentvora, Políchno, Ábelová a podobne. Napríklad malá Praha je jednou obrovskou, dosiaľ však nevyužitou turistickou príležitosťou nášho regiónu.
Veľmi zaujímavý projekt vzniká pri Rapovciach. Ak sa podarí navŕtať dostatočne teplú vodu, myslím, že projekt geotermálnych kúpalísk v nadväznosti na geologickú lokalitu v maďarskom Ipolytarnóczi môže byť aj pre zahraničných turistov skutočným ťahákom.
Čiastočne konkurenčný projekt vzniká pri obciach Veľká nad Ipľom a Kalonda. Tiež by išlo o cezhraničnú spoluprácu s využitím štrkovísk v povodí Ipľa. No a na zimnú a horskú turistiku je predurčené najmä územie okresu Poltár, Kokavsko a lokality tamojších Veporských vrchov.
Na aké miesto, z hľadiska dôležitosti rozvoja ekonomiky a zamestnanosti, dávate turizmus?
Viete, myslím si, že priemyselný park určite všade nebude. Skončili sa už aj časy mamutích závodov, ktoré budú zamestnávať 2-3 tisícky ľudí. Preto sa snažím aj na najvyšších fórach, či sa to už týka vlády Slovenskej republiky, jednotlivých rezortov alebo rokovaní vyššieho územného celku, predkladať informácie o našom regióne tak, aby všetci pochopili, že do rozvoja turizmu u nás by štát a nadväzujúce orgány mali jednoznačne investovať viac. Turistika by mala zabezpečiť pracovné príležitosti na miestach, kde ľudia žijú. Len ju treba správne pochopiť, podporiť schopných ľudí a schopné projekty. Preto si myslím, že turistike v rozvoji ekonomiky nášho regiónu patrí jednoznačne popredné miesto.
Akými konkrétnymi krokmi chcete vy a vami riadený úrad rozvoj turizmu v našom regióne podporiť? Máte už nejaké konkrétne predstavy? Nájdete si dostatok času aj na koncepčné veci popri robote štátneho úradníka?
Na úrade sa mi zatiaľ robí dobre. Dá sa povedať, že úrad je zabehnutý. Môžem preto robiť viac pre región a nemusím sa toľko venovať vnútornej práci úradu. Zásadne sa zlepšila spolupráca s vyšším územným celkom, a to aj vďaka jeho predsedovi. Mohol by som povedať, že chápe naše potreby a požiadavky. Dobre sa mi spolupracuje aj s poslancom NR SR za náš región pánom Líškom. Vzhľadom k povedanému si myslím, že snaženie v každej jednej oficiálnej sfére ide jedným smerom. Teda, že záujmy jednotlivých vplyvných skupín nie sú v rozpore. Očakáva sa, všetci očakávame, že projekty, ktoré budú pripravené za náš región, dostanú zelenú, či už v orgánoch VÚC alebo jednotlivých rezortných ministerstiev. Rozhodujúcim termínom na predkladanie projektov bude leto roka 2007.
Aké je rozdelenie prostriedkov eurofondov na jednotlivé kraje? Ujde sa niečo aj nášmu, už tradične ochudobňovanému juhu stredného Slovenska?
Rozdelenie prostriedkov pre jednotlivé kraje, pokiaľ viem, urobené nie je. Zatiaľ beží príprava projektov a našou prvoradou úlohou je takpovediac osveta. Ide o to, aby žiadatelia boli čo najlepšie pripravení na čerpanie prostriedkov. Dokonca uvažujeme o zriadení samostatného odboru nášho úradu, ktorého cieľom by bolo napomáhať regionálnemu rozvoju, a to najmä zameriavať sa na prípravu čerpania eurofondov.
Čo myslíte, pán prednosta, budú ľudia na našom vidieku dostatočne pripravení na to, aby vedeli spracovať projekty na požadovanej úrovni? Budú mať šancu siahnuť na eurofondy?
Moja skúsenosť je taká, že mladí ľudia aj na vidieku už možnosti podnikania v oblasti turistiky chápu. Mnohí sú už napojení na internet a dostávajú sa teda ku kultivovaným informáciám. Chvalabohu, máme aj spomínaného poslanca z nášho regiónu, ktorý je veľmi naklonený pomáhať každej konštruktívnej snahe. Takú istú pomoc očakávame aj od ministra výstavby a regionálneho rozvoja. Na návštevách v našom regióne vždy vyjadril ochotu pomáhať. Rovnako aj minister životného prostredia. Mohol by som uviesť aj konkrétne príklady, ale v tomto článku na to priestor asi nie je. Názor VÚC aj Ministerstva regionálneho rozvoja je taký, že treba pracovať na väčších projektoch, projektoch nadregionálneho významu. Zelenú by mal dostať najmä program Líder. Jeho podstata je založená na spolupráci samospráv s podnikateľskými subjektami.
V súvislosti so schvaľovaním projektov nám nedá nepoložiť otázku, ako to vidíte s tak často pranierovaným rodinkárstvom a klientelizmom v tejto oblasti? Budú mať šancu aj subjekty – žiadatelia o eurofondy, ktorí nebudú mať za sebou stranícke krytie alebo inú protekciu?
Myslím, že koncepcia, ktorú teraz prijímame a je zameraná najmä na podporu projektov nadregionálneho významu, už systémovo vylučuje, že „nejaký“ krstný syn alebo krstná dcéra kohokoľvek budú uprednostnení. Ľudia sú ľudia, ale ak sa príjme správne systémové opatrenie, zneužitie fondov sa znižuje na minimum.
Aká je príprava na čerpanie eurofondov v regiónoch, v ktorých zastupujete štát, teda v okresoch Lučenec a Poltár?
Starostov som požiadal, aby na úrad doručili svoje rozvojové zámery. Osobne sa chcem zúčastňovať na zasadnutiach správnych rád jednotlivých mikroregiónov. Zatiaľ však nejaké zásadné projekty, okrem už spomínaných Rapoviec a nedávno doručeného návrhu na využitie jazier pri Velikej nad Ipľom, nepoznám. Hodne v tejto oblasti očakávam od Poltárska a Kokavska.
Takže pripravenosť na čerpanie eurofondov nie je ani teraz oveľa lepšia, ako to bývalo v minulosti. Čo myslíte, že by sa pre zvýšenie záujmu o peniaze, ktoré sa nám ponúkajú sami, malo urobiť?
Keď sa nad tým zamyslím, musím priznať, že svojím spôsobom máte pravdu. Niekedy to naozaj vyzerá tak, akoby sme ani záujem o peniaze, ktoré nám Európa ponúka, nemali. Je pravda, že okolo spracovania projektov je veľmi veľa byrokracie. No ak naozaj chcem urobiť niečo konštruktívne a mám možnosť dostať na to nejakých 5-10 miliónov korún, a to nenávratných, mal by som preto aj niečo urobiť. Človek sa nesmie dať odradiť hneď prvými ťažkosťami. Všeobecne je však o nás Novohradčanoch známe, že si málo veríme. V tomto by sme sa asi mali vnútorne zmeniť. No a z nášho hľadiska, hľadiska úradu všeobecnej štátnej správy, sa musíme zamyslieť nad tým, čo urobiť na propagáciu. A to jednak na propagáciu samotných projektových programov, ale aj na propagáciu regiónu a jeho jednotlivých častí ako celkov, vhodných na ucelené turistické projekty. Dobre, že ste už niečo začali robiť aj vo vašich novinách. V tejto oblasti musíme pomáhať všetci, nemôžeme ostať ľahostajní. Ak sa bude mať dobre jednotlivec, bude sa rozvíjať aj celé mesto, obec, čiže celý región.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 155
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 643
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 146
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 17 936
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 043
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 713
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 286
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 251
 9. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 7 240
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 093
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Ilustračné foto.

"Zlyhania jednotlivcov za hranicou zákona a morálky vrhajú zlé svetlo na celé poľovníctvo," tvrdí ministerstvo na margo prípadu zastrelených koní.

2 h
Výsledky skríningu.

Vo štvrtok sa definitívne rozhodne o ďalších krokoch v boji proti pandémii.

4 h
FTC Fiľakovo 2020/21.

Aj fiľakovskí futbalisti sa pripravujú samostatne. Kouč chce cez zimu vystužiť káder.

10 h

Pri dopravnej nehode pred obchodom v Rimavskej Bani sa našťastie nikto nezranil.

12 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zvolen patrí medzi lepšie okresy.

26. jan

Pokiaľ ste nezvestné deti videli, kontaktujte políciu.

13 h

Mnohí vodiči odbočujú na Nedožerskej ceste v Prievidzi doľava, smerom do mestskej časti Necpaly. Podľa dopravnej značky to však robiť nemôžu, čo si mnohí doteraz neuvedomovali.

19 h

Výhrady zástupcov dolných Kysúc boli oprávnené.

26. jan

Už ste čítali?