moriadna udalosť. Možno to robia aj bulvárne médiá. Väčšinou sa totiž medializujú prípady, v ktorých sa v zdravotných službách vyskytujú nedostatky. Ale aké percento z celkového počtu ošetrovaných pacientov tvoria takéto prípady?
Lučenská nemocnica prechádza v tomto období etapou reštrukturalizácie. Napriek už spomínaným ťažkostiam s financovaním zdravotníckych zariadení všeobecne sa nám darí úroveň služieb stabilizovať. Môžem pokojne skonštatovať, že prístup ľudí, ktorí ošetrovali a na ošetrenie dopravovali malú Emku, je u nás úplne zvyčajný,“ hovorí riaditeľ lučenskej nemocnice MUDr. Július Höffer. Pýtame sa, ako sa podarilo ukončiť predchádzajúci hospodársky rok nemocnice, ktorá ako väčšina slovenských nemocníc bola v minulosti takmer neriešiteľne zadĺžená. „Predchádzajúci rok sme napriek finančným ťažkostiam zvládli dosť dobre. Bolo to vďaka mimoriadnej snahe celého vedenia nemocnice, ale aj trpezlivosti a lojálnosti celého personálu nemocnice. Krátkodobé ciele sme splnili približne na 85%. Podarilo sa nám výrazným spôsobom zveľadiť technické vybavenie. Zakúpili sme očný operačný prístroj, ktorým je možné realizovať už aj náročnejšie operácie, napríklad šedý zákal. Pre gastroenterologické oddelenie sme zakúpili videoendoskopický prístroj, pomocou ktorého sa dajú veľmi šetrne realizovať vyšetrenia čriev, ale aj odstraňovať polypy a vykonávať ďalšie operácie. Novu techniku dostali aj laboratóriá a oddelenie hematológie. Echokardiograf by mal odbúrať cestovanie pacientov na vyšetrenia do Banskej Bystrice či do Bratislavy. Jeho využitie je zabezpečené aj personálne. Pre skúmanie oziev nenarodených detí sme kúpili nový kardiotokograf. Nespomínajúc už inštrumentárne vybavenie pre operačné sály a investície do rekonštrukcie budov (napríklad prestavba neurológie, vymaľovanie chirurgického pavilónu...)“ Verejnosť veľmi podrobne sleduje personálne zmeny v nemocnici. Ako sa na ne díva riaditeľ, ktorý je v konečnom dôsledku zodpovedný aj za personálne vybavenie nemocnice?
„Podľa môjho názoru boli personálne zmeny, ktoré sa udiali, prínosom. Získali sme viacero špičkových a vysokokvalifikovaných odborníkov. Detské oddelenie vedie jeden zo špičkových slovenských pediatrov profesor Karol Kralinský. Tento náš rodák je z Divína a priniesol okrem iného takmer okamžité otvorenie oddelenia intenzívnej starostlivosti. Aby verejnosť pochopila, o čo ide, treba povedať, že predtým každé jedno kritické ochorenie detí skončilo v Bystrici. Špičkovým odborníkom je aj nový primár interného oddelenia Miroslav Szentiványi. Ďalším špičkovým odborníkom je primár rádioterapeutického oddelenia Vincent Alakša. Pacienti toto oddelenie poznajú skôr pod názvom onkologické. Mám ešte potrebu doplniť niektoré profesie (ARO, gynekológia) a posilniť stredný zdravotný personál.“ A čo hospodárenie nemocnice? Už v úvode ste spomenuli, že sa hospodárenie vyrovnalo. „Áno, podarilo sa nám zastaviť zadĺženosť, dosiahli sme vyrovnaný hospodársky výsledok. Nemáme už žiadne dlžoby. Nedlhujeme ani za dodávku energií a dlhy nemáme ani voči poisťovniam. A to sa nám darí vyjsť zo zdrojov, ktoré máme v podstate za výkony od poisťovní. Za všetko hovorí fakt, že v minulom roku sme VÚC až štyrikrát požiadali o rozšírenie licencie. Zatiaľ čo inde sa kapacita lôžkových častí znižuje, u nás sa to nedeje. Ale každému jednému nákupu, či už ide o čistiace prostriedky, lieky a iný zdravotnícky materiál, sa musíme venovať skutočne veľmi pozorne. Keby sme tak ako štátne nemocnice nakupovali za ceny, ktoré nám dodávatelia ponúknu, vyrovnaný hospodársky výsledok by sme nikdy nedosiahli.“