ejného poriadku, sme sa zaujímali u náčelníka Mestskej polície v Lučenci Milana Pjesčáka.
Ide o také definovanie okruhu pôsobnosti a spolupráce mestských a obecných polícií s poriadkovými silami štátnej polície, ktoré by prinieslo optimálne výsledky v ochrane verejného poriadku. Naše kompetencie boli predchádzajúcimi zákonnými úpravami dosť oklieštené, čo si myslím veci veľmi nepomohlo. Dôležitá v kvalitnom pôsobení našich zložiek je aj stabilizácia zamestnancov. Obecní a mestskí policajti, napriek tomu, že pracujú tiež v rizikových podmienkach, nemajú nárok na „výsluhový“ dôchodok. Pomaly už ako jediní z bezpečnostných zložiek. Už dlhšie sa hovorí o zmene zákona o služobnom pomere, ale od slov by bolo potrebné prejsť k činom.
Takže to sú tie všeobecné otázky. Čo konkrétne pripravuje Mestská polícia v oblasti ochrany verejného poriadku priamo v Lučenci?
V rokoch 2005 a 2006 bol v našom meste vybudovaný monitorovací systém s tromi kamerami v hodnote takmer 1,5 milióna korún. Z toho 600 000 Sk nám poskytla Rada vlády pre prevenciu. Prínos systému je výrazne cítiť v predchádzaní a riešení protispoločenskej činnosti. V lokalitách monitorovaných kamerami sa verejný poriadok jednoznačne zlepšil. Napríklad v minulom roku sme s pomocou tohto systému riešili 61 prípadov. Od vandalizmu vo fontáne na Námestí republiky, krádeže tulipánov, sexuálnych neprístojností, rozbitia výkladu pred domom kultúry, nedovoleného predaja potravinárskeho tovaru, až po lúpež. Kriminalita sa tak vytláča do iných lokalít, ktoré je postupne tiež treba riešiť. Preto sme v závere roka predložili projekt na rozšírenie systému o ďalšiu kameru a uchádzame sa o jeho finančnú podporu. Zlepšiť by sme tým chceli verejný poriadok na uliciach Železničnej a Jókaiho.