Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

VIDIEK SA VYĽUDŇUJE!

V Lovinobani žije 2119 obyvateľov, z ktorých je 1020 v produktívnom veku. Nezamestnaných je 330 ľudí. Koncom roka skrachovala tunajšia Magnezitka. Výpovede dostalo približne štyristo zamestnancov. Starosta obce Marian Lenhard nevidí oživenie výroby v ružo

Pribudla ďalšia hladová dolina
vých farbách. Pod hranicou chudoby tu podľa Lenharda žije minimálne 50 ľudí. Za prácou do zahraničia odišlo 80 občanov. Väčšinu sa uchytili v Nemecku a Anglicku.

Zhoršili sa medziľudské vzťahy
„V Boľkovciach som sa narodila a veľmi dobre poznám každú rodinu. Naša obec kedysi poskytovala prácu nielen mne, ale aj ďalším 70 spoluobčanom. Ostatní za ňou dochádzali do neďalekého Lučenca. Nezamestnaných sme nemali, ľudia žili skromne, príjmy neboli až také vysoké, ale napriek tomu si rodiny dokázali postaviť domy a život bol akýsi veselší. Dnes je situácia iná. Ľudia prišli o prácu a minimálne 20 odišli hľadať šťastie do Anglicka, Švajčiarska, Nemecka, Čiech, Maďarska. Každý, čo odišiel vonku, tvrdí, že sa narobí, ale si aj zarobí,“ hovorí starostka Boľkoviec Margita Sedliaková. Prízvukuje, že nielen nezamestnaní sa ocitli v neľahkej situácii. V zlej ekonomickej situácii sa ocitli aj dôchodcovia a rodiny s malými deťmi. „Tento fakt sa podpísal aj na medziľudských vzťahoch, ktoré sa veľmi zhoršili,“ dodáva starostka.

Skryť Vypnúť reklamu

V Ľuboreči sa žije skromne
„Práve teraz sme odprevádzali ďalších troch do Slovinska. Nedávno odchádzali dvaja mládenci, murári, vo veku 20 a 23 rokov do Čiech. Spolu s nimi je v Čechách už deväť našich občanov. V Írsku sú traja, na Cypre tiež traja,“ vyratúva starosta Ľuboreče František Ožvoldík počty spoluobčanov, ktorí odišli pracovať do zahraničia. V obci žije 303 ľudí, z toho je v produktívnom veku 150 a nezamestnaných je 33. V hmotnej núdzi žije podľa neho minimálne dvadsať rodín. „Poznám rodiny, kde zo sedem tisíc korún žije aj šesť ľudí. Tunajšie družstvo, ktoré dávalo obživu 120 zamestnancom, zaniklo v roku 1993. Piati našli zamestnanie na píle, traja sa uplatnili v poľnohospodárstve. „Nie som pesimista, ale napriek tomu si myslím, že nie je predpoklad na skoré zlepšenie situácie,“ povzdychne si starosta.

Skryť Vypnúť reklamu

V Kokave skrachovali tri fabriky
Ani situácia v Kokave n/Rimavicou nie je o nič lepšia. Pracovných príležitostí je v okolí obce málo a denná dochádzka za prácou do Poltára či Lučenca je nákladná, platy nízke. Do zahraničia odišlo pracovať viac ako 40 Kokavčanov. V kurze je najmä Írsko a Česká republika. „Smrečina zamestnávala 180 ľudí, Kokavan 250, Lykotex 96. Skrachovali! Rozpadlo sa aj družstvo, kde prišlo o prácu 100 ľudí. To je 626 pracovných miest. 626 ľudských osudov. Pomaly už neprejde ani deň, aby nám na dvere úradu nezaklopali ľudia s prosbou o pôžičku. Nemajú na chleba!“ hovorí starosta obce Ján Chromek. Medzi najväčších zamestnávateľov v obci patrí Obecný podnik služieb. Ten dáva sociálnu istotu 28 občanom. Pod hranicou chudoby žije okolo 30 rodín. Lepšiu budúcnosť pre Kokavsko by mohol priniesť turizmus.

Skryť Vypnúť reklamu

V Šuriciach je družstvo už 10 rok v konkurze!
V rozhovore so starostom Šuríc som si veľmi dávala pozor, aby som od hnevu nepovedala aj ostrejšie slová. Smerovali by na tých, ktorí doviedli do krachu tunajšie družstvo. Desiatky rokov prosperovalo a zamestnávalo až tristo ľudí. Dávalo chlebík nielen Šuričanom, ale aj občanom z okolitých obcí. Pracovali tu ľudia z Hajnáčky, Čamoviec. Vďaka družstvu sa nemuseli báť zajtrajška. Družstvo je už desiaty rok v konkurze! „Ľuďom dodnes dlhuje na mzdách približne milión korún. Obci na daniach tri. Obchodný súd uznal našu pohľadávku, ale kým budeme v poradí, už možno ani nebude čo rozpredávať,“ tvrdí starosta Ján Mag. V Šuriciach žije 508 občanov, z nich je 240 v produktívnom veku a 50 je nezamestnaných. Do Maďarska odišlo pracovať 12, do Čiech 10 ľudí, do Anglicka dvaja. Minimálne 15 percent rodín žije v chudobe. Zhoršili sa tu medziľudské vzťahy, pred dvoma rokmi zavreli škôlku a podobný osud zrejme stihne aj tunajšiu školu.

Utekáč sa vyľudňuje
Ujček Paľo má históriu Utekáča v malíčku. Dokáže o nej rozprávať celé hodiny. No keď zrak obrátite k bývalej sklárskej fabrike, posmutnie a vzdychne si: „Taká škoda, taká škoda, ja by som im prsty polámal,“ povie a veľavravne sa zaženie palicou k smerom opustenému závodu, z ktorého zrejme už všetko skončilo v šrote. V Utekáči žije 1115 obyvateľov. V sklárskej fabrike pracovalo 760. Tí sa v roku 1998 ocitli na ulici. Skrachoval závod, ktorý ako jediný na Slovensku vyrábal termosky! Konkurz sa ťahal od roku 1998 do roku 2006. Na oživenie výroby nie sú žiadne predpoklady. „V Utekáči máme 177 nezamestnaných. Aktivačnú činnosť vykonáva sto evidovaných,“ informuje starostka Zuzana Paľašová. Do Rakúska,Anglicka a Švajčiarska odišlo pracovať 30 žien. Uplatnili sa ako pomocníčky v domácnosti. Dvanásť mladých mužov pracuje v Českej republike v strojárskom priemysle a za prácou sa z dediny odsťahovalo desať rodín. Do uvoľnených bytov sa sťahujú najmä občania z Pezinka. „Finančná situácia mladých rodín a rodín v strednom veku je zlá. Chudobných je v obci čoraz viac,“ tvrdí starostka.

V Lipovanoch je
25 nezamestnaných
Lipovany sú od okresného mesta Lučenec vzdialené len 15 kilometrov. Blízkosť polohy dáva záruku viacerých pracovných možností. Žije tu 285 obyvateľov a zo 140 v produktívnom veku je 25 bez práce. Sociálnu istotu pre 20 tunajších obyvateľov dáva družstvo v susednej obci Rapovce. Desať rodín podľa starostu obce Milana Matušku žije pod hranicou chudoby. Šiesti vycestovali za prácou do Anglicka.

Z Cinobani odišlo
do zahraničia 40 ľudí
„Viem, že nemôžem pomôcť všetkým chudobným rodinám a viem aj to, že mnohé z nich si za svoju biedu môžu sami, ale tým čo môžem, pomôžem. Aj dnes mám prázdnu peňaženku. Posledné peniaze som požičala jednej žene na lieky. No hneď za ňou prišla ďalšia a sťažovala sa, že jej vypli elektriku a dcérka sa bojí tmy. Neplatila zálohy. Pýtala päťtisíc korún. Tej som už nemala z čoho dať. Požičiavam zo svojho, hlavne na potraviny,“ hovorí starostka Cinobane Mária Švikruhlová. Nie je jediná, ktorá požičiava. Plač a bieda obmäkčia aj srdcia mnohých jej kolegov – starostov. V obci býva 2340 obyvateľov. V produktívnom veku je 1500 a z nich je 258 bez práce. Štyridsať ľudí odišlo skúšať šťastie do Talianska, Rakúska, Čiech, Írska, Francúzska, Anglicka. Domov prídu dva razy do roka. „Rodičia sú mi v Anglicku už druhý rok. Darí sa im. Chcú si zarobiť a potom sa vrátia domov,“ hovorí 25- ročný Jozef. Až 120 ľudí žije v biednych podmienkach. Medzi najväčších zamestnávateľov tu v minulosti patrili sklárne v susednej Katarínskej Hute. Zamestnávali 200 ľudí, teraz sotva polovicu. Závod OTA zamestnával 150, dnes 29.

Pomohla by výstavba diaľnice
V Mýtnej nemá prácu 113 ľudí. Zo 650 občanov v produktívnom veku je to teda 17 percent. Do zahraničia vycestovalo vo veku od 20 do 35 rokov 50 ľudí. Zarábajú v Anglicku, Nemecku, Rakúsku a v Írsku. Aj tunajší starosta Pavel Grexa chudobným požičiava.
„Radšej sa nepýtajte, koľko mi dlhujú. Poviem len toľko, že sú to tisíce. Ako nedáte? Príde žena, dobre že si nekľakne na kolená a plače, že nemá čo dať deťom jesť? Som vari z kameňa? Ale paradox je, že v našom mäsokombináte, ktorý zamestnáva 80 ľudí, pracuje len 10 Mýtňančanov. Zobrali by viac, ale nie sú vyučení v danom odbore. Naši ľudia sú strojári a stavbári. Pamätám si časy, keď do strojární v Detve chodil od nás celý autobus,“ objasňuje starosta. Ekonomické pomery v obci a v okrese by podľa neho zlepšila výstavba diaľnice. Priniesla by investorov aj turistov.

Anglicko, Taliansko,
Rakúsko...
Aj v Rovňanoch je nezamestnanosť. Zo 136 občanov v produktívnom veku je nezamestnaných 35. Žije tu 264 obyvateľov. Za posledné roky odišla do Anglicka jedna rodina do Talianska ďalšia. V automobilke pracujú dvaja, V Rakúsku je jedna zdravotná sestra a vo Švajčiarsku sa v poľnohospodárstve zamestnali tiež dvaja. Funguje tu družstvo a firma zo Zvolena sa tu dala na výrobu drevoštiepky. Zamestnávajú do desať ľudí. Starostka obce Janka Čabanová nás informuje, že niektorí dochádzajú za prácou do Poltára a Lučenca.

V Podrečanoch pracujúcich
v cudzine volajú Exiláci
V Podrečanoch kedysi fungovala magnezitová baňa. Zamestnávala 300 ľudí. V 90-tych rokoch zanikla a odvtedy začala v tejto obci aj nezamestnanosť. Zvýšila sa aj koncom minulého roka, keď prepúšťala magnezitka v Lovinobani. Dosahuje hranicu 20 percent. „Bola by ešte vyššia, keby desať percent našich spoluobčanov v produktívnom veku, neodišlo za zárobkom za hranice. Je ich vyše tridsať a voláme ich exiláci,“ hovorí Edmund Palička. Dvadsiati z nich chodia domov len dovolenkovať a zrejme sa už domov nikdy nevrátia. Za prácou vycestovali aj dvaja starostovi synovia. V Podrečanoch na svojich rodákov v cudzine nezabúdajú. Na svojej internetovej stránke im venovali osobitnú sekciu. Volá sa Exiláci a nájdete na nej mená ľudí, ktorých ekonomické pomery a nedostatok pracovných príležitostí donútili hľadať prácu v Anglicku, Francúzsku, Holandsku, Česku alebo Írsku.

Starosta Tomášoviec
je optimista
„U nás bolo dobre vtedy, keď tu fungovala kamenina. Vtedy mal v Tomášovciach takmer každý robotu. Stavali sa domy aj na dovolenku ostalo. Ale teraz je to bieda,“ ťažká si 45-ročný živiteľ rodiny z tejto obce. Posťažuje si na plat v zajačej farme, v ktorej je zamestnaný. Keď sa ubezpečí, že nezverejníme jeho meno, zaznejú z jeho úst nelichotivé slová na pánov, ktorý priviedli do krachu tunajšiu hydináreň. Pracovalo v nej vraj okolo 150 ľudí a aj platy boli dobré. V Tomášovciach žije 1470 obyvateľov. V produktívnom veku je okolo 800 z nich. Nezamestnaných je tu vyše 350 ľudí. Nelichotivá štatistika. „Som optimista. Verím, že sa nám podarí pri obci zrealizovať priemyselný park a zahraniční investori tu postavia fabriky. Sme na dobrej ceste ,“ tvrdí Karol Dovala.

Na Slovensku nie je presne definovaná hranica chudoby. Ani sociológovia nemajú na jej definíciu jednotný názor. Je to nízky príjem alebo pocit človeka? Či obmedzený prístup k vzdelaniu alebo zdravotnému ošetreniu? Je to každodenný boj o prežitie alebo to, že mám na mesiac 3500 a neviem, ako z toho vyžiť? Nech je to to či ono, jedno je isté: chudoba je tu a bolestivo nám bije do očí. Žobrajúci bezdomovci, zúfalá matka, ktorá prosí o almužnu na chlieb, beznádej v očiach dôchodcov, ktorí - aby mohli prežiť- postupne odnášajú do záložní rokmi nadobudnutý majetok, manželia, ktorí majú pred dôchodkom, prišli o prácu a akosi nemajú odvahu a silu opustiť domov a hľadať prácu inde... Pri našich potulkách sme v obciach nášho regiónu videli biedy až-až a zistili sme jedno: „Vidiek sa vyľudňuje!“ Nie tak z populačných ako ekonomických dôvodov.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 674
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 159
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 578
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 435
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 703
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 618
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 240
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 239
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 151
 10. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 071
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Podvodníci si chcú prilepšiť na úkor predávajúcich, prišli s vymysleným poplatkom

Keď predávajúci zistí, že informácia o depozite je falošná, podvodník zvyčajne prestane komunikovať.

Ilustračné foto.

Covid stopol trhy, tak si otvoril vlastné, Vlado z Drahovej sa originálne vynašiel

Jediné trhy, ktoré v našej krajine fungujú nepretržite už od konca októbra, sú v Drahovej. Ide však o recesiu.

Vlado nezaprie dušu dobrodruha. Srší humorom a je skutočne pohostinný.
Nový primátor Hnúšte Roman Lebeda chce, aby sa vzdelaní a šikovní ľudia vrátili do svojho rodiska.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Banskej Bystrici nahlásili hromadné prepúšťanie 1 486 zamestnancov

Ohrození sú zamestnanci z oblasti poštových služieb, ide o avizované prepúšťanie v Slovenskej pošte.

Informácie o skríningovom testovaní v Martine

Zatiaľ je v meste k dispozícií deväť funkčných odberových miest, celoplošne sa v metroplote Turca bude testovať najmä počas víkendu.

Prievidza sa pripravuje na skríningové testovanie

Mesto počas víkendu predbežne plánuje vytvoriť 25 odberných miest. V článku nájdete ich zoznam.

Už ste čítali?