ak postupne boli odpojení zo všetkého. Už dlhší čas majú na sídlisku len jeden hydrant, ktorý ich zásobuje vodou.
V decembri minulého roka bolo však na sídlisku otvorené hygienické centrum s dvoma práčkami, sušičkami, sprchami a sociálnymi zariadeniami. Za mierny poplatok môžu obyvatelia tieto služby využívať. V centre majú kanceláriu komunitní sociálni pracovníci, ich vedúca Anna Gembická, ktorá je zároveň správkyňou hygienického centra nám pri našej návšteve tohto zariadenia povedala: „Sme prekvapení, ako sa toto zariadenie, po počiatočných negatívnych reakciách obyvateľov sídliska počas jeho budovania ujalo. V súčasnosti je situácia taká, že máme, čo robiť, mesačne vyperieme okolo 500 kg prádla. Prádlo sušíme v sušičkách, obyvatelia sú s týmito službami spokojní. Vedieme už poradovník záujemcov. Sociálne zariadenia nie sú zatiaľ využívané, ale očakávame, že v teplejších mesiacoch sa záujem o sprchy zvýši.“
V hygienickom centre je ako práčka i hygienická pracovníčka zamestnaná Alica Velochová, je obyvateľkou sídliska. „Ľudia chodia, napriek tomu, že zo začiatku frflali,“ hovorí. „Sú tu rodiny s 8-10 deťmi, tie chodia prať pravidelne jeden deň v týždni, donesú i 10 kg prádla. Nepríjemné incidenty sa nevyskytujú, akurát to, že v začiatkoch spustenia prevádzky vyhadzovalo istič, to spôsobil čierny odber elektriny, už sa to vyriešilo. Aj sprchovať sa začínajú chodiť. Zaujímavé je, že najmä mladší muži, tak do veku 30 rokov. U žien je ešte istý ostych.“
Spýtali sme sa niekoľkých obyvateľov sídliska ako oni vnímajú nové hygienické centrum. Názory boli rôzne. Marta R. povedala: „Chodím prať, som spokojná, použila som už i sprchu.“ Elena D. reagovala: „Ja tieto služby nevyužívam, periem si sama, mám doma práčku, vodu si nosím z hydrantu.“
JUDr. Štefan Baláž, vedúci Oddelenia kultúry, sociálnych vecí a zdravotníctva MsÚ v Rimavskej Sobote nám povedal: „Zámer mesta vybudovaním Hygienického centra na Dúžavskej ceste bol naplnený. Napriek počiatočnému odporu zo strany obyvateľov segregovanej oblasti sa toto centrum využíva. Obyvatelia sa sami presvedčili, že im to kladne slúži. Za december a január sa vypralo prádlo za vyše 5000 korún, poplatok za pranie kila prádla je 7 sk. Komunita má okolo 900 obyvateľov. Investícia 3 milióny 260 tisíc korún (z toho príspevok Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny – 1 milón 200 tisíc Sk) bol účelový. Cieľom mesta bolo pomôcť občanom v hmotnej núdzi – sami sa presvedčili, že im je zariadenie prospešné.“