Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

KTO JE KTO V REGIÓNE?

Ján Šufliarsky
stredoškolský profesor na dôchodku, poslanec, moderátor, člen futbalového a basketbalového klubu
Vek: 66
Rodák: z Dobšinej, od roku 1964 býva v Lučenci
Deti: jedna dcéra
Životná dráha: Začal som chodiť do Základnej školy v Rožňave, strednú školu som absolvoval v Tornali. Vysokú školu pedagogickú v Bratislave, som telocvikár a slovenčinár. V hlavnom meste som aktívne športoval, trénoval som atletiku, pretekal som za Sláviu VŠ Bratislava. Bol som šprintér, behal som krátke trate. Po ukončení vysokoškolského štúdia som nastúpil učiť na základnú školu v Rožňave, a potom som nastúpil na vojenčinu v Novom Meste nad Váhom. Tam som aktívne hral basketbal a hádzanú za Duklu. No a potom som zakotvil na lučenskom gymnáziu, kde som odučil 42 rokov. Odtiaľ som v roku 2000 odchádzal do dôchodku. Už na gymnáziu som trénoval dorastencov, ktorí dosahovali skvelé výsledky. Zároveň som aktívne hrával basketbal a hral za mužstvo dospelých v krajskom majstrovstve. Basketbalový klub mal rôzne ťažkosti aj úspechy, Najlepšie výsledky dosahoval pod vedením Jaroslava Ďurčenku, hrala sa tu aj prvá celoštátna liga. Potom však nastali nezrovnalosti a klub z prvej ligy vylúčili. Na istý čas basketbal zanikol. V roku 1998 Juraj Dobrocký dokončil športovú halu na Výstavisku a požiadal ma, aby som do nej vdýchol dušu. To preto, že poznal môj vzťah k basketbalu. Vytvoril som tím ľudí, na ktorých som sa mohol spoľahnúť. Boli to bratia Mižúrovci a Jozef Papanec. Pri okrúhlom stole u Jožka Mižúra vznikol nový klub E.S.O. Prvá európska silikátová organizácia. Po registrácii na Ministerstve vnútra nás zaradili do druhej ligy. Ja som sa stal prezidentom klubu. Po prvom roku sme vyhrali druhú ligu a postúpili sme do prvej. V roku 2004 sme získali titul Majster Slovenskej republiky. Vtedy som zo zdravotných dôvodov odstúpil z funkcie prezidenta a zostal som členom výboru a naďalej hlásateľom. V roku 2006 naši chlapci opäť získali majstrovský titul. Medzitým sme však vyhrali československý pohár a neskôr aj slovenský pohár. Momentálne sa so mnou Lučenčania môžu stretnúť na každom domácom zápase BK ESO, kde pôsobím vo funkcii hlásateľa. Štvrté volebné obdobie som poslancom miestneho parlamentu.
Medzníky v živote: Rozhodne rok 1991, keď som bol menovaný do funkcie riaditeľa Gymnázia B. S. Timravy v Lučenci. V tom období sa nám podarilo založiť aj osemročné gymnázium. To považujem za úspech. Bolo to aj narodenie dcéry v roku 1969 a narodenie vnuka, v tomto školskom roku už študuje na strednej škole.
Záľuby: Basketbal, ale aj futbal, kde takisto robím hlásateľa, je na prvom mieste. Už roky fandím Slovanu Bratislava, literatúra, doma mám vyše 2500 zväzkov kníh. No a milujem aj rybačku. Hoci nie som úspešný rybár, rád pri vode relaxujem. Najradšej chodím na Rapovce, kde som naučil vnuka plávať na priehrade. Mám rád aj chalupárčenie, mám rád aj opekačky.
Najväčší životný úspech: Osobne považujem za obrovské šťastie to, že sa mi podarilo vyštudovať odbor, ktorý bol aj mojím koníčkom. Literatúra a telocvik je môj život. V Lučenci mám okruh priateľov, s ktorými som začínal hrávať basketbal pred 40 rokmi, pravidelne sa schádzame pri svojich jubileách. Veľmi ma teší aj to, že klub Veterán (je to klub starých pánov, ktorí hrávajú basketbal), funguje a chodíme hrávať aj do zahraničia. Pred desiatimi rokmi sme spolu s doktorom Marianom Kafkom založili turistickú akciu a nazvali sme ju Timraviným chodníčkom. Dodnes je živá aj vďaka riaditeľovi tunajšej Matice slovenskej Dušanovi Kubincovi.
Najväčší pozitívny zážitok: To, že ma Lučenčania prijali za svojho rodáka. Do Lučenca som prišiel ako niekto neznámy a o niekoľko dní som sa tu cítil ako doma. Lučenčania sú fantastickí. Mám rád svoje mesto.
Veľmi na mňa zapôsobil aj výstup na vrch Kriváň. Spolu s nami išla aj jedna väčšia skupina. Niesla veľké batohy. Mala v nich poskladaný kríž, vodu, štrk a cement. Na vrchole kríž osadili, pomodlili sa a zaspievali pieseň „Kto za pravdu horí“. Pôsobivý zážitok. Na takéto okamihy sa nezabúda. A nezabudnem ani na stretnutie s jedným rezbárom v mojom rodisku Dobšinej pri ľadovej jaskyni. Predával drevené varešky. Chcel som od neho tri kúpiť. Preriekol som sa, že môj starý otec tu kedysi robil horára a mal tu aj taký malý hotelík. Život je náhoda. Práve ten rezbár u neho kálal drevo. Spomínali sme, ako k nemu chodievali na lyžovačku profesori z Prahy. Ba dokonca sa u neho zastavil viac ráz aj bulharský cár Coburg. Ten si raz dal zastreliť vtáka – orešnicu. Dal si ju vypitvať a vytiahnuť tenké črevo. Obsah z neho si natrel na chlieb. Bola to pre neho výborná pochúťka. Orešnica totiž zobe jadierka zo šišiek. Každá spomienka na príjemné zážitky, na skvelých ľudí je pre mňa pozitívnym zážitkom.
Najväčší negatívny zážitok: Ako malé dieťa som videl popravu partizána. Popravili ho Nemci na námestí v Dobšinej.
Najväčšmi má rád: človek má rád veľa vecí. Veľmi ma poteší víťazstvo Slovana, poteší ma stretnutie s mojím bratom, ktorý býva na Kysuciach, a stretnutie s priateľmi. Samozrejme, je to aj moja rodina a chvíle s ňou na chalupe.
Najväčšmi neznáša: zaslepenosť straníckych tričiek.
Čo považujete za svoj najväčší klad: schopnosť komunikovať s ľuďmi a nadväzovať s nim priateľstvá, prípadne získať ich pre pozitívnu vec.
Najväčšia chyba: Som dôverčivý a občas zvyknem na to aj doplatiť.
Čo o mne ľudia nevedia a mali by vedieť: Som nábožensky založený, ale nie dogmaticky. V kostole sa cítim dobre. Do kostola som chodil aj v časoch, keď to vtedajší režim zakazoval. Kostol považujem za miesto, kde čerpám silu do ďalšej práce. Jeho majestát pôsobí na mňa upokojujúco.

Skryť Vypnúť reklamu


RSDr. Ján Vaculčiak
riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Lučenci
Rodák: z Dobroče, býva v Lučenci 58 rokov
Znamenie: býk
Stav: ženatý
Deti: jeden syn a mám už aj vnučku – malú Leušku
Životné dráhy: Vyštudoval som strednú školu pre pracujúcich v Banskej Bystrici –smer strojárstvo, absolvoval som dve vysoké školy – politickú a vysokú školu ekonomickú v Prahe – riadenie výrobných organizmov. Zastával som okrem iných riadiacich funkcií aj pozíciu odborného riaditeľa na generálnom riaditeľstve Slovenskej štátnej poisťovne v Bratislave, po deväťdesiatom roku som vyhral konkurz na miesto námestníka podnikového riaditeľa v Závodoch ťažkého strojárstva štátneho podniku Lučenec, robil so na okresnom úrade práce v Lučenci vedúceho oddelenia kontroly, zastával som funkciu vedúceho odboru živnostenského a ochrany spotrebiteľa OÚ v Lučenci, riaditeľa poisťovni Tatra Lučenec, generálneho riaditeľa
SPOOLu a momentálne, už ako som povedal, som riaditeľom Úradu práce.
Medzníky v živote: Za medzníky v mojom živote považujem všetky dôležité udalosti v rodine a situácie, ktoré ma posúvali dopredu – tak v pracovnej oblasti, ako aj v súkromí. Ako bola napríklad svadba, ukončenie štúdií, narodenie syna, vnučky, ako aj nástup do každej novej funkcie.
Záľuby: Kedysi som aktívne športoval, zápasil som za Fiľakovo, hrával som futbal a ten si rád zahrám ešte aj dnes, no už viac ako manažér a organizátor športových podujatí v Santrio – Láza. Rád si prečítam dobrú knihu, rád varím špecialitky pre svoju rodinu, priateľov a známych. Varím chutný kotlíkový guľáš, kapustu a kolienka. Rád si pozriem dobrý film a divadelné predstavenia a obľubujem prechádzky v prírode. Rád si zájdem na motoristické preteky a dostihy.
Najväčší životný úspech: Mojim krédom je pomáhať ľuďom. Vyskúšal som si aj poslanie poslanca a dodnes okrem pracovných povinností, odprevádzam na poslednej ceste svojich spoluobčanov.
Najväčší pozitívny zážitok: svadba môjho syna a narodenie vnučky.
Najväčší negatívny zážitok: smrť môjho otca, brata Emila, priateľa JUDr. Martináka a moment, keď som si vo vašich novinách prečítal správu o tom, že som členom výkonného výboru a riaditeľom Fondu národného majetku. Chcem odkázať všetkým čiateľom, že tieto funkcie nezastávam ja, ale môj syn Ing. Ján Vaculčiak.
Najväčšmi má rád: rodinu a prácu.
Najväčšmi neznáša: ľudskú hlúposť, závisť, aroganciu niektorých ľudí, skrátka všetky ľudské neduhy, ktoré sú a ktoré sa len veľmi ťažko vykoreňujú zo spoločnosti.
Čo považujete za svoj najväčší klad: sociálne cítenie, rád pomáham iným a som aj dobrý poslucháč, ktorý vie počúvať a vie vyvodiť podstatu z toho, čo iní hovoria, a mám rád humor.
Najväčšia chyba: neukončenie vedeckej ašpirantúry.
Čo o mne ľudia nevedia a mali by vedieť: Nie som len politik, ale som predovšetkým človek sociálne mysliaci, ktorý rád pomáha iným. A ešte by som rád odkázal všetkým neprajníkom, že do funkcie riaditeľa úradu práce som bol nominovaný ako člen politickej strany Smer - sociálna demokracia. Priznávam, že ide o politickú funkciu, ale podotýkam, že do takýchto funkcií sa dostávajú nominanti, ktorí majú príslušné vzdelanie a prax, nestačí len mať stranícke tričko.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 3. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 4. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 5. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 6. Pomáhajte čítaním
 7. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 8. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 9. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 10. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 30 448
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 711
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 838
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 198
 5. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 866
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 531
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 992
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 820
 9. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 186
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 8 921
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Stredoslovenská energetika, a.s., prijíma nové preventívne opatrenia

S účinnosťou od 26. októbra 2020 do odvolania SSE, z dôvodu zhoršenia epidemiologickej situácie, zatvára svoje zákaznícke centrá pre verejnosť.

Podľa ZMOSu čaká odberné tímy počas dvoch dní testovania extrémna záťaž, dobrovoľníkom zvýšili aspoň odmenu

Minister obrany uviedol, že rozhodnutie zmeniť dni testovania na sobotu a nedeľu súvisí s personálnymi, logistickými a materiálnymi limitmi.

Testovanie v Bardejove prebieha v plnom prúde.

Nové opatrenia zasadili reštauráciám ťažkú ranu

Počas dlhoročného fungovania obdobnú situáciu nezažili.

Za dlhé roky fungovania nezažili majitelia rešturácií takýto pocit bezmocnosti.

Písomná prestrelka medzi Mikulcom a Šimkom, minister odkázal primátorovi, že zákon platí pre všetkých rovnako

Šéf rezortu vnútra: Ak nie mestská, tak štátna polícia na poriadok a dodržiavanie nariadení v Rimavskej Sobote dohliadne.

Jozef Šimko, primátor Rimavskej Soboty.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Epidemiológovia v Trenčíne vyšetrujú ohniská nákazy v dvoch závodoch

V rámci Slovenska prevažuje reťazové šírenie ochorenia v rodinách.

Agrokomplex musí po desaťročiach odstrániť svoj ikonický nápis

Konštrukciu vytvorili v roku 1974. Jej súčasťou bol aj klas.

Už ste čítali?