Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

KTO JE KTO V REGIÓNE?

Ján Šufliarsky
stredoškolský profesor na dôchodku, poslanec, moderátor, člen futbalového a basketbalového klubu
Vek: 66
Rodák: z Dobšinej, od roku 1964 býva v Lučenci
Deti: jedna dcéra
Životná dráha: Začal som chodiť do Základnej školy v Rožňave, strednú školu som absolvoval v Tornali. Vysokú školu pedagogickú v Bratislave, som telocvikár a slovenčinár. V hlavnom meste som aktívne športoval, trénoval som atletiku, pretekal som za Sláviu VŠ Bratislava. Bol som šprintér, behal som krátke trate. Po ukončení vysokoškolského štúdia som nastúpil učiť na základnú školu v Rožňave, a potom som nastúpil na vojenčinu v Novom Meste nad Váhom. Tam som aktívne hral basketbal a hádzanú za Duklu. No a potom som zakotvil na lučenskom gymnáziu, kde som odučil 42 rokov. Odtiaľ som v roku 2000 odchádzal do dôchodku. Už na gymnáziu som trénoval dorastencov, ktorí dosahovali skvelé výsledky. Zároveň som aktívne hrával basketbal a hral za mužstvo dospelých v krajskom majstrovstve. Basketbalový klub mal rôzne ťažkosti aj úspechy, Najlepšie výsledky dosahoval pod vedením Jaroslava Ďurčenku, hrala sa tu aj prvá celoštátna liga. Potom však nastali nezrovnalosti a klub z prvej ligy vylúčili. Na istý čas basketbal zanikol. V roku 1998 Juraj Dobrocký dokončil športovú halu na Výstavisku a požiadal ma, aby som do nej vdýchol dušu. To preto, že poznal môj vzťah k basketbalu. Vytvoril som tím ľudí, na ktorých som sa mohol spoľahnúť. Boli to bratia Mižúrovci a Jozef Papanec. Pri okrúhlom stole u Jožka Mižúra vznikol nový klub E.S.O. Prvá európska silikátová organizácia. Po registrácii na Ministerstve vnútra nás zaradili do druhej ligy. Ja som sa stal prezidentom klubu. Po prvom roku sme vyhrali druhú ligu a postúpili sme do prvej. V roku 2004 sme získali titul Majster Slovenskej republiky. Vtedy som zo zdravotných dôvodov odstúpil z funkcie prezidenta a zostal som členom výboru a naďalej hlásateľom. V roku 2006 naši chlapci opäť získali majstrovský titul. Medzitým sme však vyhrali československý pohár a neskôr aj slovenský pohár. Momentálne sa so mnou Lučenčania môžu stretnúť na každom domácom zápase BK ESO, kde pôsobím vo funkcii hlásateľa. Štvrté volebné obdobie som poslancom miestneho parlamentu.
Medzníky v živote: Rozhodne rok 1991, keď som bol menovaný do funkcie riaditeľa Gymnázia B. S. Timravy v Lučenci. V tom období sa nám podarilo založiť aj osemročné gymnázium. To považujem za úspech. Bolo to aj narodenie dcéry v roku 1969 a narodenie vnuka, v tomto školskom roku už študuje na strednej škole.
Záľuby: Basketbal, ale aj futbal, kde takisto robím hlásateľa, je na prvom mieste. Už roky fandím Slovanu Bratislava, literatúra, doma mám vyše 2500 zväzkov kníh. No a milujem aj rybačku. Hoci nie som úspešný rybár, rád pri vode relaxujem. Najradšej chodím na Rapovce, kde som naučil vnuka plávať na priehrade. Mám rád aj chalupárčenie, mám rád aj opekačky.
Najväčší životný úspech: Osobne považujem za obrovské šťastie to, že sa mi podarilo vyštudovať odbor, ktorý bol aj mojím koníčkom. Literatúra a telocvik je môj život. V Lučenci mám okruh priateľov, s ktorými som začínal hrávať basketbal pred 40 rokmi, pravidelne sa schádzame pri svojich jubileách. Veľmi ma teší aj to, že klub Veterán (je to klub starých pánov, ktorí hrávajú basketbal), funguje a chodíme hrávať aj do zahraničia. Pred desiatimi rokmi sme spolu s doktorom Marianom Kafkom založili turistickú akciu a nazvali sme ju Timraviným chodníčkom. Dodnes je živá aj vďaka riaditeľovi tunajšej Matice slovenskej Dušanovi Kubincovi.
Najväčší pozitívny zážitok: To, že ma Lučenčania prijali za svojho rodáka. Do Lučenca som prišiel ako niekto neznámy a o niekoľko dní som sa tu cítil ako doma. Lučenčania sú fantastickí. Mám rád svoje mesto.
Veľmi na mňa zapôsobil aj výstup na vrch Kriváň. Spolu s nami išla aj jedna väčšia skupina. Niesla veľké batohy. Mala v nich poskladaný kríž, vodu, štrk a cement. Na vrchole kríž osadili, pomodlili sa a zaspievali pieseň „Kto za pravdu horí“. Pôsobivý zážitok. Na takéto okamihy sa nezabúda. A nezabudnem ani na stretnutie s jedným rezbárom v mojom rodisku Dobšinej pri ľadovej jaskyni. Predával drevené varešky. Chcel som od neho tri kúpiť. Preriekol som sa, že môj starý otec tu kedysi robil horára a mal tu aj taký malý hotelík. Život je náhoda. Práve ten rezbár u neho kálal drevo. Spomínali sme, ako k nemu chodievali na lyžovačku profesori z Prahy. Ba dokonca sa u neho zastavil viac ráz aj bulharský cár Coburg. Ten si raz dal zastreliť vtáka – orešnicu. Dal si ju vypitvať a vytiahnuť tenké črevo. Obsah z neho si natrel na chlieb. Bola to pre neho výborná pochúťka. Orešnica totiž zobe jadierka zo šišiek. Každá spomienka na príjemné zážitky, na skvelých ľudí je pre mňa pozitívnym zážitkom.
Najväčší negatívny zážitok: Ako malé dieťa som videl popravu partizána. Popravili ho Nemci na námestí v Dobšinej.
Najväčšmi má rád: človek má rád veľa vecí. Veľmi ma poteší víťazstvo Slovana, poteší ma stretnutie s mojím bratom, ktorý býva na Kysuciach, a stretnutie s priateľmi. Samozrejme, je to aj moja rodina a chvíle s ňou na chalupe.
Najväčšmi neznáša: zaslepenosť straníckych tričiek.
Čo považujete za svoj najväčší klad: schopnosť komunikovať s ľuďmi a nadväzovať s nim priateľstvá, prípadne získať ich pre pozitívnu vec.
Najväčšia chyba: Som dôverčivý a občas zvyknem na to aj doplatiť.
Čo o mne ľudia nevedia a mali by vedieť: Som nábožensky založený, ale nie dogmaticky. V kostole sa cítim dobre. Do kostola som chodil aj v časoch, keď to vtedajší režim zakazoval. Kostol považujem za miesto, kde čerpám silu do ďalšej práce. Jeho majestát pôsobí na mňa upokojujúco.

Skryť Vypnúť reklamu


RSDr. Ján Vaculčiak
riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Lučenci
Rodák: z Dobroče, býva v Lučenci 58 rokov
Znamenie: býk
Stav: ženatý
Deti: jeden syn a mám už aj vnučku – malú Leušku
Životné dráhy: Vyštudoval som strednú školu pre pracujúcich v Banskej Bystrici –smer strojárstvo, absolvoval som dve vysoké školy – politickú a vysokú školu ekonomickú v Prahe – riadenie výrobných organizmov. Zastával som okrem iných riadiacich funkcií aj pozíciu odborného riaditeľa na generálnom riaditeľstve Slovenskej štátnej poisťovne v Bratislave, po deväťdesiatom roku som vyhral konkurz na miesto námestníka podnikového riaditeľa v Závodoch ťažkého strojárstva štátneho podniku Lučenec, robil so na okresnom úrade práce v Lučenci vedúceho oddelenia kontroly, zastával som funkciu vedúceho odboru živnostenského a ochrany spotrebiteľa OÚ v Lučenci, riaditeľa poisťovni Tatra Lučenec, generálneho riaditeľa
SPOOLu a momentálne, už ako som povedal, som riaditeľom Úradu práce.
Medzníky v živote: Za medzníky v mojom živote považujem všetky dôležité udalosti v rodine a situácie, ktoré ma posúvali dopredu – tak v pracovnej oblasti, ako aj v súkromí. Ako bola napríklad svadba, ukončenie štúdií, narodenie syna, vnučky, ako aj nástup do každej novej funkcie.
Záľuby: Kedysi som aktívne športoval, zápasil som za Fiľakovo, hrával som futbal a ten si rád zahrám ešte aj dnes, no už viac ako manažér a organizátor športových podujatí v Santrio – Láza. Rád si prečítam dobrú knihu, rád varím špecialitky pre svoju rodinu, priateľov a známych. Varím chutný kotlíkový guľáš, kapustu a kolienka. Rád si pozriem dobrý film a divadelné predstavenia a obľubujem prechádzky v prírode. Rád si zájdem na motoristické preteky a dostihy.
Najväčší životný úspech: Mojim krédom je pomáhať ľuďom. Vyskúšal som si aj poslanie poslanca a dodnes okrem pracovných povinností, odprevádzam na poslednej ceste svojich spoluobčanov.
Najväčší pozitívny zážitok: svadba môjho syna a narodenie vnučky.
Najväčší negatívny zážitok: smrť môjho otca, brata Emila, priateľa JUDr. Martináka a moment, keď som si vo vašich novinách prečítal správu o tom, že som členom výkonného výboru a riaditeľom Fondu národného majetku. Chcem odkázať všetkým čiateľom, že tieto funkcie nezastávam ja, ale môj syn Ing. Ján Vaculčiak.
Najväčšmi má rád: rodinu a prácu.
Najväčšmi neznáša: ľudskú hlúposť, závisť, aroganciu niektorých ľudí, skrátka všetky ľudské neduhy, ktoré sú a ktoré sa len veľmi ťažko vykoreňujú zo spoločnosti.
Čo považujete za svoj najväčší klad: sociálne cítenie, rád pomáham iným a som aj dobrý poslucháč, ktorý vie počúvať a vie vyvodiť podstatu z toho, čo iní hovoria, a mám rád humor.
Najväčšia chyba: neukončenie vedeckej ašpirantúry.
Čo o mne ľudia nevedia a mali by vedieť: Nie som len politik, ale som predovšetkým človek sociálne mysliaci, ktorý rád pomáha iným. A ešte by som rád odkázal všetkým neprajníkom, že do funkcie riaditeľa úradu práce som bol nominovaný ako člen politickej strany Smer - sociálna demokracia. Priznávam, že ide o politickú funkciu, ale podotýkam, že do takýchto funkcií sa dostávajú nominanti, ktorí majú príslušné vzdelanie a prax, nestačí len mať stranícke tričko.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 417
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 996
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 370
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 11 767
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 234
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 903
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 531
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 355
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 180
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 047
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

FTC Fiľakovo 2020/21.

Aj fiľakovskí futbalisti sa pripravujú samostatne. Kouč chce cez zimu vystužiť káder.

4 h

Pri dopravnej nehode pred obchodom v Rimavskej Bani sa našťastie nikto nezranil.

5 h
Nájdená bronzová sekerka a jej predpokladaná celková podoba vytvorená digitálne.

Počas pobytu v prírode sa oplatí byť všímavý.

7 h
BKM Lučenec - Spišskí Rytieri.

V stredu večer sa opäť hrá v lučeneckej Arene.

10 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zvolen patrí medzi lepšie okresy.

24 h

Po páchateľoch polícia intenzívne pátra.

26. jan

Výhrady zástupcov dolných Kysúc boli oprávnené.

24 h

Naše obce a mestá sa testovania zhostili na jednotku, hoci na prípravu mali len pár dní.

26. jan

Už ste čítali?