miestnou samosprávou a tiež v miestnej samospráve riešiť; v záujme skvalitnenia života obyvateľov okresov Lučenec a Poltár.
V miestnej samospráve treba, podľa viacerých diskutujúcich na sneme, zlepšiť platobnú disciplínu voči samotnému združeniu. Ročné, ale aj trojročné meškanie v platení členských príspevkov robí problémy vo financovaní viacerých aktivít. Našťastie, podobných prípadov je čoraz menej. Vedenie ZMON dúfa, že v novom funkčnom období sa tento jav už nebude objavovať vôbec. Je to dôležité aj preto, že snem schválil funkciu výkonného tajomníka združenia, ktorý bude platený. Mesačne pôjde na to z jeho rozpočtu 2,5 tisíc korún. Pomôže to skvalitniť prácu predsedu, rady, jednotlivých klubov, zlepšiť a urýchliť tok informácií, dôležitých pri rozvojových aktivitách všetkých obcí. Zároveň to prispeje k jednotnejšiemu vystupovaniu miestnej samosprávy proti narastajúcim prejavom narúšajúcim nie tak dávno zavedený a vo svete uznávaný duálny systém verejnej správy. Ide o snahu podriadiť, v niektorých oblastiach, miestnu samosprávu správe štátnej či regionálnej. Začalo to nie celkom dotiahnutou reformou verejnej správy. Dodnes nie sú vlastnícky usporiadané školské objekty, pozemky pod nimi, ale ani pod miestnymi komunikáciami. Dnes to musí prácne robiť miestna samospráva, ak chce získať peniaze na ich opravu. Posledným príkladom je zase presun kompetencií neštátnych základných umeleckých škôl a školských zariadení do pôsobnosti miest a obcí bez adekvátneho finančného zabezpečenia. Navyše aj bez vplyvu na zriaďovateľské funkcie. (Obce ich majú financovať, ale nemôžu ovplyvňovať efektívnosť prevádzky- lebo štát tak chce). Zástupca Združenia miest a obcí Slovenska na regionálnom sneme v Lučenci, Jozef Turčáni, označil za nešťastné aj podriadenie revízie finančných tokov v miestnej samospráve Najvyššiemu kontrolnému úradu.
V každom prípade , na nastoľovanie a riešenie vnútorných problémov a skvalitňovanie činnosti Združenia miest a obcí Novohradu bude dohliadať snemom zvolený nový predseda. Stal sa ním starosta obce Mýtna Pavel Greksa. (Jeho názor na aktuálne smerovanie združenia prinášame v článku Otázka pre...) Pomáhať mu budú podpredsedovia Igor Čepko( Málinec) a Milan Spodniak ( Rátka). V Rade ZMONU túto trojicu dopĺňa desiatka starostov: Ján Krnáč (Dobroč), Vladimír Rehanek (Halič), Ján Bernát (Lehôtka), Juraj Šuba (Veľká nad Ipľom), Aladár Gášpár (Čakanovce), Péter György (Radzovce), Ján Mag (Šurice), Mária Švikruhová (Cinobaňa), Pavel Rončák (Poltár) a Jozef Líška (Veľká Ves). Výkonný tajomník, ktorého do funkcie navrhne predseda, bude mať v rade hlas poradný.
Miestna samospráva by mala – aj prostredníctvom Združenia miest a obcí Novohradu dôraznejšie presadzovať záujmy rozvoja juhu stredného Slovenska. Toto očakávanie sa premieta do všetkých oblastí spoločenského, kultúrneho a hospodárskeho života. Príchod nových investorov tu totiž doposiaľ nenahradil úbytok pracovných síl zapríčinený úpadkom pôvodných zamestnávateľov. Pod znižovanie nezamestnanosti sa preto podpisuje hlavne odchod ľudí za prácou do iných lokalít alebo zahraničia. To samozrejme zhoršuje kvalitu zloženia obyvateľstva. Región potrebuje zlepšiť infraštruktúru, napojiť na kvalitné a rýchle komunikačné siete, podporiť verejnú dopravu, zdravotníctvo... V tejto súvislosti delegáti snemu ZMON v Lučenci opäť kritizovali postup banskobystrického samosprávneho kraja pri privatizácií polikliník. Nespokojnosť vyjadrili aj so zlým sociálnym zabezpečením starostov, ktorí skončia výkon funkcie, so snahou štátu znižovať fiškálnu decentralizáciu na úkor obcí, jeho prístupom k vyvlastňovaniu pozemkov a ďalšími vecami, negatívne vplývajúcimi na rozvoj Novohradu a vyrovnávanie rozdielov medzi jednotlivými regiónmi Slovenska.