tázok jej súčasnému predsedovi pánovi Ing. arch. Dobrockému.
Pán predseda, ako by ste zhodnotil uplynulých päť rokov pôsobnosti SOPK a Lučeneckej regionálnej komory zvlášť?
Veľkým prínosom komory pri vstupe Slovenska do EÚ, najmä čo sa týka podnikateľských aktivít, bolo zosúladenie legislatívy, colných režimov, odvodov DPH pri zahranično – obchodných operáciách v intrakomunitárnom režime, alebo vo vzťahu k tretím krajinám. Túto úlohu zvládla komora dobre. Bola a zostáva jedinou inštitúciou, ktorá v uvedených oblastiach poskytuje kompletné informácie. Komora sa aktívne podieľala na tvorbe, pripomienkovaní a úprave zákonov, ktoré v konečnom dôsledku majú veľký vplyv na podnikateľské prostredie. V tejto súvislosti mi nedá nepovedať, že naša regionálna komora, reprezentujúca podnikateľské subjekty okresov Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš si obhájila svoju pozíciu a naďalej zostáva jedinou regionálnou komorou na Slovensku sídliacou mimo sídla samosprávneho kraja. Inak povedané, darí sa nám udržiavať Lučenec na zozname centier európskeho a svetového obchodu. Je nepísanou zásadou obchodníkov na celom svete, že pokiaľ navštívia nejakú neznámu krajinu, ich prvá cesta vedie na obchodnú komoru, ktorá má zastúpenie po celom svete a riadi sa zásadami Medzinárodnej obchodnej komory ICC.
Komora ako jediná z celého regiónu dokázala vyjadriť nesúhlasné stanovisko s „antirozvojovým“ územným plánom vyššieho územného celku Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý vo svojej podstate zohľadňoval nerovnomerný ekonomický rozvoj Slovenska a vytváral predpoklady pre ďalšiu diskrimináciu zaostávajúcich regiónov, medzi ktoré žiaľbohu patrí aj náš.
Aký vplyv môžu mať aktivity obchodnej komory na rozvoj regiónu ?
Jednou z vecí, ktorá je Európskou komisiou Slovensku vytýkaná je nerovnomerný ekonomický rozvoj regiónov. Žiaľ, ten náš patrí tiež do tejto kategórie. Svojimi parametrami zaostáva za celoslovenským priemerom, aj keď na druhej strane disponuje potenciálom, ktorý ho predurčuje k rýchlemu ekonomickému rastu.
Úlohou komory je na tento potenciál poukazovať a hľadať spôsoby ako mu dať „voľnú cestu“. V našej agende je presadzovanie optimálnej infraštruktúry. Najmä dopravnej. O aktivitách v tejto oblasti sme čitateľov vašich novín informovali viackrát. Prepojenie vývoja a výskumu s praxou – zorganizovali sme viackrát konferenciu Eurosilikát za účasti odborníkov i zo zahraničia a verím, že v najbližšej budúcnosti uvidíme už i konkrétne výstupy. Ďalšou možnosťou je výstavba priemyselných parkov a naša komora bola iniciátorom prijatia zákona o možnostiach financovania takýchto parkov. Je na škou, že v regióne žiadny takýto park doteraz nemáme.
Na Valnom zhromaždení sa uskutočnia voľby na roky 2007 – 2013. Budete kandidovať opäť na post predsedu?
V prvom rade by som chcel, aby sa zvolilo predstavenstvo, ktoré je v našom prípade 15 členné tak, aby reprezentovalo záujmy regiónu nielen z hľadiska teritoriálneho t.j. aby boli v ňom zastúpení podnikatelia z jednotlivých okresov, ale aj profesného.
Mám predstavy o tom, čo by komora mohla a mala realizovať v najbližšom volebnou období a preto sa budem opätovne uchádzať o post predsedu.
Mohli by ste uviesť niektoré z vašich zámerov?
V prvom rade sa budem zasadzovať o to, aby sa presadzovali investície do tzv. zelených technológií - projektov, ktoré majú čo možno najmenší dopad na životné prostredie a zároveň, aby boli trvalo udržateľné. To znamená nie montážne závody, ktoré využijú dočasné zvýhodnenie a po ich vypršaní presunú svoju prevádzku ďalej. Veľkou výzvou je tiež presadzovanie výstavby dopravnej infraštruktúry. Na dosahovanie týchto cieľov považujem za optimálne zriaďovanie technologických centier využívajúcich spoluprácu s vysokými školami a špecializovanými výskumnými inštitúciami, podnikateľských inkubátorov, využívajúcich poradenské služby i takých inštitúcií ako je komora a v neposlednej miere na realizáciu zámerov aplikovať PPP (public privat partnership), projekty v spolupráci s mestami, obcami, a samosprávnym krajom.