ojný život“. V auguste 2006 občianske združenie získalo akreditáciu na zriadenie Krízového strediska na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny v ktorom má zamestnaných 6 profesionálnych rodičov. Tí sa v domácom prostredí starajú o 9 detí.
„Mali sme záujem vybudovať kombinované zariadenie, aby sme mohli flexibilne poskytnúť taký druh sociálnej služby, akú bude klient potrebovať a tak sme zriadili kombinované zariadenie – Krízové stredisko, Domov pre osamelých rodičov a Útulok. V našom kraji sme prvým registrovaným neštátnym zariadením takéhoto charakteru,“ upresňuje Zdena Kotrasová, štatutár občianskeho združenia.
Hoci je práca v takomto kombinovanom zariadení náročná, stále narastá počet ohrozených rodín a detí, ktorým je potrebné zabezpečiť sociálnu pomoc. Cieľom združenia je poskytnúť okrem ubytovacích aj poradenské, psychologické, sociálne a terapeutické služby. „Pracujeme pod supervíziou organizácie Úsmev ako dar. Podarilo sa nám zrekonštruovať veľkú administratívnu budovu, kde sa nachádzajú kancelárie, vzdelávacia miestnosť a herňa pre deti, vrátane terapeutickej miestnosti. Na prízemí dokončujeme tvorivé dielne, ktoré budú využívať nielen naši klienti. V zadnej časti budovy sa nám podarilo skolaudovať dve samostatné bunky pre štyri rodiny. Do budúcna plánujeme rozšíriť kapacitu nášho zariadenia a budovať ďalšie priestory aj so zameraním na športové a hudobné aktivity,“ hovorí Zdenka Kotrasová.
Anna Demeová je jednou z obyvateliek nového Centra pre občana a rodinu. So štyrmi deťmi sa dlhé roky prebíjala životom, bývala v dehonestujúcich podmienkach. Práve v čase, keď bolo na ceste jej piate dieťa, dostala šancu na nový život. „To, že otvárajú nové krízové stredisko som sa dozvedela od známeho. Dlho som sa chodila pýtať, ešte keď to nebolo hotové. Pani Zdenka mi sľúbila, že ma tu s deťmi ubytuje. Pomohli mi aj na mestskom úrade. Je nám tu veľmi dobre, máme čisto, teplo, deti majú pokoj,“ teší sa matka už piatich detí.
Zdenka Kotrasová dodáva, že klienti, s ktorými pracujú prežili v živote množstvo tráum a je potrebné s nimi a s ich deťmi pracovať, aby mohli zabudnúť na bolesť. „Naši klienti sú manuálne veľmi zruční a tieto zručnosti budeme rozvíjať v tvorivých dielňach. V blízkej budúcnosti plánujeme zrealizovať výstavu ich prác ako aj predaj ich výrobkov. Venujeme sa aj rozvoju vzdelávania klientov, kde ich učíme základným zručnostiam. Máme veľa plánov a dobrých myšlienok, na ktorých realizácii intenzívne pracujeme. Verím, že hlavne vďaka dobrému a šikovnému kolektívu sa nám podarí naše plány v čo najkratšom čase zrealizovať.“