ru, aby mohli konkurovať vybudovaným silným územiam. Potvrdilo to aj štvrtkové snemovanie (22.marca) Občianskeho združenia Vidiecky parlament Banskobystrického kraja v hoteli Drieňok na Teplom Vrchu.
Jeho účastníci (delegáti) sa okrem zhodnotenia minuloročnej činnosti a voľbe nového vedenia venovali najpalčivejším otázkam vidieka na strednom Slovensku. Predovšetkým stavu budovania kapacít pre program LEADER. Práve on sa má stať zdrojom pomoci zaostávajúcim územiam. Samozrejme tam, kde oň včas prejavili záujem a pripravujú sa naň. Napríklad prostredníctvom programu Enterplan, Technická pomoc Sapard a pod. Suma 1,7 milióna eur má pomôcť pripraviť rozvojové stratégie prostredníctvom 17 miestnych akčných skupín (MAS) v určených vidieckych regiónoch. V Banskobystrickom kraji by ich malo byť podľa pôvodného návrhu 8. (MAS Malohont, v ktorej sú mikroregióny Rimava-Rimavica, Teplý Vrch, Sinec -Kokavsko požiadala aj o registráciu.) V súčasnosti v kraji pracujú 4 Impulzné centrá pomáhajúce objasňovať úlohy a podmienky programu LEADER. Dnes už vieme, že prvé kolo jeho výziev sa uskutoční začiatkom roka 2008 a bude jediné pretože program je načasovaný na päťročné obdobie. Koordinačné tímy ľudí aj z Vidieckeho parlamentu čakajú preto netrpezlivo na stanoviská Ministerstva pôdohospodárstva SR k formovaniu-(k štatútom) MAS. Nečakajú však so založenými rukami. Potvrdila to aj podrobná prezentácia stavu prípravy na LEADER na strednom Slovensku v podaní Mirky Kubaliakovej z Občianskeho združenia Ozveny Hrachovo.
PROBLÉMOM JE KOMUNIKÁCIA
Diskusia účastníkov členskej schôdze Vidieckeho parlamentu Banskobystrického kraja (BB VIPA) na Teplom Vrchu potvrdila, že problémom slovenského vidieka je komunikácia. Vo všetkých podobách. Tá poštová je drahá, internetová dostupná len časti miestnych samospráv. Tri obce Poltárskeho okresu, ako to prezentoval tajomník tunajšieho klubu starostov Jozef Líška, nemajú technické možnosti na zavedenie internetu. Zo 17 obcí mikroregiónu Teplý Vrch, majú toto elektronické médium len 2 a zo 14 obcí mikroregiónu Krupinská planina len 5. Viazne však aj komunikácia osobná. Vidiecky parlament, občianske združenia a ďalšie subjekty, participujúce na vlani uzavretej dohode s Banskobystrickým samosprávnym krajom o podpore aktivít v regionálnom rozvoji, nemajú napríklad dodnes tieto dokumenty obojstranne podpísané. Robí im to ťažkosti pri zúčtovaní už uskutočnených a dokonca zaplatených projektov. Pritom im doručenie podpísaných zmlúv bolo viackrát osobne sľúbené. Hriať ich zatiaľ môže len skutočnosť, že vedenie tohto úradu ich vlaňajšiu prácu na projektoch hodnotí pozitívne a dohodu v hodnote 5 miliónov korún podpísalo aj na tento rok. Jej konkrétne výstupy budú však podľa Vladimíra Briedu, povereného vedúceho oddelenia regionálneho rozvoja Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja známe až po schválení Národného strategického programu rozvoja vidieka SR v Bruseli. To môže trvať mesiac možno aj dva. „Bez odobrenia tohto dokumentu však nemožno“, ako povedal, „stanoviť priority, ktoré treba podporiť na regionálnej úrovni.“
Nuž je veľa otázok, na ktoré žiada Vidiecky parlament pohotovejšie odpovede a veľa vecí, komplikujúcich život obciam integrovaným do mikroregiónov a vidieckych regiónov. Od dane z pridanej hodnoty, ktorú si podnikatelia môžu odpísať, ale samosprávam to poriadne predražuje ich aktivity, cez problémy so zálohovaním realizácie projektov a ich oneskoreným preplácaním, až po ekonomické oživovanie dediny. Do 22.marca 2007 pomáhal pri riešení týchto otázok na čele banskobystrického Vidieckeho parlamentu Peter Rusnák. Od tohto dátumu v tom bude pokračovať ako podpredseda regionálnej rady Občianskeho združenia BB VIPA po boku novozvolenej predsedníčky Martiny Pavlovkinovej, štatutárky Občianskeho združenia Krok Veľký Krtíš a predtým riaditeľky Regionálnej rozvojovej agentúry v Lučenci.