mestskej časti Tomášová. Na zasadnutí mestského zastupiteľstva 24. apríla sa k tomuto bodu, i bodom ďalším, rimavskosobotskí poslanci ani nedostali.
Príliš ich zamestnali body, ktoré podľa všeobecnej mienky mali prejsť hladko. Takmer 9 hodín, aj s obedňajšou prestávkou, rozhodovali o majetkových otázkach, o udelení Ceny mesta a mimoriadne na základe poslaneckej pripomienky o výberových konaniach. Z jedenástich adeptov na Cenu mesta, ktorá bude odovzdaná na slávnostnom zasadnutí zastupiteľstva v rámci Dní mesta 4. mája vybrali napokon jedného (aj keď záujem bol oceniť minimálne dvoch - biskupa reformovanej cirkvi Gejzu Erdélyiho a divadelný súbor Divosud). Potrebnú trojpätinovú väčšinu získal len Divosud, súbor, ktorý na „dosky znamenajúce svet“ vstúpil premiérou hry Ja Adam volám Zem v roku 1986. Teší sa z viacerých ocenení, prelomové bolo v roku 1992 - víťazstvo na Palárikovej Rakovej a predovšetkým už 20 rokov rozdáva radosť.
Najviac času však potrebovali poslanci na schválenie žiadostí o odpredaj majetku mesta, či stanovenie jeho užívania prípadne výšky prenájmu. Napríklad rozhodli o ukončení zmluvy o dlhodobom prenájme bývalej materskej školy v mestskej časti Tomášová s občianskym združením Vienala. Jeho zámerom tam bolo vybudovať krízové centrum pre deti, ale k realizácii doposiaľ nedošlo. Pritom miestne občianske združenie Za lepší život tam chce operatívne vytvoriť služby pre starších i mladších obyvateľov. To rozhodlo. Komplikovane rozhodovali aj o prevode majetku bývalých kasárni v celkovej hodnote 111 miliónov korún, ktoré získali bezodplatným prevodom od ministerstva obrany. Podpísala sa pod to aj zlá infraštruktúra celého priestoru, ekologická záťaž po niekdajšom užívateľovi - Sovietskej armáde - ale tiež viac záujmov, ako toto rozsiahle územie s pevnými i prenosnými stavbami využiť. V súčasnosti tam už podniká a zamestnáva 250 ľudí kórejská spoločnosť Sewon. Napokon poslanci schválili, že kasárne prejdú do majetku Technických služieb mesta R. Sobota, ktoré sa do ich časti aj presťahujú.
Sympatické je, že pri bode – nakladanie s poľnohospodárskou pôdou (vo vlastníctve má mesto takmer 170 hektárov) poslanci nepodľahli komerčným záujmom a nájomné zmluvy podpísali s doterajšími užívateľmi: Agrotaurisom, školským majetkom a súkromne hospodáriacim roľníkom. Samozrejme pri čiastočnom zvýšení sadzby na hektár za rok (z 1300 na 2000 resp. 2100 korún).
Pred 18 hodinou, teda po takmer 9 hodinovom rokovacom maratóne, na návrh primátora Štefana Cifruša zasadnutie prerušili a pokračovať v ňom budú 2.mája. Vtedy by sa mal dostať na program aj komplexný rozbor hospodárenia a záverečný účet mesta za rok 2006, rozpočet na rok 2007 a výhľadovo aj na roky 2008, 2009.