3 000 návštevníkov z domova i zahraničia a vari ani jeden z nich si nenechá ujsť príležitosť stretnúť sa s Tasherithnetiakh. Ženou z nižšej šľachtickej vrstvy pochádzajúcou z Egypta. Jej hodnota nespočíva, ako to bežne u nežnejších polovičiek ľudského tvorstva býva, v jej kráse, ale výnimočne vo veku. Prišla k nám z 21.- 25. dynastie.
To je obdobie rokov 1087 až 664 pred našim letopočtom. Aspoň toľko prezrádza spôsob mumifikovania jej tela. Tasherithnetiakh je, ako ste sa už určite dovtípili - múmia. Konkrétne z egyptského pohrebiska v meste Abusir el-Melek na strednom Níle. Pri svojej ceste po Egypte v roku 1910 ju kúpil aj s bohato zdobeným sarkofágom István Süteö Munkácsi, statkár a právnik z Rimavskej Soboty. A pretože sa vtedajšie župné Gemerské múzeum práve v tomto roku presťahovalo po dlhých rokoch strádania do novej budovy bývalých delostreleckých kasární, daroval po návrate domov vzácny exponát tejto inštitúcii. Takže už dlhých 97 rokov patrí k jej hlavným, aj keď nie jediným atrakciám a starostlivo chráneným zbierkovým predmetom. Práve spomínaný sarkofág, vyhotovený z figovníkového dreva nám približuje čo – to zo staroegyptských dobových pohrebných zvykov. V jeho spodnej časti sa nachádza čitateľný hieroglyfický nápis: „Kráľ prináša obeť Usirovi, pánovi mesta Bisuris, prvému z obyvateľov západnej ríše mŕtvych, veľkému bohovi, pánovi mesta Abydu. Kiež nech prinesie invokačnú obeť chleba, piva, býkov, husí, látok, kadidla, mastí a všetkých krásnych a čistých vecí, ktorými sa upokojuje boh, ducha Tasherithnetiakh, dcére....“ Žiaľ, práve na tomto mieste, kde by malo byť uvedené meno rodičov, je nápis nečitateľný. O jeho vážne poškodenie sa postaral vek, manipulácia alebo transport? Ťažko povedať, a tak sa už pravdepodobne nikdy nedozvieme, kto boli rodičia ženy s týmto, pre nás záhadným menom.
Spoznať ju však chceli hlavne odborníci. Podľa röntgenových snímok zomrela v relatívne vysokom veku 50 až 70 rokov. To vyvracia zaužívaný názor, že obyvatelia starého Egypta zomierali mladí: 30 – 40 roční. Túto jej dlhovekosť potvrdzuje podľa Oľgy Bodorovej, riaditeľky Gemersko- malohontského múzea v Rimavskej Sobote aj mnoho patologických nálezov na jej panve, viditeľná osteoporóza a značne poškodený chrup. Vidíte, čo všetko sa dá ešte vyčítať aj z približne 3000 rokov starej múmie. Aj to, že bola pôvodne vysoká 172 centimetrov. Na 142,5 centimetrovú dĺžku sa „zredukovala“ posunutím pri balzamovaní. Šírka 32 cm v ramenách a 31 v bedrách nepatrí k dnešným ideálnym mieram. Ale pozor. Žiadne posmešky a žiadne vyrušovanie v jej mnohotisícovom spánku. Tasherithnetiakh sa vie aj hnevať. Jedného novinára, ktorý vyzvedal údaje o nej potrestala predčasom tým, že mu vzápätí vykradli byt. Druhému pri snahe posunúť pri fotografovaní sklený kryt, ktorý ju chráni pred vonkajším poškodením, tento doslova pred objektívom explodoval. To ho tak nastrašilo, že z miesta ušiel. S autorom tohto článku sa prestala rozprávať žena. Aj keď zatiaľ nevedno, či je to trest...
V každom prípade múmia egyptskej ženy aj so sarkofágom, soškami posvätných scarabeov, kanopou- hlinenou nádobou na úschovu vyňatých vnútorností zosnulých a ďalšími exotickými exponátmi môžete nájsť v oddelení histórie vlastivednej expozície Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Pozrieť si tu môžete aj 60 dobových pohľadníc, ktoré dokumentujú objavené kultúrne pamiatky a spôsob života v Egypte na začiatku 20. storočia. Kryt kopírujúci sarkofág dal vyhotoviť István Süteö Munkácsi, aby ho aj s múmiou chránil pri transporte. Podarilo sa a tak mu môžeme dodnes (a verme že aj mnohé generácie po nás) ďakovať za možnosť stretnúť sa s tajomnou egyptskou mumifikovanou ženou v srdci Gemera –Malohontu. Jednou z piatich múmií, ktoré sú dnes na Slovensku.