enec (10-miliónov korún), skončil úspešne. V piatok 20. apríla navŕtali jeho konečnú hĺbku 1501 metrov. Výdatnosť vrtu 20 litrov za sekundu, ako aj teplota 39 stupňov Celzia, mnohých prekvapila. „Priznám sa, až takú jedinečnú vodu morského pôvodu sme neočakávali,“ povedal spolumajiteľ spomínanej súkromnej spoločnosti Vladimír Červenák. Akvapark Novolandia tak dostal zelenú a s ním aj sociálne istoty pre obyvateľov a turizmus.
„Vrt pri Rapovciach je jedinečný tým, že sme tu narazili na vápencový kolektor. Unikátne je aj to, že voda obsahuje morskú soľ. Výdatnosť vrtu prekvapila všetkých. Teplota vrtu predurčuje využitie prameňa na viaceré účely,“ tvrdí geológ Ján Dzúrik.
Akvapark by mal mať rozlohu 20 hekárov, minimálne desať bazénov v piatich komplexoch, welness centrum, športoviská, hotely, penzióny. „Celý projekt počíta s investíciou jednej miliardy korún. Pol miliardy pôjde na bazény a príslušenstvo a zvyšok na vybudovanie vilovej zóny s apartmánmi,“ hovorí V. Červenák a dodal, že Novolandiu vybudujú na podobný spôsob ako je kúpalisko v Štúrove. „Všetkým nám spadol kameň zo srdca. So spoločníkmi sme museli založiť svoje nehnuteľnosti. Išli sme do veľkého rizika. O vode pri Rapovciach sa hovorilo viac rokov, ale nikto nenabral odvahu začať robiť niečo konkrétne. Ja by som vodu pri Rapovciach nazval tekutým zlatom. Má hodnotu pre celý región. Uvedomujem si, že na Slovensku pribúdajú akvaparky a je aj boj o návštevníka. Novolandia má výhodnú polohu, bude navštevovaná,“ uviedol spolumajiteľ 1. geotermálnej Július Szmuda. Realizácia výstavby akvaparku je rozdelená do niekoľkých etáp. Momentálne majitelia doťahujú územné rozhodnutia, potom nasledujú stavebné povolenia, projekty zamerané na čerpanie financií z fondov Európskej únie. „Spĺňame všetky kritéria na čerpanie financií určených pre cestovný ruch. Náš projekt počíta s využitím minerálnej vody po celý rok. Takéto projekty majú zelenú. A navyše sa otvára cesta na čerpanie financií z eurofondov aj pre menšie firmy v regióne v oblasti služieb“ hovorí V. Červenák. Dar prírody chcú využívať čo najrýchlejšie, ale konkrétny dátum, kedy sa bude dať v Rapovciach kúpať, z úst majiteľov zatiaľ neodznel.
INFORMATÍVANA SPRÁVA GEOLOGICKÉHO DOZORU
Dňa 20. 4. bol vrt GTL-2 odvŕtaný do konečnej hĺbky 1501 m. Následne boli vykonané karotážne merania na základe, ktorých bol spracovaný návrh na zabudovanie vrtu. Vrt bol zabudovaný 23. 4. oceľovými rúrami s 10. otvorenými úsekmi – perforácia o celkovej dĺžke 242 m. Po zabudovaní bol tryskami prepláchnutý a vyčistený. Dňa 25. 4. sa na vrte realizovali intenzifikačné práce. Do vrtu bola zatlačená kyselina chlorovodíková o množstve 90 m3. Účelom bolo prečistenie kolektorov od vrtnej drvy. Po štyroch hodinách nasledovalo prepláchnutie vrtu čistou vodou. Okolo 21. hod. dňa 25. 4. nastal na vrte preliv, ktorý pri otvorenom vrte predstavoval cca 20 l.s-1, 39°C teplej slanej termálnej vody. Termálna voda má zvýšenú vodivosť 14000-20000 S.cm-1. Zvýšená vodivosť dokumentuje aj zvýšenú mineralizáciu vody. Preliv na vrte trval do 12 hod. 27. 4. kedy bol vrt uzavretý. Následne sa oživil kompresorom cez zapustené vrtné tyče, ktoré boli v hĺbke 1425 m, t. j. v strede najhlbšieho perforovaného úseku. Cez vrtné tyče v priebehu niekoľkých minút vytekala termálna voda voľným prelivom. Voda bola po 6 hod. čistenia mierne zakalená. Dňa 27. 4. bol vrt uzavretý a následne v priebehu noci umŕtvený čistou studenou vodou o množstve cca 86 m3 a soľou aby bolo možné bezpečne vytiahnuť vrtné tyče. Tieto boli v priebehu 28. 4. vytiahnuté. Na vrt bola nainštalovaná príruba a vrt bol uzavretý – 29. 4.
Na vrte sa budú v najbližších dňoch realizovať nasledovné práce:
4. 5. inštalácia zhlavia vrtu – hlavný uzáver, produkčný kríž priemeru 150 mm s tromi vývodmi.
Následne bude vrt otvorený a vyvolaný na ňom voľný preliv tak, aby sa vyčistil od zatlačenej studenej vody a soli. Takto bude pripravený na zahájenie hydrodynamických skúšok, ktoré budú prebiehať v období 2 mesiacov. Vzhľadom na zistenú teplotu vody na dne vrtu 46,7 °C (karotážne meranie) predpokladáme, že teplota vody na ústí nameraná v dňoch 25. - 27. 4. (39°C) bude mať mierne vzostupný trend. Geneticky sa pravdepodobne jedná o reliktné morské vody zasiaknuté do vápencového kolektora v období kišcel (23-25 mil. rok), ktoré boli následne metamorfované (premenené).
RNDr. Ján Dzúrik v Bratislave dňa: 2. 5. 2007