Pribudnú ďalšie sociálne byty
iónov korún financuje Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR. Sumou 1,6 milióna má prispieť obec. Aj v tomto prípade, podobne ako u prvej bytovky, sa ponúklo túto sumu zaplatiť družobné rakúske mesto Gratz. Starostu Hostíc Ondreja Berkiho teší, že o 12 dvojizbových a 4 jednoizbové byty s kompletným sociálnym vybavením je veľký záujem. Z 26 rodín, ktoré sa o ne uchádzajú, vybrali orgány mesta 16. S nimi podpísali zmluvy o odpracovaní 20- percentnej hodnoty diela priamo na stavbe. Sťahovať sa do nových bytov majú v auguste roku 2008.
Pomáhajú odkázaným
Belina. Tunajšie komunitné centrum mesačne zabezpečí vyše 200 aktivít pre svojich klientov z radov sociálne odkázaných osôb, či rómskych rodín. Pomáha pri hľadaní práce, pri vypracovávaní splátkových kalendárov na nezaplatené faktúry, koncesionárske poplatky, pri vypĺňaní tlačív pre sociálnu poisťovňu, úrad práce...Dôležité sú aj návštevy v rodinách, či školách a riešenie aktuálnych problémov priamo tam. Na jedného komunitného sociálneho pracovníka (Ondrej Vaš) a dve asistentky je to skutočne dosť. Pritom pomáhajú aj pri mimoškolských aktivitách detí. V súčasnosti je to predovšetkým stolný tenis, ktorý si deti môžu v komunitnom centre po škole zahrať, ale už čo nevidieť pribudne aj práca na počítačoch, ktoré v rámci projektu internetizácie mikroregiónu Belina získala.
Poskytnú relax obyvateľom
Číž. Športoviská, amfiteáter, altánok, jazierko, hojdačky pri grafitovej stene... To všetko už od začiatku júna ponúkne obyvateľom i návštevníkom tejto kúpeľnej gemerskej obce nový Športovo- kultúrno- rekreačný park. Podstatnú časť z jeho hodnoty 5 miliónov korún, získalo vedenie Číža zo štrukturálnych fondov zameraných na podporu rozvoja infraštruktúry obcí. Pôvodne chcelo park odovzdať do užívania v závere minulého roka, ale ako nám povedal starosta Zoltán Lukács, vyžiadaná zmena použitých materiálov a tým aj projektov, zapríčinila oddialenie ukončenia stavby. Dôležité je, že relaxačný park, na ktorý sa tešia predovšetkým miestne deti, bude daný do prevádzky pred začiatkom letných prázdnin a prispeje tak k rozvíjaniu ich pohybových aktivít.
Vydláždia mesto
Poltár. Výroba zamkovej dlažby sa stala jednou z dôležitých aktivít tunajšieho mestského podniku služieb. Aj keď časť produkcie ponúka na predaj, väčšina je pripravovaná na postupnú rekonštrukciu mestských chodníkov, parkovísk či iných verejných plôch. Pasportizácia ukázala, že mnohé z nich sú v zlom stave a tak chce vedenie mesta urobiť nápravu. S rekonštrukciou začínajú, podľa primátora Pavla Rončáka, na Fučíkovej ulici, na sídlisku, kde je stav najhorší. Pokračovať budú podľa svojich technických i finančných možností. Samozrejme hľadať budú peniaze v grantoch. Mesto Poltár chce pokračovať aj vo výstavbe kanalizácie na Partizánskej a Pionierskej ulici, na čo potrebuje získať približne 12 miliónov korún. V súčasnosti robí prípravu tiež na „odkanalizovanie“ poslednej ulice v starej časti – Podhorskej.
Chránia sa pred vodou
Málinec. Dažďové zrážky prívalového charakteru, ktoré sú z roka na rok častejšie, vystrašili už neraz obyvateľov Málinca. Voda, ktorú nedokázali odviesť povrchové systémy a zachytiť priepusty dažďovej kanalizácie vnikala do dvorov, pivníc i domov. Obec preto vypracovala projekt protipovodňovej ochrany, na ktorého realizáciu sa jej podarilo v tomto roku získať z envirofondu 3 milióny korún. Starosta Igor Čepko je spokojný, že ďalšou dôležitou podporenou investíciou sa stala výstavba kanalizácie v miestnej časti „Huta“. Sú tam predovšetkým bytovky, ktorých kanalizačné potrubia pre odpadové vody boli vyústené do septikov. Investícia takmer 5 miliónov korún zabezpečí ich napojenie na existujúcu kanalizačnú sieť, ukončenú čistiarňou odpadových vôd. Tým sa zavŕši systém sústreďovania a čistenia splaškových vôd v Málinci a zároveň aj ochrany vôd horného toku Ipľa.
Menia suchovod na vodovod
Horná Strehová. Pred piatimi rokmi ukončila táto novohradská obec plynofikáciu spojenú s výstavbou vodovodu. Teda rozvodnej siete aj s prípojkami. Zásobovaniu pitnou vodou jej dvesto obyvateľov to však nepomohlo, pretože chýba prívodné potrubie a vodojem. Ten síce bol pred dvadsiatimi rokmi vybudovaný závadským družstvom, ale nikdy nebol v prevádzke. To len dokumentuje situáciu v nedokončovaní rozostavaných stavieb na juhu stredného Slovenska. Starostka Hornej Strehovej Jana Kukučková sa podujala pohnúť vecami a ukazuje sa, že tento rok, by mal byť rokom zmeny. Obci sa podarilo získať vyše 2,8 milióna korún z envirofondu na výstavbu výtlačného a zásobovacieho potrubia. Je to síce len tretina potrebných peňazí na privedenie pitnej vody priamo do obce, pretože zároveň treba rekonštruovať a dať do prevádzky vodojem, ale dôležité je, že sa s prácami konečne začalo.
Autor: - rg -