Na chrbte jej onedlho pribudne ôsmy krížik a na Božiu lekáreň nedá dopustiť. Boľavé nohy spoľahlivo vyliečil kostihoj, bradavice stačilo ponatierať mliekom z lastovičníka a počas studených zimných večerov zovrieť medzi dlaňami šálku s teplým čajom z materinej dúšky a medom.
Ak ste prišli na chuť sirupom a osviežujúcim nápojom z bazy čiernej, je najvyšší čas nazbierať si pár kvetov. Rastie takmer všade. Popri cestách, na poliach aj lúkach. Naše staré mamy si ju zvykli sadiť ku domu. Verili, že je najlepším ochranným prostriedkom proti čiernej mágii a bosorkám. Príbytky mala ochrániť aj pred ohňom a údermi bleskov. Povery pomaly vymierajú no liečivé účinky tejto rastliny sú nespochybniteľné. Ak siahnete po odbornej literatúre dozviete sa, že baza čierna je v každom smere úžitková rastlina. Použiť z nej môžete kvet, koreň, kôstkovičky aj dreň. Bazová šťava, ale aj čas z jej kôry a kvetov, sú osvedčeným domácim liekom proti nachladnutiu. Okrem toho obsahuje aj látky, ktoré spomaľujú proces starnutia a nápoj z nej je vynikajúcim liekom pri žalúdočných problémoch.
„Voda s bazovým sirupom je vynikajúca. Kedysi som každý rok navarila chutný sirup, ale dnes ho už nerobievam. Keď však zájdem do obchodu, vždy si kúpim bazový,“ hovorí Mária Gembická zo Zacharoviec. Prípravu tohto lahodného moku má v malíčku aj jej kamarátka Šarlota Budaiová. Zhovorčivé dôchodkyne nám tajomstvo prípravy bazového sirupu rady prezradili.
Potrebujeme: 4 l vody, 5 veľkých kvetov bazy, 4 kg cukru, 2 plátky citrónu, 1 a balíčka „citrodeka“
Vodu prevaríme, vhodíme do nej bazové kvety, pridáme „citrodeko“ a tiež citrónové plátky. Necháme postáť 24 hodín. Po uplynutí tohto času pridáme cukor a miešame dovtedy, kým sa nerozpustí. Potom roztok prelejeme cez gázu. Plníme do sklenených čias. Sirup nezabudnite 20 minút sterilizovať.