Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Vidinčanom osud nadelil znášať strasti a užívať slasti mesta aj dediny

Na rovinke za Bielou vodou pred odbočkami do Podrečian a Točnice sa v diaľke vynorí sivomodrá silueta vrchov Mátry. Vzápätí sa pred vami otvorí rozľahlá lučenská kotlina. Vpravo sú hory Krupinskej planiny s Lyscom, oveľa bližšie pred nimi na malej vyvýšen

ine Haličský zámok. Tesne pod kopcom Tomášovce, vpredu Lučenec s vežami kalvínskeho, katolíckeho a evanjelického kostola. Ďaleko vpredu už zreteľnejšia Mátra, po ľavom boku len nízky obzor. Uprostred tejto panorámy, medzi stromami záhrad a kaštieľskeho parku, Vidiná. Snažím sa nevidieť lučenské paneláky, čo sa tiahnu až na Ľadovo. Celé nové štvrte dediny na bývalých humnách, okolo katolíckeho kostola, pod Bolontovom, v Piváre a inde. Ani veľké lány polí, čo vznikli vyrúbaním Klina a rozoraním pasby v Ortáši. Ani cestu zatáčajúcu sa pri Chrastiečke označenú ukazovateľom – Košice.

Skryť Vypnúť reklamu

Dedinu obďaleč zo západu obteká Krivánsky potok, ktorý sa bezprostredne dotýka len kaštieľa. Na jeho pravom brehu nie je ani jediný dom. Záhrady, humná a cintoríny na opačnej svetovej strane ležia ako prilepené na svahu nízkeho, oblého hrebeňa Kráľovského vrchu, ktorý sa tiahne od Bolontova až za hranice nášho chotára na severe. Prostriedkom celej dediny z juhu na sever tiahne hradská z Lučenca do Zvolena, kedysi lan tak jednoducho – hlavná, dne sa Zvolenská cesta. Hradskou ju volali už naši predkovia,lebo viedla od hradu k hradu. Približne takto opisuje návraty do svojej rodnej obce „Vidovanec“ Ján Kottman – Júdove.
„História ho raz určite zaradí medzi slávnych rodákov obce. Bol československou kapacitou v oblasti veterinárnej chirurgie. Kariéru ukončil ako univerzitný profesor. Žiaľ, už sa nedožil osláv 670 výročia prvej písomnej zmienky o Vidinej. Ale v podobe spomienok na svoju rodnú obec nám zanechal nádherný odkaz,“ uvádza nás do histórie obce starosta Vladimír Ragač. Do funkcie bol zvolený v decembri minulého roku. Obec od neho očakáva praktické riešenia problémov. Starosta má za sebou zastupiteľstvo, v ktorom je hodne vplyvných, rozhľadených ľudí. Spoločne si uvedomujú, že prosperita Vidinej je vo veľkej miere závislá na hospodárskych aktivitách Lučenca. Veď Vidiná bola od roku 1971 jeho súčasťou. Aj dnes majú mnoho spoločných projektov. Možno najväčší Vidinský problém – likvidáciu odpadových vôd – sú odkázaní riešiť spoločne s mestom. Obec je totiž spoluvlastníkom lučeneckej čistiarne odpadových vôd. Vlastní síce len 1,8 % akcií, ale práve tie mali Vidinej zabezpečiť vyriešenie spomínaného problému. Pravdou je však opak. Čistiareň podľa slov starostu vraj nie je dodnes skolaudovaná. Vidiná však nemá vybudovanú ani splaškovú kanalizáciu, takže sa nedá ani pomýšľať na pripojenie na lučenskú čistiareň. Obec má v súčasnosti 1827 obyvateľov. Veľká časť z nich je prisťahovaná z Lučenca, alebo sem prišli bývať kvôli tesnej blízkosti mesta. Kým Vidiná bola jeho súčasťou , bola najpopulárnejšou mestskou štvrťou pre výstavbu rodinných domov. Veľmi sa táto pozície nezmenila ani po osamostatnení sa v roku 1990. Len stavebných pozemkov ubudlo a stavebné náklady tiež išli podstatne hore. Starosta záujemcov o výstavbu eviduje stále, ale zároveň sa sťažuje, že obec nevlastní takmer žiadne pozemky. V intraviláne väčšina voľnej pôdy patrí katolíckej cirkvi, vonku, smerom na Veľkú Ves, pozemky obhospodaruje urbárska spoločnosť. Na stole má návrh na výstavbu novej ulice od investora z Lučenca. Projekt sa volá „Slnečné záhrady“. Má ísť o výstavbu ekologických domov na kľuč. Vladimír Ragač si však nie je istý, či sa projekt kvôli problémom s pozemkami bude realizovať. Určité zmeny v organizácii katastra obce prinesie výstavba rýchlostnej komunikácie.
„My sa pripájame k červenej alternatíve. To je tá, ktorá diaľnicu vedie v tesnej blízkosti Lučenca. Pripomienky máme. Chceme, aby R2 prechádzala ponad Vidinú za horizontom kopca po ľavej strane cesty v smere na Košice. Hrebeň kopca bude najlepšou protiprachovou a zvukovou bariérou. Na druhej strane nemáme záujem ani na tom, aby diaľnica bola od obce príliš ďaleko. Raz sa už Vidiná podobnej chyby dopustila. To vtedy, keď pred rokom 1871 nezabezpečila pozemky pre stavbu Budapeštiansko – Bohumínskej železničnej trate. Každá priama komunikácia prináša nové ekonomické podnety. Čím je komunikácia rýchlejšia, voľnejšia, tým skôr sa ekonomické podnety prejavia. Preto okrem priamej komunikácie chceme podporiť aj virtuálnu. Chceme zjednodušiť a umožniť všetkým občanom prístup k internetu. V centre sme nedávno otvorili poštový úrad. Je to vo Vidinej po prvýkrát. Teraz sme si dali vypracovať projekt rekonštrukcie námestia. Námestie, to sú vlastne priestory a budovy okolo kultúrneho domu. Doteraz to však ako námestie nevyzerá. Ale bude. Budovy od Jednoty naši predchodcovia po roku 1989 chvalabohu odkúpili. Úver síce doteraz splácame, ale pri plánovanej prestavbe námestia môžeme vytvoriť moderný blok služieb. Školu už nemáme. Rodičia detí robia zväčša v Lučenci, takže ich vozia so sebou. O to komfortnejšie priestory má materská škôlka. Deti tam máme 40. Príspevkom k lepšej komunikácii je aj vydávanie obecných novín. Vychádzajú vtedy, keď je to potrebné. Chceme mať s občanmi obojstrannú komunikáciu,“ hovorí starosta.
Vo Vidinej sa na pasivitu občanov nesťažujú. Stavajú máje, na Vianoce chodia do domov koledovať betlehemci. Aj kultúrny dom vraj býva využívaný často. To odvtedy ako sa obnovila činnosť miestneho odboru Matice slovenskej. Matičiari založili folklórnu skupinu. Dobre funguje aj klub dôchodcov. Len mládež vraj nemá dostatok možností.
História Vidinej sa podobá histórii ostatných hornonovohradských obcí. Slovanské kmene sa tu, pri toku Krivánskeho potoka, začali usádzať v šiestom storočí. Už od siedmeho storočia si však sústavne užívali vpády rôznych bojových kmeňov. Prvé písomné zmienky o osade Vydafalva sú z roku 1335. Zásadný prielom v orientácii tu žijúcich Slovanov prinieslo protestantské hnutie v 15. storočí. Jiskrovi bratríci si pravdepodobne práve vo Vidinej postavili menšiu pevnosť. Dôležitú úlohu zohrala v bitke, ktorá sa do histórie zapísala ako Bitka pri Lučenci. Vtedy, 7. septembra 1451, Ján Jiskra so štvortisícovým vojskom rozprášil 20-tisícovú Hunyadiho armádu. Kráľ Matyáš nariadil síce všetky hrady v Hornom Uhorsku zbúrať, ale moderna, ktorej nositeľmi boli v tom období práve bratríci zapustila v hornom Novohrade korene natrvalo.
Obyvatelia Vidinej sa prevažne venovali remeslu. Podobne ako v Tomášovciach a Podrečanoch chovu oviec a kupčeniu s nimi. Z remesiel dominovalo hrnčiarstvo, lebo kvalitnej hrnčiarskej hliny bolo v okolí vždy dosť. Hlina sa od 18. storočia čoraz viac používala aj pri stavbe rodinných domov. Tradičný materiál, drevo, postupne vytláčala, pretože požiare neboli v tom čase žiadnou zriedkavosťou. Začiatok 20. storočia bol tiež poznačený vojnovými udalosťami. Trinásť mladých mužov z Vidinej ostalo na frontoch prvej svetovej vojny. Po vytvorení Československa sa toto územie znovu stalo bojiskom. Vojská Maďarskej republiky rád v tom čase obsadili a pred odchodom aj vyrabovali vidinský kaštieľ. Až v lete 1920 sa spevnila južná hranica Slovenska. V júni 1920 bola potvrdená Trianonskou dohodou.
Vidiná bola prvou elektrifikovanou hornonovohradskou obcou. Elekrifikácia bola ukončená na Štedrý deň v roku 1937. O rok neskôr sa pripojením Lučenca k Maďarsku Vidiná stala hraničnou obcou. V tom čase sa dočkala, síce len dočasne, aj svojej železničnej zastávky. V druhej svetovej vojne však Vidiná znovu ťažko platila. V roku 1944 v tamojšom kaštieli strávilo Vianoce dvesto nemeckých vojakov. Ešte pred koncom roka prišla do dediny Červená armáda. Boje boli priamo v uliciach. V kaštieli si Rusi zriadili poľný lazaret. Pätnásteho januára bola obec definitívne oslobodená. Vojaci však popáchali veľa škôd nielen v kaštieli, ale aj v budove školy. Po roku 1945 sa obec začala kolektivizovať. Postavilo sa veľa nových rodinných domov, ale aj spoločenských priestorov. V roku 1971 sa Vidiná stala časťou mesta Lučenec. A to aj napriek protestom obyvateľov. Osamostatnila sa hneď po zamatovej revolúcii. Obdobie odvtedy do dnes môžeme pokojne nazvať obdobím „hľadania sa“. Platí to nielen o Vidinej.
Určité kontúry budúceho vývoja sa však už začínajú objavovať. Plánovači Európskej komisie naše pomery a možnosti, zdá sa, poznajú lepšie ako my. Budúcnosť Slovenska je úzko spájaná s koncepciami trvalo udržateľného rozvoja. Ale to už poznáme. Čím iným bol viac ako tisíc rokov trvajúci život slovanského obyvateľstva v hornom Novohrade. To tisícročie je vzorovou ukážkou, ako ľudia dokážu prežiť bez toho, aby úplne zničili prostredie okolo seba. Takže máme na čo byť hrdí! Bude len treba zachytiť signály, ktoré k nám Európska únia vysiela. Tie signály nie sú hocijaké. Prostredníctvom svojich fondov chce únia podporiť obnovu toho, čo nám pravdepodobne ešte ostalo v génoch po našich predkoch. Vidinský starosta je, tak sa zdá, pragmatik. Chápe, že len samotné čakanie na rozvoj Lučenca nestačí. Preto sa chce zapojiť aj do spoločných aktivít obcí na severozápade. Veď cez Vidinú, popri Krivánskom potoku, vedie najjednoduchšia cestička do turisticky cenných lokalít horného Novohradu. Vie aj to, že práve takéto spájanie prináša možnosť uchádzať sa o prostriedky z fondov EÚ. Práve tieto prostriedky môžu vyriešiť takmer neriešiteľné problémy v infraštruktúre Vidinej.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 120
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 204
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 19 040
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 795
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 179
 6. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 14 702
 7. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 13 790
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 541
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 137
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 855
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Vo Vidinej sa míňajú testy, cezpoľných posielajú preč

Starosta vraví, že prioritou sú miestni obyvatelia, jedná s armádou aby im dodali viac testov.

Vo Vidinej testujú od rána nepretržite. Zažili už aj "testovací turizmus".

Rómovia z Dúžavskej cesty majú z testovania zmiešané pocity, chcú však vedieť, na čom sú

Na rómskom sídlisku v Rimavskej Sobote žije vyše tisíc ľudí. Z vírusu majú strach.

Ludia zo sídliska na Dúžavskej ceste v Rimavskej Sobote javia záujem o celoplošné testovanie.

Odľahlé časti Zvolena na testovanie stále čakajú, odberné tímy tam nedorazili (minúta po minúte)

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Žiar nad Hronom, Zvolen a ostatných okresoch BB kraja.

Rad pred Domom kultúry Ružinov.

Juraj si privstal, na Rúbanisku boli pred testovaním dlhé rady

Na jednom z odberných miest na ZŠ L. Novomeského v Lučenci začali ľudí testovať o 7.15 hod. Ľudia o testovanie javia záujem.

Juraj Bolkarski čakal pred ZŠ L. Novomeského už od 6.00 hod.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Odľahlé časti Zvolena na testovanie stále čakajú, odberné tímy tam nedorazili (minúta po minúte)

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Žiar nad Hronom, Zvolen a ostatných okresoch BB kraja.

Nitra hlásila mimoriadny tlak na drive-in odberné miesta

Monitorujeme odberné miesta v okresoch Nitrianskeho kraja.

Na niektorých miestach dochádzajú testy, inde je situácia pokojná

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Trenčín, Prievidza, Považská Bystrica, Púchov a ostatných okresoch kraja.

Už ste čítali?