Vidinčanom osud nadelil znášať strasti a užívať slasti mesta aj dediny

Na rovinke za Bielou vodou pred odbočkami do Podrečian a Točnice sa v diaľke vynorí sivomodrá silueta vrchov Mátry. Vzápätí sa pred vami otvorí rozľahlá lučenská kotlina. Vpravo sú hory Krupinskej planiny s Lyscom, oveľa bližšie pred nimi na malej vyvýšen

ine Haličský zámok. Tesne pod kopcom Tomášovce, vpredu Lučenec s vežami kalvínskeho, katolíckeho a evanjelického kostola. Ďaleko vpredu už zreteľnejšia Mátra, po ľavom boku len nízky obzor. Uprostred tejto panorámy, medzi stromami záhrad a kaštieľskeho parku, Vidiná. Snažím sa nevidieť lučenské paneláky, čo sa tiahnu až na Ľadovo. Celé nové štvrte dediny na bývalých humnách, okolo katolíckeho kostola, pod Bolontovom, v Piváre a inde. Ani veľké lány polí, čo vznikli vyrúbaním Klina a rozoraním pasby v Ortáši. Ani cestu zatáčajúcu sa pri Chrastiečke označenú ukazovateľom – Košice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dedinu obďaleč zo západu obteká Krivánsky potok, ktorý sa bezprostredne dotýka len kaštieľa. Na jeho pravom brehu nie je ani jediný dom. Záhrady, humná a cintoríny na opačnej svetovej strane ležia ako prilepené na svahu nízkeho, oblého hrebeňa Kráľovského vrchu, ktorý sa tiahne od Bolontova až za hranice nášho chotára na severe. Prostriedkom celej dediny z juhu na sever tiahne hradská z Lučenca do Zvolena, kedysi lan tak jednoducho – hlavná, dne sa Zvolenská cesta. Hradskou ju volali už naši predkovia,lebo viedla od hradu k hradu. Približne takto opisuje návraty do svojej rodnej obce „Vidovanec“ Ján Kottman – Júdove.
„História ho raz určite zaradí medzi slávnych rodákov obce. Bol československou kapacitou v oblasti veterinárnej chirurgie. Kariéru ukončil ako univerzitný profesor. Žiaľ, už sa nedožil osláv 670 výročia prvej písomnej zmienky o Vidinej. Ale v podobe spomienok na svoju rodnú obec nám zanechal nádherný odkaz,“ uvádza nás do histórie obce starosta Vladimír Ragač. Do funkcie bol zvolený v decembri minulého roku. Obec od neho očakáva praktické riešenia problémov. Starosta má za sebou zastupiteľstvo, v ktorom je hodne vplyvných, rozhľadených ľudí. Spoločne si uvedomujú, že prosperita Vidinej je vo veľkej miere závislá na hospodárskych aktivitách Lučenca. Veď Vidiná bola od roku 1971 jeho súčasťou. Aj dnes majú mnoho spoločných projektov. Možno najväčší Vidinský problém – likvidáciu odpadových vôd – sú odkázaní riešiť spoločne s mestom. Obec je totiž spoluvlastníkom lučeneckej čistiarne odpadových vôd. Vlastní síce len 1,8 % akcií, ale práve tie mali Vidinej zabezpečiť vyriešenie spomínaného problému. Pravdou je však opak. Čistiareň podľa slov starostu vraj nie je dodnes skolaudovaná. Vidiná však nemá vybudovanú ani splaškovú kanalizáciu, takže sa nedá ani pomýšľať na pripojenie na lučenskú čistiareň. Obec má v súčasnosti 1827 obyvateľov. Veľká časť z nich je prisťahovaná z Lučenca, alebo sem prišli bývať kvôli tesnej blízkosti mesta. Kým Vidiná bola jeho súčasťou , bola najpopulárnejšou mestskou štvrťou pre výstavbu rodinných domov. Veľmi sa táto pozície nezmenila ani po osamostatnení sa v roku 1990. Len stavebných pozemkov ubudlo a stavebné náklady tiež išli podstatne hore. Starosta záujemcov o výstavbu eviduje stále, ale zároveň sa sťažuje, že obec nevlastní takmer žiadne pozemky. V intraviláne väčšina voľnej pôdy patrí katolíckej cirkvi, vonku, smerom na Veľkú Ves, pozemky obhospodaruje urbárska spoločnosť. Na stole má návrh na výstavbu novej ulice od investora z Lučenca. Projekt sa volá „Slnečné záhrady“. Má ísť o výstavbu ekologických domov na kľuč. Vladimír Ragač si však nie je istý, či sa projekt kvôli problémom s pozemkami bude realizovať. Určité zmeny v organizácii katastra obce prinesie výstavba rýchlostnej komunikácie.
„My sa pripájame k červenej alternatíve. To je tá, ktorá diaľnicu vedie v tesnej blízkosti Lučenca. Pripomienky máme. Chceme, aby R2 prechádzala ponad Vidinú za horizontom kopca po ľavej strane cesty v smere na Košice. Hrebeň kopca bude najlepšou protiprachovou a zvukovou bariérou. Na druhej strane nemáme záujem ani na tom, aby diaľnica bola od obce príliš ďaleko. Raz sa už Vidiná podobnej chyby dopustila. To vtedy, keď pred rokom 1871 nezabezpečila pozemky pre stavbu Budapeštiansko – Bohumínskej železničnej trate. Každá priama komunikácia prináša nové ekonomické podnety. Čím je komunikácia rýchlejšia, voľnejšia, tým skôr sa ekonomické podnety prejavia. Preto okrem priamej komunikácie chceme podporiť aj virtuálnu. Chceme zjednodušiť a umožniť všetkým občanom prístup k internetu. V centre sme nedávno otvorili poštový úrad. Je to vo Vidinej po prvýkrát. Teraz sme si dali vypracovať projekt rekonštrukcie námestia. Námestie, to sú vlastne priestory a budovy okolo kultúrneho domu. Doteraz to však ako námestie nevyzerá. Ale bude. Budovy od Jednoty naši predchodcovia po roku 1989 chvalabohu odkúpili. Úver síce doteraz splácame, ale pri plánovanej prestavbe námestia môžeme vytvoriť moderný blok služieb. Školu už nemáme. Rodičia detí robia zväčša v Lučenci, takže ich vozia so sebou. O to komfortnejšie priestory má materská škôlka. Deti tam máme 40. Príspevkom k lepšej komunikácii je aj vydávanie obecných novín. Vychádzajú vtedy, keď je to potrebné. Chceme mať s občanmi obojstrannú komunikáciu,“ hovorí starosta.
Vo Vidinej sa na pasivitu občanov nesťažujú. Stavajú máje, na Vianoce chodia do domov koledovať betlehemci. Aj kultúrny dom vraj býva využívaný často. To odvtedy ako sa obnovila činnosť miestneho odboru Matice slovenskej. Matičiari založili folklórnu skupinu. Dobre funguje aj klub dôchodcov. Len mládež vraj nemá dostatok možností.
História Vidinej sa podobá histórii ostatných hornonovohradských obcí. Slovanské kmene sa tu, pri toku Krivánskeho potoka, začali usádzať v šiestom storočí. Už od siedmeho storočia si však sústavne užívali vpády rôznych bojových kmeňov. Prvé písomné zmienky o osade Vydafalva sú z roku 1335. Zásadný prielom v orientácii tu žijúcich Slovanov prinieslo protestantské hnutie v 15. storočí. Jiskrovi bratríci si pravdepodobne práve vo Vidinej postavili menšiu pevnosť. Dôležitú úlohu zohrala v bitke, ktorá sa do histórie zapísala ako Bitka pri Lučenci. Vtedy, 7. septembra 1451, Ján Jiskra so štvortisícovým vojskom rozprášil 20-tisícovú Hunyadiho armádu. Kráľ Matyáš nariadil síce všetky hrady v Hornom Uhorsku zbúrať, ale moderna, ktorej nositeľmi boli v tom období práve bratríci zapustila v hornom Novohrade korene natrvalo.
Obyvatelia Vidinej sa prevažne venovali remeslu. Podobne ako v Tomášovciach a Podrečanoch chovu oviec a kupčeniu s nimi. Z remesiel dominovalo hrnčiarstvo, lebo kvalitnej hrnčiarskej hliny bolo v okolí vždy dosť. Hlina sa od 18. storočia čoraz viac používala aj pri stavbe rodinných domov. Tradičný materiál, drevo, postupne vytláčala, pretože požiare neboli v tom čase žiadnou zriedkavosťou. Začiatok 20. storočia bol tiež poznačený vojnovými udalosťami. Trinásť mladých mužov z Vidinej ostalo na frontoch prvej svetovej vojny. Po vytvorení Československa sa toto územie znovu stalo bojiskom. Vojská Maďarskej republiky rád v tom čase obsadili a pred odchodom aj vyrabovali vidinský kaštieľ. Až v lete 1920 sa spevnila južná hranica Slovenska. V júni 1920 bola potvrdená Trianonskou dohodou.
Vidiná bola prvou elektrifikovanou hornonovohradskou obcou. Elekrifikácia bola ukončená na Štedrý deň v roku 1937. O rok neskôr sa pripojením Lučenca k Maďarsku Vidiná stala hraničnou obcou. V tom čase sa dočkala, síce len dočasne, aj svojej železničnej zastávky. V druhej svetovej vojne však Vidiná znovu ťažko platila. V roku 1944 v tamojšom kaštieli strávilo Vianoce dvesto nemeckých vojakov. Ešte pred koncom roka prišla do dediny Červená armáda. Boje boli priamo v uliciach. V kaštieli si Rusi zriadili poľný lazaret. Pätnásteho januára bola obec definitívne oslobodená. Vojaci však popáchali veľa škôd nielen v kaštieli, ale aj v budove školy. Po roku 1945 sa obec začala kolektivizovať. Postavilo sa veľa nových rodinných domov, ale aj spoločenských priestorov. V roku 1971 sa Vidiná stala časťou mesta Lučenec. A to aj napriek protestom obyvateľov. Osamostatnila sa hneď po zamatovej revolúcii. Obdobie odvtedy do dnes môžeme pokojne nazvať obdobím „hľadania sa“. Platí to nielen o Vidinej.
Určité kontúry budúceho vývoja sa však už začínajú objavovať. Plánovači Európskej komisie naše pomery a možnosti, zdá sa, poznajú lepšie ako my. Budúcnosť Slovenska je úzko spájaná s koncepciami trvalo udržateľného rozvoja. Ale to už poznáme. Čím iným bol viac ako tisíc rokov trvajúci život slovanského obyvateľstva v hornom Novohrade. To tisícročie je vzorovou ukážkou, ako ľudia dokážu prežiť bez toho, aby úplne zničili prostredie okolo seba. Takže máme na čo byť hrdí! Bude len treba zachytiť signály, ktoré k nám Európska únia vysiela. Tie signály nie sú hocijaké. Prostredníctvom svojich fondov chce únia podporiť obnovu toho, čo nám pravdepodobne ešte ostalo v génoch po našich predkoch. Vidinský starosta je, tak sa zdá, pragmatik. Chápe, že len samotné čakanie na rozvoj Lučenca nestačí. Preto sa chce zapojiť aj do spoločných aktivít obcí na severozápade. Veď cez Vidinú, popri Krivánskom potoku, vedie najjednoduchšia cestička do turisticky cenných lokalít horného Novohradu. Vie aj to, že práve takéto spájanie prináša možnosť uchádzať sa o prostriedky z fondov EÚ. Práve tieto prostriedky môžu vyriešiť takmer neriešiteľné problémy v infraštruktúre Vidinej.

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 405
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 906
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 253
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 071
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 831
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 787
  1. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  2. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  3. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  4. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  5. Martin Borecky: Rakovina
  6. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  7. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  8. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 075
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 434
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 890
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 449
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 365
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 261
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  8. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  2. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  3. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  4. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  5. Martin Borecky: Rakovina
  6. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  7. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  8. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 075
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 434
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 890
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 449
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 365
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 261
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  8. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu