Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Najväčší záujem je o odstraňovanie materských znamienok

Plastický chirurg Ctibor Caban patrí medzi uznávaných odborníkov. Znalosti z plastickej chirurgie získaval v Talianku, v Amerike, Číne. „Pojem plastická chirurgia je veľmi široký. Zahrňuje v sebe jeden ucelený odbor medecíny, ktorý sa zaoberá rozsiahlou o

peračnou činnosťou. Patrí sem aj náprava najrôznejších vrodených aj získaných defektov, odstraňovanie kožných nádorov, ale aj tzv. estetická chirurgia,“ hovorí lekár, ktorý vykonáva privátnu ambulantnú aj nemocničnú prax v Lučenci.

V horúcich letných dňoch si najviac uvedomujeme drobné, či väčšie chybičky krásy tela. O aké zákroky je v tomto období medzi klientami najväčší záujem?
Z kategórie ambulantných výkonov je to predovšetkým odstraňovanie materských znamienok, mimických vrások tváre, nežiadúceho ochlpenia, rozšírených cievok tváre a dolných končatín, pigmentových škvŕn, najmä v oblasti tváre, krku a dekoltu a omladzovanie pokožky fotorejuvenizáciou pomocou IPL technológie.
Kto sa zvyčajne rozhoduje pre odstránenie znamienok ?
Znamienka sú často považované za symbol krásy, ale pri nevhodnom umiestnení môžu spôsobovať nemalé problémy. Ide o znamienka umiestnené v oblasti holenia, okuliarov, goliera, košíku podprsenky, oblasti pásu, plôšky ruky a nohy. V týchto prípadoch odporúčam vyšetrenie kožným lekárom a preventívne odstránenie znamienok. Platí zásada, že aktívne znamienka a neestetické znamienka treba odstrániť úplne a nie je vhodné dráždenie nedostatočnými zákrokmi ako leptanie, neúplné vypaľovanie, koagulácia či zoškrabovanie a podobne.
Pri neúplnom odstránení nie je možné dať znamienko histologicky vyšetriť a jazvy bývajú častokrát nápadnejšie.
Niektorí klienti odkladajú zákrok zo strachu pred možnou rakovinou, pooperačnými jazvami, prípadne bolesťou. Z vlastných klinických skúseností s takýmito zákrokmi viem, že v 98% ide o úplne bežný neškodný nález, len v zlomku 1% ide o prekancerózu – predstupeň kožného tumoru, a v zaostávajúcom zlomku 1% ide o vytvorený kožný tumor.
Ako prebieha zákrok ?
Na tvári operujem s veľmi jemným šicím materiálom tenším ako vlas a s mini inštrumentáriom. Používam celú paletu jemných stehov, vrátane lepenia alebo uzavretia rany bez šitia. Na tvári kombinujem vnútrokožný steh s veľmi jemným povrchovým alebo vnútrokožný s povrchovou páskou. Uloženie budúcej pooperačnej jazvy do prirodzených línií štiepiteľnosti kože a ostatné uvedené spôsoby zaručujú, že po operácii pacientovi ostanú minimálne stopy. Operácie znamienok nie je vhodné vykonávať v letných mesiacoch, predovšetkým na miestach vystavených slnečnému žiareniu, ideálne je plánovať výkon na neskoré jesenné, zimné a jarné termíny.
Aká je doba rekonvalescencie?
Klient je v podstate ešte v deň zákroku schopný vykonávať všetky bežné činnosti. Stehy na tvári sa obvykle vyberajú na 5 – 7 deň po zákroku, na tele sa stehy vyberajú na 10-14 deň. Jazvičky na chrbáte vyžadujú pozornosť ďalších niekoľko týždňov, pokiaľ tkanivo jazvy spevnie, aby nedošlo k jej roztiahnutiu a tým k nežiadúcemu estetickému výsledku.
Čo robiť s prvými vráskami?
V médiách sa často objavujú porcelánové tváričky rozličných celebrít po tridsaťpäťke bez jedinej vrásky a tak máme aspoň hmlisté znalosti o tom, že to nie je len dielo prírody. Významne jej pomáhajú v súčasnosti používané preparáty botulotoxínu. Skutočný pôvod a účel tejto „injekcie mladosti“ však medzi laickou verejnosťou príliš rozšírený nie je.
Odkiaľ sa vzal botulotoxín?
Botulinum toxín je v podstate product baktérie, ktorá často zapríčiňuje toxikáciu zle spracovaných a uskladnených mäsových výrobkov. Nemecký lekár a básnik Justinus Kernenr, ktorý ako prvý prišiel na myšlienku použiť botulinum toxín ako liek, ho z tohto dôvodu nazval „klobáskovým jedom“. S botulotoxínom sa vcelku úspešne zaoberalo viacero jeho nasledovníkov, s úmyslom izolovať túto baktériu a umelo ju vypestovať. Písal sa rok 1949, keď skupina vedcov okolo Burgena objavila, že botulotoxín zabraňuje nervovo - svalovému spojeniu a teda aj sťahovaniu mimických svalov.
O viac než tridsať rokov neskôr, konkrétne v roku 1973, použil Alan B. Scott botulotoxín typu A pri experimentoch s opicami. O sedem rokov neskôr ho použili na liečbu škúlenia.
Objavenie kozmetického efektu botulotoxínu sa pripisuje manželskému páru Carrutherovcom z Vancouveru v kanade. V apríli 2002 americká FDA ( Food and Drug Administration ) oficiálne uznala botulotoxín ako prostriedok na dočasné odstránenie „vrásky hnevu“ medzi obočím nad koreňom nosa. BTX – A, ako sa v skratke hovorí botulotoxínu typu A, bol tiež schválený ako medikament proti nadmernému poteniu v oblasti podpazušia. Pole pôsobnosti BTX tým však ale nekončí. Neustále sa vynárajú štúdie polemizujúce o jeho možných pozitívnych účinkoch v prípade zdravotných ťažkostí ako je astma, bolesti hlavy a podobne. Botulotoxínová injekcia ako „rýchly omladzovač“, je v dnešnej dobe na amerických klinikách krásy najbežnejšou úpravou zovňajšku.
Samotný zákrok prebieha rýchlo, niekoľkými vpichmi - podľa lokalizácie a typu vrások, bolestivosť sa zužuje len na pocit jemného vpichu.
Po ošetrení je odporučené využívať intenzívne mimiku ošetrenej oblasti, nesmie sa 3-4 hodiny ľahnúť a nechať hlavu vo vodorovnej polohe. Vpichové ľahké začervenania, či drobné modrinky ustupujú do 48 hodín.
Nástup účinku a jeho trvanie je individuálne, závisí od sily stiahnutia mimického svalu, od rýchlosti odbúravania účinnej látky a od rýchlosti regenerácie nervových zakončení vo svale. Účinok nastupuje u mnohých už do 48 hodín, plne rozvinutý je po 14 dňoch a trvá priemerne 3-6 po prvej aplikácii, po ďalšej aplikácii sa účinok spravidla predlžuje (6-12 mesiacov).
Tým, že sa ošetrovaná oblasť neustále regeneruje a nezostávajú žiadne trvalé zmeny, je použitie botulotoxínu pri korekcii vrások veľmi istá medicínsko-kozmetická metóda. Možný pokles viečka (ptóza), dvojité videnie (diplopia), suchosť oka (zvlhčovať kvapkami) sa upravuje behom 2-4 týždňov. Modrinky a opuchy sú krátkodobé, pocity pálenia a bolesti pri vpichu sú individuálne.
Príležitostne sa pozorovali alergické kožné reakcie. Zákroky sa nevykonávajú u pacientov mladších ako 18 rokov, u tehotných a dojčiacich žien.
Korekcia vrások botulotoxínom je veľmi účinná a spoľahlivá metóda s minimálnym rizikom vedľajších účinkov. Je možné ju vždy podľa potreby zopakovať a je kombinovateľná so všetkými inými metódami odstraňovania vrások.
Vynikajúci účinok botulotoxínu sa dosahuje pri liečbe hyperhidrózy – nadmerného potenia
Existujú účinné estetické zákroky bez skalpelu a ihiel?
Áno. V posledných rokoch sa stala v estetike výborným pomocníkom už spomínaná IPL technológia. Princípom je využitie intenzívneho pulzného svetelného záblesku presne stanovenej vlnovej dĺžky, ktorý preniká do podkožia. Najmodernejšie prístroje majú niekoľko pracovných hlavíc s vlnovou dĺžkou 400-1150nm, ktoré sú určené na liečbu rozšírených krvných cievok, odstránenie vlasových korienkov, pigmentových škvŕn alebo tvorbu nového kolagénu pri fotorejuvenizácii. IPL presne stanovenou energiou záblesku a vlnovou dĺžkou konkrétnej pracovnej hlavice tepelne poškodí, dá sa povedať, že zataví hemoglobin v kapiláre, vlasovú cibuľku, stimuluje tvorbu neokolagénu alebo odstraňuje neželaný pigment kože. Dobré výsledky dosahuje aj pri liečbe akné. Zákrok nie je bolestivý, pretože moderné IPL prístroje sú vybavené účinným chladením miesta aplikácie.
Môžete povedať niečo viac k možnostiam liečby pomocou IPL?
Rýchly spôsob života, bez oddychu a relaxácie, stresy, ako aj poveternostné vplyvy, solárium a vystavovanie sa ostrému slnku, spôsobujú starnutie našej pokožky. V súčasnosti sa čoraz viac žien a mužov rôznych vekových kategórií snaží ovplyvniť svoj vzhľad a zakryť známky starnutia. Podstúpiť invazívne ošetrenie, pri ktorom je nutné vzdať sa aktívneho a spoločenského spôsobu života, je pre nich neatraktívne. V tomto prípade je ideálnym riešením fotorejuvenizácia.
Technológia intenzívneho pulzného svetla (IPL) umožňuje radikálne zlepšenie kvality pleti a jej vzhľadu. Jej výhoda spočíva v nízkom riziku nežiadúcich účinkov bez potreby operačného zákroku a následnej rekovalescencie.
Fotorejuvenizácia je metóda pozostávajúca z piatich až desiatich ošetrení prístrojom využívajúcim IPL s odstupom 3-4 týždňov, v závislosti od postihnutia pokožky a predstáv klienta o výslednom stave. Intenzívne pulzné svetlo zmierňuje povrchové pigmentačné zmeny, rozšírené póry a drobné kožné cievky. Je možné výrazne ovplyvňovať všetky kozmetické chyby, ktoré sa nachádzajú v hlbších častiach pokožky a taktiež kolagén, čím sa zvýši napätie pokožky a vymiznú aj drobné vrásky. Fotorejuvenizácia výrazne mení celkový vzhľad tváre a preto sú klienti mimoriadne spokojní. V súčasnosti je to najúspešnejšia metóda v oblasti estetickej medicíny.
Podľa požiadaviek klienta sa fotorejuvenizácia najčastejšie vykonáva na tvári, ale vhodná je aj oblasť dekoltu a horná časť rúk až po predlaktie, pre ktoré sú typické tzv. starecké škvrny. Pri zákroku sa na ošetrovanú oblasť nanesie chladivý gél, na ochranu očí sa použijú tmavé okuliare. Následne sa na pokožku aplikuje pulzné svetlo, ktoré klient vníma ako veľmi mierne štipnutie. Každý zákrok trvá približne dvadsať minút.
Zaradenie do bežného života po zákroku, pracovná výkonnosť a životný štýl sa nemenia. V ten istý deň ste schopní vrátiť sa do práce a vykonávať všetky obvyklé činnosti bez akéhokoľvek obmedzenia.
Odstraňovanie nadmerného alebo nežiadúceho ochlpenia na koži je individuálny výkon, ktorý závisí od typu pokožky klienta, hrúbky, farby, kvality a lokalizácie ochlpenia.
Trvalá depilácia plôch metódou IPL využíva svetelnú energiu, ktorá je pohlcovaná len korienkom chĺpku alebo vlasu, bez poškodenia kože, ciev a okolitého tkaniva.Spolu s intenzívnym chladením rýchlo a bezbolestne odstraňuje nežiadúce ochlpenie na tvári a tele. Ošetrenie je potrebné opakovať 5-6 krát.
Odstraňovanie rozšírených cievok na tvári a nohách závisí od priemeru cievok a ich umiestnenia.
Na tvári je metódou číslo jedna IPL, pomocou ktorého sa cievky zatavia a vstrebajú. Na ojedinelé cievky sa môže použiť aj alektrokauter. Ošetrenie je potrebné zopakovať viackrát (5-6).
Na nohách používam kombináciu sklerotizačej látky, ktorá sa aplikuje priamo do rozšírenej cievy a IPL. Po zákroku musí byť noha stiahnutá, používajú sa kompresívne pančuchy po dobu aspoň 2 -3týždńov. Ošetrenie sa odporúča podstúpiť v jesenných a zimných mesiacoch.
Odstraňovanie pigmentových škvŕn pomocou IPL je spôsobené pohlcovaním energie špecifickej pracovnej hlavice výlučne pigmentovými bunkami kože. Zákrok sa môže kombinovať s mikrodermabráziou – jemným zbrúsením vrchných častí kože. Ošetrenie sa musí opakovať 5-6 aj viac krát podľa aktuálneho stavu.
Všetky spomínané zákroky sa vykonávajú ambulantne, bez hospitalizácie, na základe telefonického dohovoru a konzultácií priamo v ambulantnom zariadení.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 113
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 194
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 19 030
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 795
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 185
 6. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 14 682
 7. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 13 821
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 540
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 142
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 856
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Vo Vidinej sa míňajú testy, cezpoľných posielajú preč

Starosta vraví, že prioritou sú miestni obyvatelia, jedná s armádou aby im dodali viac testov.

Vo Vidinej testujú od rána nepretržite. Zažili už aj "testovací turizmus".

Rómovia z Dúžavskej cesty majú z testovania zmiešané pocity, chcú však vedieť, na čom sú

Na rómskom sídlisku v Rimavskej Sobote žije vyše tisíc ľudí. Z vírusu majú strach.

Ludia zo sídliska na Dúžavskej ceste v Rimavskej Sobote javia záujem o celoplošné testovanie.

Odľahlé časti Zvolena na testovanie stále čakajú, odberné tímy tam nedorazili (minúta po minúte)

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Žiar nad Hronom, Zvolen a ostatných okresoch BB kraja.

Rad pred Domom kultúry Ružinov.

Juraj si privstal, na Rúbanisku boli pred testovaním dlhé rady

Na jednom z odberných miest na ZŠ L. Novomeského v Lučenci začali ľudí testovať o 7.15 hod. Ľudia o testovanie javia záujem.

Juraj Bolkarski čakal pred ZŠ L. Novomeského už od 6.00 hod.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Odľahlé časti Zvolena na testovanie stále čakajú, odberné tímy tam nedorazili (minúta po minúte)

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Žiar nad Hronom, Zvolen a ostatných okresoch BB kraja.

Nitra hlásila mimoriadny tlak na drive-in odberné miesta

Monitorujeme odberné miesta v okresoch Nitrianskeho kraja.

Na niektorých miestach dochádzajú testy, inde je situácia pokojná

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Trenčín, Prievidza, Považská Bystrica, Púchov a ostatných okresoch kraja.

Už ste čítali?