é normy, dôjde v domove k redukcii miest.“ Počet čakateľov z roka na rok rastie a takmer všetky zariadenia tohto zamerania majú podobný problém. Dlhé poradovníky, dlhá čakacia doba a nepostačujúce kapacity.
Domov dôchodcov v Lučenci bol zriadený v roku 1958 v budove prvej mestskej nemocnice. Vtedy mal kapacitu 84 miest. Dnes sídli na Tuhárskom námestí a má kapacitu 216 miest. Klientom poskytuje štyri sociálne služby. Služby v dome dôchodcov, v domove sociálnych služieb, v zariadení opatrovateľskej služby a domove pre osamelých rodičov.
„Na takzvanom ležiacom oddelení máme 42 klientov. Evidujeme 52 žiadostí, z toho jeden prípad je mimoriadne naliehavý a súrny. Klienti niekedy čakajú na umiestnenie až tri a pol roka. V poslednej dobe pribúda ležiacich pacientov. Kvôli nesplneným normám prídeme o šesť miest,“ hovorí riaditeľ Jozef Cerovský. Chodiaci dôchodcovia, ktorí sa dokážu postarať o seba sami majú k dispozícii dvojlôžkové a jednolôžkové izby. Tunajšia kapacita je 114 miest.
„Starí ľudia sem čakajú na umiestnenie desať mesiacov. Sú ubytovaní v paneláku, ktorý bol postavený ako slobodáreň Okresného stavebného podniku. Výťahy sú situované mimo úrovne bytov v medziposchodí. Táto skutočnosť nám robí veľké problémy pri zhoršení zdravotného stavu klienta. Nie je tu zabezpečená bezbarierovosť a klienti potrebujú pomoc inej osoby. V paneláku je v lete veľmi teplo a v zime zase zima,“ posťažuje si riaditeľ. Napriek týmto nedostatkom záujem o ubytovanie na tomto oddelení je. Poradovník s čakateľmi má tridsať mien. Na oddelení, kde sú ubytovaní duševne chorí klienti by malo po znížení miest ostať 22 miest. Momentálne je tu umiestnených 36 ľudí a 25 čaká na umiestnenie. Čakacia doba je tri roky.
Starostlivosť v zariadení opatrovateľskej služby sa poskytuje jedenástim klientom. „Poradovník má raz toľko mien. Na tomto oddelení sú prijímaní klienti dočasne. Môže sa stať, že príbuzní cestujú do zahraničia a nemajú kde nechať chorú tetu. Umiestnia ju k nám. Samozrejme, ak máme voľné miesto. Čakacia dobe je tu deväť mesiacov,“ objasňuje riaditeľ.
Dôchodca zaplatí za pobyt v domove mesačne od 4900 až po 7000 korún. „Tento poplatok však predstavuje len jednu tretinu nákladov. Ostatné dopláca štát a niečo vyfinancujeme aj z mimorozpočtových zdrojov,“ upresňuje J. Cerovský.