Inšpiráciu hľadajú aj v Maďarsku
iestnej samosprávy. Obidva architektonické skvosty, kultúrne pamiatky, majú rovnakého staviteľa A.Meyerhoffera. V roku 1740 dokončil ako novostavbu zámok v Gödölő a o 22 rokov neskoršie, s rovnakým architektonickým rukopisom, prestavbu haličského renesančného hradu- protitureckej pevnosti - na barokové šľachtické sídlo. Obidva objekty nemali v rokoch socializmu na ružiach ustlané. V maďarskom sídlili sovietske vojská, v našom bol ústav sociálnej starostlivosti. No pokiaľ maďarská vláda už podstatnú časť pamiatky zrekonštruovala a zriadila v ňom atraktívne múzeum, na haličský zámok obnova len čaká. Spolu s obyvateľmi i starostom Haliče Vladimírom Rehanekom veríme, že to dopadne rovnako úspešne.
Chcú kultivovať centrum
Rimavské Janovce budú mať do konca septembra tohto roku v zemi všetky potrebné inžinierske siete. V súčasnosti finišuje 2. etapa výstavby kanalizácie v hodnote 27 miliónov korún. Po jej dokončení chce vedenie samosprávy urobiť opravu miestnych chodníkov a ciest. Projekt na to si už dali urobiť. Podobne aj na rekonštrukciu centrálnej zóny s historickým klenotom - románskym kostolíkom a zemianskymi kúriami. Tento vyfinancovali z Programu obnovy dediny. Dôležité je, aby sa podarilo získať peniaze aj na samotnú úprava centra. Pre vzácne architektonické pamiatky sú Rimavské Janovce, ktoré ležia v blízkosti rekreačnej oblasti Zelená voda - Kurinec pri Rimavskej Sobote, turistami vyhľadávané. Potrebné je skultivovať verejné priestranstvá; vybaviť ich mobiliérom, novým osvetlením, dlažbami a parkovou zeleňou.
Zlepší sa prístup do obce
Veľký Lom. Vyše 200 obyvateľov tejto podhorskej obce uvíta súvislú opravu regionálnej cesty od Suchého Brezova. Jej stav je katastrofálny. Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja preto na jej obnovu odsúhlasili 6 miliónov korún. Starosta Pavel Bizov by bol rád, keby to bola dvojnásobná suma, aby sa opravila už celá cesta. Oceňuje však, že sa aspoň začne. Podľa prísľubu by do konca leta mali byť peniaze preinvestované. Miestna samospráva Veľkého Lomu čaká zároveň na rozhodnutie Ministerstva financií SR. Požiadala ho o 300 000 na opravu strechy obecného úradu, ktorá je v havarijnom stave. Z vlastného rozpočtu to nedokáže zabezpečiť. Len s problémami organizuje spoločenské akcie, rozvíjajúce dobré medziľudské vzťahu. Na záver školského roka pripravila napríklad pre 30 detí a rodičov zábavný súťažný deň plný hier, oceňovania, občerstvenia a dobrej nálady.
Aktivizácia občanov zmenila obec
Jelšovec. Projekt zamestnávania občanov v hmotnej núdzi prostredníctvom malých obecných služieb doslova mení tvár tejto dedinky. Zásluhu na tom má premyslené organizovanie robôt a dobrá spolupráca s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Lučenci. Starosta Ján Sára oceňuje hlavne prístup pani Spišákovej a Šupicovej z oddelenia služieb zamestnanosti. Aj vďaka tomu upravili, zveľadili centrum obce, vybudovali parkovisko a drevené schodište do cintorína, jazierko. V spolupráci s Povodím horného Ipľa v Lučenci čistia a udržiavajú koryto potoka, aby v prípade prívalových vôd nedošlo k zaplaveniu obce. Jelšovčania sú hrdí tiež na to, že sa im podarilo svojpomocne opraviť a dať do prenájmu obchod s potravinami a obecnú krčmu. Tam robili aj náročnejšie inštalačné a odvodňovacie práce. Tridsaťštyri občanov zamestnávaných v rámci projektu aktivizácie sa teda nenudí a je to na pozitívne sa meniacom výzore Jelšovca vidieť.
Zrekonštruujú osvetlenie
Ratka. Predĺžiť príjemné letné dni kvalitnejším a úspornejším verejným osvetlením chce svojim obyvateľom vedenie tejto obce. Starosta Milan Spodniak čaká už len na potvrdenie schválenia projektu v hodnote 300 000 korún Ministerstvom financií SR. Jeho cieľom je vymeniť všetky žiarivky za výkonnejšie, s nižšou spotrebou elektriny. V týchto dňoch tiež dokončil veľmi dôležité vlastnícke usporiadanie pozemkov pod objektmi obce, hlavne miestnymi komunikáciami. To je základný predpoklad pre vydanie stavebného povolenia na ich rekonštrukciu (Ratka ich potrebuje opraviť približne 4 kilometre), či na realizáciu ďalších investičných zámerov. Získanie 40 000 m2 pozemkov do vlastníctva obce jej umožní pustiť sa po získaní prostriedkov do opráv a tiež výstavby napríklad nového amfiteátra a kostola s domom smútku. Financie na ne chce získať zo štrukturálnych fondov po jesennom zverejnení grantových výziev.
Vrátili sa k „Divokému západu“
Vyšný Skálnik. Romantiku v sedle i divoké bitky, zlatokopeckú horúčku a prepady bánk, ako to poznáme z filmov o americkom západe, môžete prežiť aspoň raz v roku aj vo Vyšnom Skálniku. Občianske združenie Western Dakota, pri zrode ktorého stál Ladislav Bartík, známy aj ako chovateľ koní, už po tretíkrát zorganizovalo (koncom júna) pre verejnosť Western Day. K jeho najpríťažlivejším aktivitám patrili ukážky westernového jazdenia, ryžovania zlata. Deti si mohli vyskúšať streľbu z luku, súťažiť v pľuvaní fazule i o najkrajšie dievčenské vlasy. Celkom hodnoverne bol zinscenovaný aj prepad banky (ešte šťastie, že vo V. Skálniku žiadna nie je), či poprava zlodeja koní. Korunu atraktívnemu programu dala aj v tomto treťom ročníku rezká country zábava.