Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

J. Líška: Lučenský futbal má vážnu diagnózu, ktorú treba liečiť

V zákulisí lučenského futbalu je dusno. Futbalisti LAFC-u síce minulý utorok v 1. kole SP zvíťazili v prestížnom zápase s Rimavskou Sobotou 2:1 a zdá sa, že sú opäť v pohode; že to zlé je za nimi. Lež vo vedení tímu sa čosi deje. Niekedy nie je jasné, kto

vlastne rozhoduje a kto klub finančne tlačí vpred. Športový riaditeľ Tibor Virág? Prezident klubu Branislav Hámorník? Správna rada? Alebo manažér Jozef Líška?

Dôkazom môže byť aj nedávne neúspešné zvolanie správnej rady. Alebo situácia okolo manažéra LAFC-u Jozefa Líšku. Je jedným z tých, ktorí chodia na štadión a podľa vyjadrenie hráčskej kabíny aj niečo robia. Minulý týždeň sa vyjadril, že na najbližšom zasadnutí sa vzdá svojej funkcie. Následne sa k nemu pridal aj prezident klubu Branislav Hámorník. No ani to nie je dnešné vedenie LAFC schopné prerokovať a zaujať k tomu stanovisko; odchody oboch činovníkov oficiálne odklepnúť. Správna rada si totiž dodnes nesadla za spoločný rokovací stôl. V klube panuje chaos a „bezvládie“.
Mužstvo dospelých síce znovu získava stratenú tvár spred roka a najmä body do prvoligovej tabuľky, ale niektorí hráči už dali niekoľkokrát na známosť, že im zjavne nevonia prístup nového vedenia a ak sa nezmení, aj z ich úst zrejme zaznie: Good bye LAFC! Dorastenci zase druhú ligu vôbec neodštartovali a rodičia mladých chlapcov sa tiež vyhrážajú odchodom svojich ratolestí do iných klubov. Podobne sú na to aj žiacke tímy. Jednoducho povedané v LAFC-i to škrípe od vchodu na štadióne až po posledného hospodára. Manažér Jozef Líška o tom vie a ako jeden z mála uplynulý týždeň aspoň útržkovito naznačil, kde lučenský futbal tlačí topánka a prečo sa zmieta v problémoch. Práve on ostal ako posledný z trojice lučenských futbalových činovníkov, ktorí pamätajú slávne lučenské druholigové časy a boli pri tom. Ako sme vám to sľúbili, pozrieme sa teraz jeho očami na to, čo sa deje, respektíve nedeje s LAFC.
- Na rovinu! LAFC už nie je to, čo býval. Odchod Milana Mrvu z postu prezidenta a vzápätí Norberta Krištu, viditeľne zakývali chodom klubu. Váš, v minulosti, úspešný trojtandem sa rozpadol na konci uplynulej sezóny. Aké boli dôvody?
- Ja si myslím, že ten trojtandem sa rozpadol už v polovici minulej sezóny, pretože celú jar sme defacto ťahali iba s pánom Krištom. Na moje prekvapenie bolo treba riešiť finančné problémy aj z tých minulých rokov. Netreba za týmito slovami hľadať senzáciu, ale jednoducho futbal je o tom, že keď niekto - niečo sľúbi, tak to aj má splniť. Inak sa nikdy nepohneme vpred. Zatiaľ cúvame a mám pocit, že to asi niekomu vyhovuje. Preto som sa rozhodol, ako už bolo avizované, abdikovať na funkciu generálneho manažéra.
- Ako sa hovorí „dobrý vojak z bojiska neuteká“. No vy ste tak urobili práve vo chvíli, keď lučenský futbal potrebuje každú pomocnú ruku a každú korunu....
- Neutekám z bojiska. Len chcem upozorniť na danú situáciu, ktorá panuje v klube. Ja si svoje záväzky, respektíve to, čo som sľúbil pred sezónou splním. Na to žiadnu funkciu v klube zastávať nepotrebujem. Ja si myslím, že mančaft je dostatočne silný a že by mohol hrať o špičku tabuľky. Záleží na psychike, pohode. Tú má zabezpečovať vedenie klubu, ktoré však pôsobí dosť formálne. Česť výnimkám. Nech sa zaradí každý kam patrí.
- Tak či tak, odchádzate. Lučenský futbal nechávate v štichu. Nie?
- Koho som nechal v štichu?
- Napríklad A – mužstvo, ktoré dalo na známosť, že ak odídete, gro tímu bude mať podobné úmysly...
- Ako som už povedal, ja si svoje záväzky splním. Hráčov, ktorí som do Lučenca priviedol, nenechám v štichu. Postarám sa o nich a určite nedopustím, aby odchádzali z LAFC-u v zlom.
- Adekvátna náhrada namiesto Milana Mrvu a Norberta Krištu zdá sa, že neprišla. Vy ste ostal sám. Teraz odchádzate aj vy. Mládež, A-mužstvo, organizácia klubu... Škrípe to všade. Ako ďalej?
- Ja som dodnes prekvapený, že Norbert Krišta nikomu v klube nechýba. Bola to podstatná chyba správnej rady, že ho nepresvedčila, aby ostal a ak aj nie, aspoň slovko ďakujem si určite zaslúžil. V lučenskom futbale znamenal veľmi veľa a treba povedať na rovinu, že nebyť jeho aktivít počas jarnej časti, ktovie ako by to s LAFC-om dopadlo.
- Teraz sú tu však noví ľudia, nová správna rada...
- Veď práve ich sa treba opýtať, čo mienia s touto situáciu robiť. Nehádžem všetku vinu na nich. No mali by sme si všetci vstúpiť do svedomia a pozrieť sa do zrkadla. A potom si môžeme povedať, prečo je dnes klub v takých problémoch a ako to riešiť. Zároveň treba zanalyzovať, čo zapríčinilo respektíve kto, že LAFC sa zmieta v kríze.
- Naznačujete tým, že niekto robí kuvičiu službu a situáciu, ktorá v klube panuje, vyvolal zámerne?
- Tak by som to nenazval. Pokiaľ by to niekto urobil, nemohol by mať totiž nič spoločné s futbalom. Takých ľudí v klube som nepostrehol. Problémom je skôr, že si niektorí neuvedomili čo futbal obnáša. Určite sa nedá na ňom zarábať. Aspoň na našej úrovni nie. Tu je to o tom, že musíte predovšetkým dávať a dávať....
- Kto však bude lučenskému futbalu dávať, keď tu niet, ako ste aj sám povedali, nikoho. Určite si aj vy uvedomujete, že takýmto spôsobom sa lučenská futbalová vlajková loď o chvíľu potopí...
- Aj preto dúfam, že sa tento týždeň konečne niečo udeje. Podľa mojich informácii je naplánované stretnutie prednostu obvodného úradu, primátora mesta a správnej rady. Je naozaj čas konať, rečí bolo dosť. Situácia je vážna.
- Na poslednom zasadnutí správnej rady padli ostré, úprimné, ale aj odvážne slová o veľkých zmenách, nových cieľoch, nových možnostiach. No odvtedy ako keby uťal. Klub sa nepohol ani o krok vpred. Skôr naopak, zdá sa, že cúva.
- Zo sľubov sa ešte nikto nikdy nenajedol, hovorí stará múdrosť. V LAFC-i to však napriek tomu takto funguje. Zistil som to dávnejšie a keďže nič sa nemenilo k lepšiemu, abdikoval som na post generálneho manažéra.
- Správna rada teda v Lučenci funguje, tak že iba sľubuje?
- Už v minulom čísle vašich novín bolo z hráčskej kabíny povedané, že nik z nich ani len nepozná tých, ktorí sedia vo vedení klubu. To hovorí za veľa.
- Tak teda ako to je? Sľubujú, alebo aj konajú....
- Ja nie som členom správnej rady a ani človek, ktorý môže hovoriť za celý lučenský futbal. No správna rada, ktorá sa nedokáže zísť ani na niekoľko pokusov a ignoruje aj vyzvanie prezidenta, žiadnemu klubu nepomôže...
- Hovoríte, že správna rada nefunguje. Nuž, odkiaľ má LAFC peniaze na novú sezónu. Je vôbec vykrytý rozpočet aspoň na jesennú časť.
- Peňazí v klube je málo, ale myslím si, že jeseň sa určite dohrá. Je tu totiž aj mesto, ktoré klub drží nad vodou, no chod celého klubu počas súťažného ročníka samé nezvládne.
- O klubových peniazoch, respektíve dlhoch sa porozprávalo už dosť. No nik nevie presne ako to je v skutočnosti. Je LAFC v pluse alebo v mínuse?
LAFC nikdy nemôže byť v pluse. To by musel byť klub akciovou spoločnosťou. No môžem povedať, že pokiaľ by zainteresovaní riešili problémy rovnako ako v klube aj vo vlastných firmách, skrachovali by veľmi rýchlo. Poviem to úprimne. Podľa mňa je chybou, že pre mnohých, ktorí síce majú radi futbal a „pôsobia“ v klube je druhoradý. Sú aj takí, ktorí futbal berú len ako imidž, alebo výplň svojho dňa.
- Nuž, zhrňme si to. LAFC zrejme jesennú časť „prežije“. A čo potom? Je dnes vôbec niekto kto by rozhodol, akým smerom sa lučenský futbal vydá?
- To je vecou správnej rady. Bez nej sa nepohneme. Tak hovoria stanovy klubu. Len správna rada musí nájsť riešenie. Tá sa prezidentovi zaviazala určitými sľubmi, no tie nenaplnila. Tak teda dobre. Jednoducho to nejde. Treba niečo robiť a vyriešiť to. Ja sám však nie tento problém nedokážem vyriešiť. To teraz leží predovšetkým na pleciach členov správnej rady, ktorí majú rozhodujúce slovo.
- Aké vidíte východisko. Ako sa dostať z tejto patovej situácie, ktorá, ako sa zdá, vedie k totálnemu kolapsu v klube....
- Za ten čas, čo som v lučenskom futbale by som navrhol jedno: -aby LAFC fungoval radšej bez funkcionárov, než tým dnešným spôsobom - bezvládia.
- Máte aj nejaké predstavy, čo by pomohlo lučenskému futbalu dostať sa z krízy?
- Ešte keď sme sedeli spolu za jedným stolom s pánom Mrvom a Krištom som navrhol, aby sa vytvorila spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá by začala podnikať. Bola by to nová a to prízvukujem zdravá firma. V nej by figurovali ľudia, ktorí by finančne podporovali lučenský futbal. Táto „eseróčka“ by zároveň zamestnávala trénerov, hráčov atď. Možno si niekto povie, že to nepôjde, ale niečo treba robiť.
- Je to nóvum v slovenských pomeroch. Znie to však zaujímavo. Myslíte si však, že by sa niekto na to v Lučenci dal?
- Mesto Lučenec využíva služby mnohých firiem, ktoré tu sídlia. Potenciál je tu veľký. Viem, že podnikatelia už dlhšiu dobu nemajú záujem o futbal, ale niečo treba s tým robiť a prilákať ich. Aj toto je jedna z možností.
- A máte tu ešte aj mládež. Tá hovorí doslova o sabotáži vedenia klubu voči ich tímom. Vraj na nich klub kašle a nič iné ako A-tím nepozná....
- Čo mám na to povedať. Mládež dostal na starosť pán Halm. On s tým súhlasil. Preto by sa bolo treba skôr opýtať jeho. Moja funkcia nespočívala v tom, aby som sa staral aj o túto časť klubu. Nepoznám teda detaily, aj keď neraz sa s rodičmi chlapcov stretnem na štadióne a vypočujem kritiku. Podľa toho, čo som od nich počul, sa ani nečudujem, že veľa našich mladých hráčov odchádza ešte v dorasteneckom či žiackom veku do iných klubov. Na druhej strane tí, čo ostanú, vzhľadom na podmienky, v akých sa pripravovali, sa ťažko hneď presadia v A – tíme. Mládež je na dlhú samostatnú debatu. No posledné „fopá“ s nevycestovaním do Trebišova aj mňa poriadne zaskočilo. Myslím si, že aj tu kalich trpezlivosti pretiekol. Veď stačil jeden telefonát a mohlo sa ísť. Neviem komu tréneri či rodičia volali, ale ak by zavolali mne, do Trebišova by sa určite išlo. Toto je totiž naozaj hanba a padá na nás všetkých. Čo si o nás pomyslia niekde inde na Slovensku. Klub, ktorý nemá ani na autobus? Tak potom čo hľadá v prvej lige?
- V klube teda toho naozaj len pramálo funguje. Povedzte úprimne, ako vy vidíte budúcnosť lučenského futbalu....
- Ak nedôjde k zmenám, tak veľmi biedne. Klubu pomôže len spomínaná celkom nová koncepcia s vytvorením „eseróčky“, alebo ak 12 – členná správna rada, ktorej každý člen podniká, zoženie každý mesiac na chod klubu minimálne 30 až 40 tisíc. Do futbalu v momentálnej situácii treba viacej bláznov. Myslím to v dobrom. Je to velikánska firma, v ktorej si treba plniť záväzky. Už sa nedá robiť ligový futbal ako na dedine. Myslím si, že lučenský futbal má momentálne vážnu diagnózu, ktorú treba liečiť viacerými činovníkmi.
- Lučenská futbalová verejnosť je v pomykove. Čo by ste jej odkázali?
- Fanúšikom chcem poďakovať za priazeň a že boli tolerantní, čo sa týka A-mužstva. Svojou početnou účasťou na domácich zápasoch ukázali, že toto družstvo naozaj bojuje za lučenské farby a má ich priazeň. Zároveň divákom ďakujem, že svojim vstupným finančne pomáhajú klubu.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Crème de la crème po slovensky
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 28 809
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 051
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 812
 4. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 6 774
 5. Po Slovensku na motorke 6 492
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 6 158
 7. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 576
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 309
 9. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 094
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 069
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Erika verí, že niekde je jej anjel, ktorý jej dá šancu na život.

Tínedžerku morí vážna choroba. V rodine vhodného darcu životne dôležitého orgánu nemá.


9m
7. jazzové lístie prinieslo do Lučenca späť radosť zo živej hudby.

Festival Jazzové lístie priniesol v piatok opätovnú radosť zo živého hrania.


(rv) 9 h
Ilustračná fotografia.

Teploty môžu prekonať aj tridsaťpäťstupňovú hranicu.


SITA 13 h
Dobré správy z MY

V tomto článku nájdete: Cukrovku úspešne liečia bez liekov. Obnovujú viac ako storočný zámok. Dva tipy na výlety s deťmi, nádherné fotky, ktoré dobyli svet a mnoho iného ;)


13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?