V Cinobani zatepľujú školu
ch stien hlavného objektu. Takú istú sumu ušetrili a použijú na výmenu okien za plastové. Má to priniesť zvýšenie tepelnej pohody v triedach a predovšetkým už spomínané zníženie nákladov na kúrenie. To sa naplno prejaví až po komplexnej tepelnej izolácii nielen tohto, ale aj ostatných školských objektov, vrátane jedálne a telocvične. Pretože ide o finančne náročnú akciu, majú podanú žiadosť o poskytnutie peňažnej pomoci na Ministerstve školstva SR. Pri ďalších etapách rekonštrukcie 40-ročných objektov školy chcú podľa starostky Cinobane Márie Švikruhovej využiť aj financie zo štrukturálnych fondov, o ktoré budú žiadať po zverejnení výziev.
Chcú dokončiť aquapark
Rimavská Sobota. Do konca augusta bude mať toto mesto k dispozícii projekty výstavby aquaparku. Uvoľnilo na to z rozpočtu 4 milióny korún a pokračuje v hľadaní investorov, ktorí postavia na novej technickej infraštruktúre sieť bazénov, vodných atrakcií, reštauračných a relaxačných zariadení. Je to, podľa vedúcej referátu mestského rozvoja MsÚ Evy Murárikovej, kľúčový krok k rozvoju cestovného ruchu. Ten v meste v poslednom období stagnuje. Ďalším dôležitým pripravovaným dokumentom je Koncepcia rozvoja mesta na roky 2007 až 2013. Nadväzuje na Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja platnom do tohto roku a vytvára podmienky pre získanie podpory na rozvoj mesta zo štrukturálnych fondov. Z tých financujú aj spomínanú koncepciu. Rimavská Sobota na to získala 868 000 korún. V súčasnosti mesto zabezpečuje rekonštrukciu vonkajšej fasády historickej budovy župného domu. Hotová bude do konca novembra a podporilo ju prostredníctvom Nadácie SPP ministerstvo kultúry sumou 5 miliónov korún.
Zlepšujú infraštruktúru
Bátorová. Zhruba 800 metrov rigolov odvádzajúcich vodu z okrajov ciest upraví táto obec v tomto roku. Betónové dlaždice na ich spevnenie si vyrába sama, s pomocou 18 ľudí zamestnávaných v rámci malých obecných služieb. Tí ich aj inštalujú. Doposiaľ takto upravili 400 metrov od cintorína do centra obce. Kľúčovou investíciou, na ktorú sa Bátorová pripravuje, je predovšetkým výstavba vodovodu a kanalizácie. Tá má byť zaústená do čistiarne v Opatovskej Novej Vsi, ktorá už ošetruje splaškové vody z vlastnej obce i z Neniniec. Kapacitne je vybudovaná aj pre Bátorovú. K dispozícii má projekty, stavebné povolenie, problémom zostáva finančné zabezpečenie stavby. Obec sa chce, ako nás informovala starostka Daniela Lichvárová, do stavby pustiť ešte v tomto roku s pomocou vlastných peňazí (realizáciou zbernej nádrže, pretože ide o podtlakovú kanalizáciu). Gro peňazí chce však získať z Environmentálneho fondu, ktorému v októbri adresuje svoju žiadosť o pomoc. V doline Čebovského potoka, ústiaceho do hraničnej rieky Ipeľ, je to totiž jediná obec bez kanalizácie.
Budujú boží stánok
Točnica. Do náročnej stavby sa pustili členovia tunajšej farnosti rímskokatolíckej cirkvi. Budujú si kostolík. Náročné je to preto, že všetky práce zabezpečujú brigádnicky s pomocou dobrovoľníkov z obce. Peniaze na materiál získavajú z milodarov, od sponzorov, ružencových spoločenstiev. Robia cez víkendy. Je to náročné na čas, na organizovanie ľudí. Tí starší už jednoducho na takúto náročnú prácu nestačia a tak sa pri miešačke či pri murovaní alebo tesárskych prácach väčšinou objavujú rovnaké tváre. Napriek tomu hrubú stavbu, do ktorej sa pustili vlani, už majú Točničania pod strechou. V tomto roku by chceli, podľa koordinátorky prác Ľuby Gombalovej, osadiť okná a celý objekt omietnuť. Či budú mať dosť peňazí na dokončenie kostola v budúcom roku, sa ešte uvidí. Točnica tak bude mať dva kostolíky. Niektorých veriacich mrzí, že sa nepodarilo dohodnúť s evanjelickou cirkvou spoločné využívanie jej kostolíka, čo by ušetrilo peniaze, prácu a hlavne zbližovalo ľudí rôzneho vyznania.
Pracujú na dôstojných rozlúčkach
Zlatno. Poslednú rozlúčku so zosnulými robia v tejto obci doposiaľ pod holým nebom. Či prší, sneží alebo páli slnko. Vedenie obce preto začalo ešte v roku 2003 stavať dom smútku. Robí to svojpomocne, z obecných peňazí. Dvakrát pomohol aj Banskobystrický samosprávny kraj, drevo na krov poskytol sponzor. Stavba samotná je na pleciach ľudí zamestnávaných v rámci projektu aktivizácie. Aj v tomto letnom období robia na už zakrytej, uzatvorenej stavbe vnútorné i vonkajšie omietky, prípojky elektriny, vody, kanalizácie. Starostka Zlatna Margaréta Murínová zháňa peniaze. Rada by nový dom smútku, ktorého rozpočet vrátane interiérového vybavenia presiahne 1,2 milióna korún, čo najskôr dobudovala. Vytvorí sa tým konečne dôstojné miesto na rozlúčku so zosnulými občanmi.
Autor: R. Grebáč