„Toto rozhodnutie sme privítali, lebo v našom okrese je problém so zamestnaním. Momentálne v bani pracuje 210 ľudí. Priemerný zárobok je 20 tisíc korún. Ľudia sú radi, že nemusia cestovať za prácou,“ objasňuje situáciu generálny riaditeľ Andrej Šterbinský. Ročne sa v bani vyťaží 150 tisíc ton hnedého uhlia. Štát by na predĺženie ťažby nemal doplatiť, skôr naopak. Keď sa baňa definitívne zavrie, mnohí zamestnanci pôjdu na dôchodok, ostatní si budú musieť nájsť prácu inde. Šterbinský si myslí, že to pre nich nebude žiadny problém. „Po baníkoch je veľký dopyt. Chcú ich do Slovinska, do Bane Záhorie a do Bane Horná Nitra,“ prezrádza. Zamestnanci nie sú ochotní spolupracovať s médiami, sú dosť skúpi na slovo. „Pracujem tu 15 rokov. Nerozmýšľam nad tým, čo bude potom. Zatiaľ mám prácu a to je dobre,“ hovorí René. Ladislav je zamestnaný v bani už 23 rokov. Po skončení ťažby pôjde do dôchodku. „Je výborné, že sa predĺžil termín, lebo tu nie je žiadny iný veľký závod. Za všetko môžeme poďakovať riaditeľovi Šterbinskému. V bani pracoval aj môj otec, mama a starý otec a o dva roky sa všetko skončí,“ so smútkom v hlase priznáva.
Nezamestnanosť v okrese Veľký Krtíš je dlhodobo vysoká. K 31. júlu predstavovala 20,53%. Od roku 2002 má ale klesajúcu tendenciu. Úrad práce sa snaží neľahkú situáciu riešiť čo najlepšie. „V prvom polroku 2007 sme realizovali 14 výberových konaní na 390 voľných pracovných miest, na ktorých sa zúčastnilo 829 uchádzačov o zamestnanie,“ uviedol riaditeľ Úradu práce Rudolf Boroš. Snažia sa spolupracovať aj s veľkými firmami, a dokonca pomáhajú nájsť si prácu aj v zahraničí. Pomáhajú aktivačnými prácami, absolventskou praxou, vzdelávaním a prípravou pre trh práce, atď. Prostredníctvom Úradu práce si tento rok zatiaľ našlo prácu 187 uchádzačov, ale z evidencie ich bolo vyradených 1 417.
Aj okresný úrad sa snaží riešiť nezamestnanosť. „Belgická spoločnosť zaoberajúca sa šitím poskytla prácu 40 ľuďom. V hale LIAZu našlo prácu 250 ľudí a ďalších 80 až 100 by sa mohlo zamestnať v rámci druhej etapy. V priemyselnom parku v Malom Krtíši talianska spoločnosť ide rozširovať svoju prevádzku, čím sa vytvoria ďalšie pracovné miesta,“ vysvetľuje primátor Dalibor Surkoš. V tomto roku, žiaľ, do Krtíša neprišiel žiadny investor. Predĺženie ťažby vníma pozitívne. Je spokojný s tým, že sa zachovajú pracovné miesta a baňa bude fungovať a ťažiť naďalej.