lo nás, či sa vláda touto problematikou bude zaoberať. Určitá stratégia sa rysuje. Európska únia schválila pre program rozvoja Slovenska na najbližšie roky príspevok v sume okolo 400 miliárd korún.
Budiná mala vyše 1600 obyvateľov. Teraz tu býva 280. Podobne sú na tom aj ostatné horské a podhorské dediny v tomto kraji. Odliv má na svedomí nezamestnanosť. Bude sa tento problém riešiť, alebo sa kraj nechá zarásť tŕním?
Tento trend určite dobrý nie je a vo vláde si ho nikto neželá. Po celý čas sa však presadzovala maximálna decentralizácia a voľný trh. Očakávali sme, aj stále očakávame, že samosprávne orgány zadefinujú potreby rozvoja pre celý región. Ja som predpokladal, že obce, ale hlavne župy, budú vedieť povedať, čo, kde a ako je potrebné robiť. Čakal som to od žúp. Pravdupovediac, táto situácia ma dosť prekvapuje. Novohrad trochu poznám. Ako archeológ a historik som dosť často chodieval do Fiľakova a okolia. No tu, v týchto vrchoch, som ešte nebol. Som prekvapený, ako je tu krásne. Pre takéto oblasti by mohli ísť príspevky z viacerých operačných programov, povedzme životné prostredie alebo regionálny rozvoj. Možno trvaloudržateľný rozvoj, ktorý je určený aj na revitalizáciu regiónov. Hlavne v cestovnom ruchu by župy mali zadefinovať súčasné potreby. Väčšinou sa však presadzujú len projekty veľkých turistických stredísk a areálov. Takmer všetci politici sa na to takto dívajú.
Na stránkach našich novín píšeme o obciach Novohradu. Je predpoklad, že život v tomto kraji by mohol udržať cestovný ruch, turistika. Aký je váš názor?
Ja tiež mám taký pocit. Dosť často som chodil na sever Európy. Robí sa tam takzvaná ľudová turistika. Turistické trasy sú posiate útulňami, jednoduchými chatkami, v ktorých sa môže peší turista zložiť a v jednoduchých podmienkach prespať. Tak sa potom chodí od jednej útulne k druhej, každý na trase, ktorú si vyberie. Veľmi sa mi tento systém páči. Niečo podobné už vzniklo na Orave, v Zuberci a okolí. Je tam vytvorená horská aj podhorská turistická cesta. Majú postavenú celú sieť pekných penziónov. Takmer v každom dome poskytujú ubytovanie. Celkom dobre im to asi ide. Nepočul som o takých problémoch, ako hovoríte, že sú tu. A to čo spomínate, potiahnuť takúto turistickú trasu od Sitna po Slovenský raj, by mohlo byť perspektívne. Táto oblasť má svoj vlastný, taký zvláštny charakter. Možno by sa takýto projekt mohol zaradiť aj do Národného strategického rámca. Keď som bol v Dudinciach v kúpeľoch, zašiel som do pivníc v okolí Sebechlieb. Sú to iné dediny. Veru, má to niečo do seba. Takýto projekt by sa mohol volať ľudová turistika. Tento pojem vystihuje podstatu.
Čo by ľuďom v tomto kraji najviac prospelo? Čo by nám pomohlo z tejto neutešenej hospodárskej a sociálnej situácie?
V prvom rade vám prajem, aby sa čo najrýchlejšie dokončila rýchlostná komunikácia smerom na Košice. Veľa pozornosti by ste mali venovať aj medzihraničnej spolupráci. A ešte vám prajem viacej šťastia s menšinami. S menšinami bude veľmi veľa práce a vláda bude poskytovať aj výraznú podporu.