Turisti sa k nám až tak nehrnú
ložiť na vidieckej turistike. „No zatiaľ sa nám to nedarí tak, ako by sme si želali. Ubytovňa, ktorú obec prevádzkuje, je využitá len na 40 percent. Funguje len počas letných mesiacov. Miestnosti majú vysoký strop. Cez zimu by sme ich nevykúrili. Najviac turistov máme počas čipkárskeho festivalu,“ informuje starostka Anna Triznová. Snaží sa v obci zachovať kolorit minulosti. Nielen pre turistov, ale aj pre pravnukov tunajších obyvateľov. „V dedinskom dome máme múzeum. Navštevujú ho aj školy. Pri jeho oprave sme použili výhradne pôvodné materiály a technológie. V dome akoby naozaj zastal čas. Vypracovali sme aj projekt na rozvoj tradičných remesiel. V starom vidieckom dome by sme chceli obnoviť tradíciu remesiel, ktoré živili našich prastarých rodičov. Zapojili by sa aj nezamestnaní,“ hovorí starostka. Trúbiaci kameň leží neďaleko obci. Objavili ho v roku 1971. Je sopečného pôvodu a dá sa na ňom trúbiť.
Gaštanové slávnosti sú populárne
Modrý Kameň. Gaštanové slávnosti sa tu každý rok tešia širokému záujmu verejnosti. Konajú sa vždy na jeseň po zbere gaštanov. Tohtoročná slávnosť bude šiesteho októbra. Návštevníkov čakajú rôzne súťaže, napríklad o najväčší a najmenší gaštan. Nebude chýbať dobrá hudba, špeciality z gaštanov. Gaštanové slávnosti sú dôstojnou bodkou za letom.
Mladý vedec zo Šídu získal
v Španielsku prestížne ocenenie
Fiľakovo. V septembri sa v španielskej Valencii uskutočnilo európske finále 19. ročníka súťaže EUCYS. Stretlo sa tu približne sto mladých vedcov od štrnásť do dvadsaťjeden rokov z 36 štátov. Nadaní študenti prezentovali svoje projekty a súťažili o zaujímavé ceny. Slovenskú republiku vo Valencii reprezentovali štyria študenti. Traja Košičania a to Milan Maretta, Annamária Šofránková a Tomáš Akuinsky. Zastúpenie mal aj náš región. Do Španielska vycestoval šikovný mladý vedec zo Šídu. Ľubomír Urbančok chodí do tretieho ročníka fiľakovského gymnázia. Predstavil sa projektom „Štúdium symbiotickej premennej hviezdy BF Cygni“. Od komisie získal špeciálnu cenu - týždennú stáž v Európskom južnom observatóriu, ktoré sa nachádza v Čile. Observatórium je hodnotené ako najlepšie astronomické pracovisko na svete. Ľubomír sa dostal aj medzi dvadsať najaktívnejších pozorovateľ na svete. Obloha a hviezdy ho zaujali už ako deväťročného. Pri teleskope trávi veľa času, ba dokonca si niektoré aj sám vyrobil.
Mosty pri Trenči a Peťove by mali znížiť nezamestnanosť
Trenč. Tretí septembrový týždeň podpísala slovenská a maďarská vláda dohodu o postavení dvoch nových mostov cez rieku Ipeľ. Jeden vyrastie pri Rároši. Rároš je časť Trenča. V obci je takmer deväťdesiat percentná nezamestnanosť a starosta dúfa, že spojenie s maďarskou obcou Rárospuszta prinesie možnosť nových pracovných príležitostí. Mostu sa teší aj samospráva v Dolnej Strehovej. Na tunajšie termálne kúpalisko chodí veľa rekreantov z Maďarska. Most im skráti cestu a prinesie nových rekreantov. Druhý most, ktorý podobne ako ten pri Trenči bude dlhý 75 metrov, spojí obec Peťov s maďarskou obcou Széczény. „Most veľmi uľahčí život našim občanom, ktorí už v susednej maďarskej obci pracujú a doteraz museli dochádzať až päťdesiat kilometrov. Cez most to budú mať len päť,“ hovorí starosta Kováčoviec Jozef Filip.
Obec predala zámok za symbolickú korunu bratislavskej spoločnosti
Vígľaš. Bratislavská spoločnosť Vígľaš kúpila zámok za korunu. Z kultúrnej pamiatky má byť hotel. Náklady na rekonštrukciu sa odhadujú na viac ako 100 miliónov korún. Miestna samospráva sa snažila zámok zo 14. storočia predať už niekoľko rokov. Pri prechode frontu stavba vyhorela a odvtedy to bola len chátrajúca ruina. V minulosti o ňu prejavili záujem viacerí uchádzači, no vždy ostalo len pri slovách. V roku 2005 sa obci z eurofondov podarilo získať 15 miliónov korún. Opravili za ne len najnevyhnutnejšie časti, ktorým hrozilo, že sa zrútia.
Na rokovania parlamentu chcú pritiahnuť aj občanov
Poltár. Primátor mesta sa rozhodol presunúť rokovania mestského parlamentu do vynovenej sály kultúrneho domu. Sála má kapacitu 55 osôb a je vhodná aj na rôzne semináre a iné aktivity. „V našom meste sme doteraz nemali takúto polyfunkčnú miestnosť. Poslanci mávali rokovania na mestskom úrade v malej miestnosti, kde by sa občania nezmestili. Zasadnutia mestského parlamentu sú verejné a chceme na ne pritiahnuť aj Poltárčanov,“ tvrdí hovorca mestského úradu Ondrej Lepiš.
Autor: - zs -