evín je 3,7 milióna korún. Prípad vyšetruje polícia.
Poľovník zažil šok
„Začiatkom júla som bol na postriežke. Pri ceste do Polichna, kde bol ešte nedávno les, som zažil šok. Všetky stromy na pravej strane poľnej cesty ležali vyrúbané. Okolo kôp neokliesnených stromov splašene poletovali vtáky. Som členom Poľovníckeho združenia Praha a zároveň aj členom výboru urbárskej lesnej spoločnosti v tej istej obci. O tomto výrube, ak bol legálny, by som teda mal niečo vedieť. Veď táto pôda kedysi patrila a aj teraz podielovo patrí i mojim rodičom. Urbárom som predsa ja bol poverený rokovaním o prenájme našej pôdy. Aj v tejto lokalite sme pasienky prenajali poľnohospodárskej spoločnosti Agro-Praha, ale hospodárenie na prenajatej pôde malo stanovené presné hranice. Výrub stromov tam určite nebol. Majiteľ spoločnosti pán Saksa nás síce pred časom o výrub požiadal, ale nepovolili sme ho. Okrem toho viem, že takýto výrub môže povoliť len úrad životného prostredia,“ prišiel sa do redakcie posťažovať Branislav Hámorník z Lučenca.
Vyrúbali celý okraj lesa
Podobných prípadov je v poslednom období neúrekom, preto sme sa rozhodli ísť pozrieť spomínanú lokalitu osobne. Pravda, bol september a vegetačné obdobie sa už pomaly končilo. Vyrúbaná plocha je dlhá okolo 800 metrov. Na jednej strane ju ohraničuje les zvažujúci sa do doliny pod vrchom Páriš. Smerom k Polichnu, kde sa les približuje ku poľnej ceste, ju uzatvára hustá brezina miestami prerastená dubmi. Takto vraj predtým vyzerala celá odlesnená plocha. Na rúbanisku majú niektoré dubové pne priemer okolo štyridsať centimetrov i viac. Na ľavej strane cesty je skoro celé úbočie zarastené šípkovými a trnkovými kríkmi. Len sem tam sa zachovali dubové semenáče. Podobný, len menej zarastený je aj terén smerom k Prahe. Na prvý pohľad je evidentné, že plôch, ktoré by bolo treba očistiť od náletov, je tu všade dosť. Asi bude na mieste otázka, prečo sa čistila najskôr plocha, kde bolo veľa stromov?
Stanovisko životného prostredia
Nie sme však odborníci, preto sme sa na problém výrubu opýtali na Obvodnom úrade životného prostredia v Lučenci. Nestretli sme sa s veľkou ochotou u kompetentnej odbornej referentky, no po urgencii u prednostu úradu sme vyjadrenie získali: „Obvodný úrad životného prostredia v Lučenci prevzal dňa 2. 7. 2007 podnet vo veci nelegálneho výrubu drevín rastúcich mimo lesa v k.ú. Praha. Dňa 2. 7. 2007 bolo tunajším úradom uskutočnené miestne šetrenie v predmetnej veci, na ktorom bolo zistené, že v k.ú. Praha došlo na trvalých trávnych porastoch k rozsiahlemu výrubu drevín rastúcich mimo lesa tvorených prevažne druhom breza sp. (Betula sp.). Na základe informácie od Obce Praha, ako príslušného orgánu ochrany prírody a krajiny, nebol v k.ú. Praha udelený súhlas na výrub drevín rastúcich mimo lesa. Orgán štátnej správy ochrany prírody a krajiny na základe zistených skutočností nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin, podal na Okresné riaditeľstvo PZ v Lučenci podnet z podozrenia trestného činu. Tunajší úrad v spolupráci so ŠOP SR, Správou CHKO Cerová vrchovina na základe skutočností zistených priamo v teréne dňa 9. 8. 2007 vyčíslil výšku škody na 3 716 280 Sk, ktorá predstavuje spoločenskú hodnotu vyrúbaných drevín. Vzhľadom na uvedené skutočnosti bolo začaté Okresným riaditeľstvom PZ v Lučenci trestné stíhanie. Obvodný úrad životného prostredia v Lučenci, zastupujúci v predmetnej veci štát SR, si bude nárokovať finančnú náhradu vo výške vyčíslenej škody vychádzajúcej zo spoločenskej hodnoty drevín.“
Prípad prešetruje polícia
Keďže spoločenská škoda, ktorá výrubom drevín vznikla, je bezmála štvormiliónová, prípad po oznámení Obvodného úradu ŽP prešetruje polícia. Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici nám zatiaľ vedela povedať len to, že prípad polícia vyšetruje ako prečin vo veci ochrany rastlín a živočíchov. Zatiaľ proti neznámemu páchateľovi. Prvé závery vyšetrovania budú pravdepodobne známe už v utorok. Jasné však je už teraz, že drevo vyrúbané bolo a to bez povolenia.
O stanovisko sme požiadali aj prenajímateľa spomínaných pozemkov v Prahe Jozefa Saksu. „Ja som si na vyčistenie prenajatých lúk najal firmu. My sme dali vyrezať len brezy. Podľa mňa, ten čo dal podnet na vyšetrovanie, by mal zistiť, kto tie duby vyrúbal. Kradnúť tam chodil kadekto. Hlavne občania z Prahy. Ešte raz vravím, my sme mali najatú na výrub firmu a tá vyrúbala len brezy. Našou povinnosťou je pozemky čistiť, aj keď sú len prenajaté. Každý to tak musí robiť. Nech len dokážu, kto a čo tam vyrezal. My sme robili len to, čo sme mali.“ Toľko nám okrem toho, že vec už dal prešetrovať vyššie, povedal majiteľ spoločnosti Agro-Praha.
Ako sme už spomínali, takéto prípady vôbec nie sú ojedinelé. Máloktorý sa však dostane k vyšetrovateľovi polície alebo pred senát súdu. Väčšina z nás si povie: „Veď čo, stromy zase narastú. Prečo by som si mal prsty páliť práve ja?“ Sme zvyknutí, že les je samozrejmosťou a akoby ešte stále patril každému a teda vlastne nikomu. Až sa zdá, akoby jeho hodnotu vedeli oceniť len tí, čo na dreve zarábajú. V tomto prípade však odborná inštitúcia vyčíslila škodu so spoločenskou hodnotou vyššou ako 3,7 milióna korún. Tá spoločenská hodnota je v podstate vyjadrením toho, aký osoh pre všetkých ľudí prinášal vyrúbaný brezový, dubmi prerastený hájik. Prinášal ho tým, že produkoval kyslík, zachytával vodu a tvoril neoddeliteľnú a svojim spôsobom nenahraditeľnú súčasť tamojšieho ekosystému. Ak sa takýto prírodný systém zásadne naruší, prestanú v ňom fungovať podmienky nevyhnutné pre biologický život, teda aj pre ľudí. Dobrý príklad z minulosti máme práve z malej Prahy. Nad dedinou vtedy vyrúbali lipový háj. Nie väčší, ako spomínaný brezový. O pár rokov sa v dedinských studniach takmer úplne stratila voda.