Modrý Kameň voňal pečený gaštanmi
Propagáciu cestovného ruchu zorganizoval úrad Banskobystrického samosprávneho kraja, mestá Modrý kameň a Veľký Krtíš, Slovenská agentúra životného prostredia a obce južnej časti veľkokrtíškého okresu. Na stretnutí si pripomenuli aj 350. výročie prvého jarmoku v Modrom Kameni. Gaštany patria k lahôdkam, ktoré vedia oceniť na celom svete. Napríklad v západnej Európe je obľúbená pečená hus s gaštanovou plnkou. Hovorí sa, že gaštany priniesli na Slovensko v čase stredovekých nájazdov Turci. Najmenšie mesto na Slovensku, Modrý kameň, je považované za jedno z najväčších miest výskytu gaštana jedlého. Rastie tu viac ako dvetisíc stromov a zdravý strom prinesie na jeseň 150 a viac kilogramov gaštanov. Oslavy sa konali pri tunajšom hrade. Návštevníci mohli ochutnať pečené gaštany od pestovateľa Antona Fekete. Žiaci základnej školy pripravili z gaštanov ale aj iných plodov výstavku.
Svetový deň osteoporózy
Lučenec. Osteoporóza je ochorenie kostnej látkovej premeny. Dochádza pri ňom k úbytku kostného tkaniva a k zmene mikroštruktúry kostí. Takto postihnutá kosť je menej odolná voči mechanickým vplyvom, klesá jej pružnosť a pevnosť. Zvyšuje sa riziko zlomenín. Dvadsiateho októbra si pripomenieme Svetový deň osteoporózy. Kampaň sa nesie v duchu hesla „Porazte zlomeniny.“ Pod záštitou Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí sa uskutočnia dni otvorených dverí vo vybraných slovenských mestách. Počas tohto dňa budú verejnosti zdarma k dispozícii vo vopred určených ambulanciách merania hustoty kostí. V Lučenci vyšetrenie môžete absolvovať v osteologickej ambulancii Henriety Halmovej.
Zriadia Turistickú informačnú kanceláriu
Poltár. Do konca októbra plánujú v okresnom meste zriadiť Turistickú informačnú kanceláriu. „Keď k nám zavítajú turisti, nemajú kde dostať základné informácie o regióne. Chodia k nám napríklad lyžiari, ktorí sa chodia lyžovať do neďalekej rekreačnej oblasti pri Kokave nad Rimavicou. V kancelárii dostanú informácie o možnostiach cestovného ruchu, pamiatkach, ale aj o kultúrnych a športových podujatiach,“ informuje hovorca mestského úradu v Poltári Ondrej Lepiš. Na zriadenie kancelárie získalo mesto od Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja 335-tisíc korún. Z mestskej pokladne vyčlenili na spolufinancovanie projektu 36-tisíc korún. „Zatiaľ bude kancelária fungovať na ulici Družby, v priestoroch, ktoré patria mestu. Budú v nej informačné materiály, mapy, knihy aj tovar, ktorý súvisí s turizmom a propagáciou mesta a regiónu. Návštevníci budú mať k dispozícii aj internet,“ informuje Lepiš. Po dostavbe druhej etapy obchodnej zóny plánuje vedenie mesta kanceláriu premiestniť do obchodnej zóny na Školskú ulicu. Turistickú informačnú kanceláriu zastreší občianske združenie, v ktorom budú mať zastúpenie okolité obce, mesto Poltár, ale aj fyzické a právnické osoby, ktoré už v turistickej oblasti podnikajú.
Verí, že súbor sa opäť postaví na nohy
Hriňová. Vedúcemu súboru Hriňovčan Milanovi Obrtalovi po nehode pri poľane museli okrem iného operovať aj chrbticu. Zatiaľ, čo on sa učí chodiť, jeho súbor je v útlme. Vedúci súboru tvrdí, že všetci potrebujú čas. Ak bude kolektívna vôľa, súbor sa opäť postaví na nohy. Nehoda sa stala v nedeľu večer druhého septembra. Autobus sa zrútil do rokliny so štyridsiatimi cestujúcimi. Na mieste zahynuli štyria, tridsať osôb sa zranilo. Piata obeť zomrela v nemocnici.
Do Hrušova chodia turisti takmer každý deň
Hrušov. Je jedna z mála obcí v našom regióne, ktorá sa na nedostatok turistov nesťažuje. Malé skupinky sem chodia takmer každý deň. Podľa starostu obce je najväčší záujem o takzvané hodinové programy . Počas nich im obyvatelia Hrušova dokážu pripraviť tradičné jedlá aj remeslá. K najobľúbenejším jedlám patria pufance a lepníky. Pufance je jedlo podobné lokšiam. Lepníky pripomínajú menej vykysnutý chlieb. Tieto pochúťky sa pečú v kamennej peci. Pečú ich ženičky v tradičných krojoch. Hrušovčania už s nimi nachovali aj Japoncov, Kórejčanov, Kanaďanov. Chutila im aj tunajšia hruškovica. „Zatiaľ máme problémy s ubytovaním. Takže rozvíjame jednodňovú turistiku. No chceme, aby si raz turisti u nás mohli vyskúšať aj spanie v hrušovských domoch,“ hovorí starosta obce Pavol Bendík.