e každému spôsobiť komplikácie.
„Vždy mám len toľko peňazí, koľko si môžem dovoliť minúť. Je jedno, či za cifrou, ktorou začína moja výplata sú nuly dve, tri, alebo je tam núl päť či šesť. Rozhodujúce je, koľko mi ostane po zaplatení nevyhnutných životných nákladov. Podľa toho viem, aký som bohatý.“
Takto komentoval guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko tvrdenia o tom, že po prechode na euro sa väčšina Slovákov bude cítiť veľmi chudobná. Bolo to cez leto na stretnutí s bankármi a podnikateľmi na pôde lučenskej obchodnej a priemyselnej komory. Väčšina informácií bola určená pre finančníkov, ale ani my, obyčajní občania si nemôžeme dovoliť nechať proces prechodu z koruny na euro nevšímavo plávať okolo. A to aj napriek tomu, že do plánovaného zavedenia eura je ešte takmer 15 mesiacov. Mohlo by nám to aj v obyčajnom rodinnom rozpočte spôsobiť problémy. Pripomeňme si preto aspoň niektoré dôležité dátumy a pripravované opatrenia štátu a bánk.
Najjednoduchšia výmena bude, ak peniaze budete mať uložené na účte v niektorej banke. Tá výmenu urobí automaticky od
1. 1. 2009. Vyhnete sa možnému čakaniu v radoch, prípadne ďalším komplikáciám.
Väčšina odborníkov hodnotí rýchle prijatie eura ako veľkú príležitosť pre hospodársky rast Slovenska a šancu na zvýšenie životnej úrovne. Na rozdiel od mnohých politikov. Ivan Šramko to na spomínanom stretnutí zhodnotil takto: „Politici by vždy veľmi radi rozdávali viac, ako je možné. Pritom sa radi vyhovárajú na Európsku úniu, ktorá im to údajne nedovolí. No ekonomika si vyžaduje svoje. Bez ohľadu na to, či sme v EÚ alebo nie. Nedisciplinované hospodárenie sa vždy prejaví. Skôr alebo neskôr. Euro veľmi pomohlo napríklad v Írsku. Za posledné roky sa domov vrátilo viac ako 1,5 milióna Írov. Majú už dobré platy, prečo by robili za hranicami?“