Tento údaj má zabezpečiť porovnateľnosť pôžičiek. Vzorec na výpočet stanovuje zákon a orientačné hodnoty si môžete buď sami alebo s pomocou známych vypočítať napríklad na internetových stránkach niektorých bánk.
Hodnota ročnej percentuálnej miery nákladov musí byť uvedená aj v zmluve o spotrebiteľskom úvere. Ak tam nie je, spotrebiteľský úver sa považuje za bezúročný a bez poplatkov.
Aj keď sa k tomuto údaju dostanete ešte predtým, ako podpíšete zmluvu a chcete si porovnať konkurenčné ponuky, nie je to ľahká úloha.
Porovnávať sa dá iba vtedy, keď ide o rovnaký objem úveru a záleží aj na lehote splatnosti, ktorá často pri jednotlivých ponukách porovnateľná nie je.
Jedna splátková spoločnosť ponúka pôžičky na desať či pätnásť mesiacov, ďalšia na rok a tretia na dvadsať mesiacov. Iná spoločnosť po prvých štyroch zaplatených splátkach vráti tisíc korún.
Navyše, klientov pri rôznych splatnostiach čaká rôzne ročné úročenie. To všetko porovnanie s pomocou RPMN znemožňuje.
Najistejšie pri porovnaní rôznych úverov je poctivo si spočítať všetky náklady, ktoré vám v súvislosti so splatením úveru vzniknú.
Potrebné údaje si vyžiadajte od pracovníkov finančnej inštitúcie.
AKO NEPRÍSŤ O DOM, ČI BYT
Kým podpíšete zmluvu, zvážte, či založená nehnuteľnosť nie je niekoľkokrát drahšia ako samotný dlh.
Pozorne si prečítajte všetky podmienky, ktoré sa vzťahujú na zmluvné pokuty.
Preštudujte si všetky prípady, pri ktorých sa zaväzujete veriteľovi uhradiť sankcie.
Zaujímajte sa, či budete mať okrem povinností aj nejaké práva.
Ak zmluve nerozumiete a nemôžete dobre prečítať všetky jej časti (aj tie, ktoré sú malými písmenami), nepodpisujte ju bez toho, že by ste sa poradili, najlepšie s právnikom.
Keď ste sa dostali do problémov, komunikujte s veriteľom zásadne písomne, nikdy nie telefonicky. Nemali by ste neskôr dôkaz o tom, že ste sa situáciu snažili vyriešiť.
Advokátska kancelária PATENT- IURIST