DIVOČINA V LUČENCI!

Tak to tu ešte nebolo! Uplynulú sobotu červená sprcha zaliala lučenské ihrisko. Nebojte sa! Kľudne seďte doma. Invázia komunistov na Slovensko sa nekoná. To si iba rozhodca Vnuk zrejme pomýlil futbal s partičkou mariášu.

Predstavte si, v jednom duely vytiahol z vrecka viac kariet, ako padlo dokopy na ostatných prvoligových štadión. Čítajte veľmi pozorne. Pätnásť krát siahol hlavný arbiter po žltej karte. Nemilosrdní bol až k šiestim hriešnikom, ktorým sa bez milosti začervenalo pred očami. Veľa nechýbalo a zápas by kvôli poklesu počtu hráčov na ihrisku na sedem skončil predčasne.

SkryťVypnúť reklamu

Skvelé futbalové divadlo v Lučenci okorenil, lepšie povedané „pobabral“ nevídaný počet trestov v zápase. Rozhodca zasa raz ovplyvnil zápas! Stretnutie sa nieslo v negatívnej réžii arbitra Vnuka. Ten nielen podľa názoru divákov, ale aj podľa hráčov a oboch trénerov zápas doslova pokazil. „Panebože, čo ten človek robí? V živote som také niečo nevidel. Celé stretnutie úplne pobral a znechutil nám všetkým,“ šomral medzi žrďami náhradný brankár Prešova Chovan v 75. minúte zápasu, ktorý nahradil vylúčeného Buchtu. V tej chvíli to už bola tretia červená karta a šiesta žltá. No určite ani jemu nenapadlo, že pribudnú ešte ďalšie tri červené a desať žltých kariet. Rozhodcovský mariáš poriadne vytočil aj oboch trénerov, ktorý na tlačovke, keď prišlo na tému výkonu arbitrov nešetrili kritikou.„Stretnutie bolo veľmi kvalitné. Hralo sa s veľkým nasadením a dosť tvrdo, no určite to nebolo natoľko kariet, ktoré rozhodca ukázal. Nehnevajte sa, ale takéto niečo som ešte nevidel. Toto sa mi ani nechce veriť, že sa to udialo v druhej lige. Viete, ak budú dávať na Silvestra tú reláciu Kaleidoskop, určite tam dnešné počínanie rozhodcu odporučím. Naozaj je veľkou škodou, že rozhodca tento zápas takto pokazil,“ dal sa počuť tréner Prešova Roman Pivarník. Jeho kolega Vladimír Rusnák si tiež servítku pred ústa nedával a rozhodcov nešanoval. „Mne nenáleží hodnotiť výkony rozhodcov, na to sú tu iní. No to čo predviedli dnes, nemá obdoby. Výborný zápas nielenže pokazili, ale nám aj poriadne zavarili, pretože v nasledujúcom zápase nebude mať kto hrať a na ihrisko zrejme budem musieť poslať nášho vedúceho mužstva alebo športového riaditeľa, aby sme boli aspoň jedenásti,“ preladil na záver na veselšiu nôtu Vladimír Rusnák. Nečudo. Jeho tímu sa podarilo zastaviť nevídanú 26 zápasovú šnúru Prešovčanov bez prehry. „Vždy som hovoril, že tento tím má svoju kvalitu. V úvodných kolách sme sa borili so zraneniami, potom prišli karty a neraz aj keď sme boli lepší, chýbalo nám šťastie. Dnešné naše víťazstvo nie je pre mňa prekvapením, pretože v posledných kolách sme chytili formu a moje mužstvo predvádza naozaj pekný futbal,“ nechal sa počuť V. Rusnák. Prešovského lodivoda prehra poriadne škrela. A dal to aj patrične najavo. Po stretnutí si nervy vyventiloval na dverách šatne, ktoré ešte predtým načal vylúčený brankár Buchta. „Raz to aj tak muselo prísť. To, že to prišlo v Lučenci, berieme športovo. Dnes podal súper kolektívny, agresívny a veľmi kvalitný výkon. Nechcem znevažovať kvality súpera, o ktorých sme sa na vlastnej koži presvedčili, no chybami našej stopérskej dvojice sme výraznou mierou domácim dopomohli k trom bodom,“ hovoril ďalej o stretnutí, ktoré určite vojde ani nie tak prekvapujúcim výsledkom, lepšie povedané ukončením nevídanej už spomínanej prešovskej šnúry, ale určite rozhodcovským mariášom (16 ŽK a 6 ČK), po ktorom si určite nejeden z vás, kto tento duel nevidel, pomyslel – Čo sa tam, preboha, dialo? Hádam, sa tam len nekonali jatky? Podľa športového riaditeľa LAFC-u Lučenec Tibora Virága, ktorý ako bývalý delegát preskákal a videl už všeličo, to zas až tak strašné nebolo. Dokonca ako jeden z mála sa rozhodcu v niektorých prípadoch zastal. „Atmosféra bola mimoriadne vypätá. No nedopadlo by to tak, keby tréneri svojimi zverencom hovorili a upokojili ich včas. Najmä ten prešovský mohol v tejto veci urobiť viac. Aj podľa toho čo som videl na videu zo zápasu, Prešovčania začali s provokovaním už v prvom polčase. Na DVD zázname vidieť niekoľko nešportových zákrokov, ktoré urobili Prešovčania poza chrbát rozhodcu Vnuka. Lučenskí hráči potom oplácali a postupne to vyústilo do toho, čo sme napokon videli. Hlavný rozhodca chcel zrejme riešiť situáciu na ihrisku kartami. Väčšina z nich či už chceme alebo nie, boli udelené oprávnene. A to čo som aj videl na zázname zo zápasu, všetky zákroky dokonca neboli potrestané. Myslím si, že tento zápas nezvládli viacerí aktéri na ihrisku a nielen rozhodca,“ dodal T. Virág.

Vnuk: Za všetko môžu napäté vzťahy medzi klubmi
Sobotňajšie stretnutie 14. kola I. ligy medzi LAFC Lučenec a Tatranom Prešov sa negatívne zapíše do histórie slovenského futbalu. Hlavný rozhodca Vladimír Vnuk v ňom udelil až šesť červených kariet, keď sa postupne museli porúčať z trávnika Roman Golian, Michal Houžvička a Martin Staško z domáceho mužstva a trio Petr Kobylík, Miloš Buchta a Michal Piter-Bučko z hosťujúceho tímu.
„Takýto zápas som naozaj ešte nezažil. Pokiaľ si dobre spomínam, doteraz som v jednom stretnutí udelil maximálne tri červené karty, takže toto je určite suverénne môj rekord, čo ma ale, samozrejme, neteší. Žiaľ, vo všetkých šiestich prípadoch som nemal na výber a musel som konať presne takto, všetky vylúčenia boli jednoznačné. Dvakrát som musel udeliť priamo červenú kartu, keď najskôr chytil protihráč svojho súpera pod krk a potom išlo o kopnutie zozadu bez lopty. Aj v ostatných štyroch prípadoch, keď hráči putovali predčasne z trávnika po dvoch žltých, sa k sebe aktéri duelu správali absolútne nešportovo,“ povedal v nedeľu popoludní pre agentúru SITA hlavný arbiter sobotňajšieho duelu. Vladimír Vnuk si myslí, že pravdepodobnou príčinou takéhoto nervózneho zápasu sú súčasné napäté vzťahy medzi oboma klubmi: „Iskra prestúpil do Lučenca práve z Prešova a pokiaľ viem, tak sa dohodli na tom, že nenastúpi ani v jednom vzájomnom stretnutí. On však hral aj v Prešove, aj teraz a v oboch zápasoch dokonca aj skóroval. Navyše aj tréner Lučenca Rusnák je z Prešova. Medzi hráčmi bolo cítiť nevraživosť, čo však rozhodne na trávnik nepatrí.“ Okrem už spomínaného častého nešportového správania videl Vnuk aj iné nedostatky. „Prvý polčas bol celkom pokojný, no potom sa to zvrhlo. Na ihrisko vbehol divák, výhradu mám tiež k práci podávačov lôpt. Všetko sme to dali do správy o stretnutí, teraz to už je na disciplinárnej komisii. Zhodou okolností som bol na zápase Prešov - Lučenec aj pred dvoma rokmi, v úlohe štvrtého rozhodcu, pričom vtedy boli udelené tri červené karty,“ dodal Vladimír Vnuk. Regulárnosť duelu v tomto prípade ohrozená ešte nebola, hlavný arbiter mohol dokonca z každého mužstva vylúčiť ešte po jednom hráčovi a aj tak by sa stretnutie mohlo dohrať. „Zápas sa musí predčasne ukončiť len v tom prípade, ak rozhodca udelí jednému tímu päť červených kariet. Minimálny počet hráčov jedného mužstva na trávniku je totiž sedem - 1 brankár a šiesti futbalisti v poli,“ vysvetlil najlepší slovenský arbiter súčasnosti Ľuboš Micheľ, ktorý sa o súboji Lučenca s Prešovom dozvedel v nedeľu dopoludnia z internetu.
„Myslím si, že zaúradovalo viacero faktorov, no predovšetkým napäté vzťahy medzi týmito dvoma klubmi. Práve toto mi na slovenskom futbale najviac prekáža, že hráči nevedia kontrolovať svoje emócie a nedokážu sa na trávniku počas celých 90 minút správať ako profesionáli. Určite žiadny rozhodca nemá záujem zbytočne vylučovať. Ja osobne chcem v „mojich“ zápasoch vždy vidieť viac gólov ako žltých kariet, a nie ešte červených,“ skonštatoval 39-ročný rodák zo Stropkova.
Divočina v Lučenci!
Bitky, rozbité okná, obušky. Pred druholigovým zápasom Lučenec - Prešov, ale najmä počas neho sa v hľadisku rozpútalo peklo. Skupina fanúšikov „koňarov“ sa potom ako pred úvodným hvizdom rozmlátila blízky bar Hokejku, dostala do konfliktu s usporiadateľmi i kukláčmi a výsledkom bol takmer polhodinový zásah. Futbalisti Lučenca vyhrali nad lídrom druhej ligy 3:1, ale zápas sa napokon utopil nielen v katastrofálnom výkone rozhodcov, ale aj v nechutnom predstavení prešovských „tiežfanúšikov“.
Odštartovala to polčasová prestávka. Paradoxne najprv silu obuškov okúsili dvaja domáci fanúšikovia, ktorí sa snažili dostať k sektoru hostí. Policajti im v tom chceli zabrániť a keď spomínaní lučenskí ultras neposlúchli, prišla prvá spŕška úderov pelendrekmi. Oboch fanúšikov napokon policajná hliadka spacifikovala na najbližšiu policajnú stanicu. Napriek tomu, že na ihrisku sa vlastne v tej chvíli nič nedialo, v táboroch ultras to začalo stále viac a viac vrieť. „Prúser“ visel vo vzduchu. Prišiel onedlho. Jednému z postarších fanúšikov domácich, začali zrejme liezť na nervy vulgárne pokriky prešovských fans a povedal im svoje. Tí dlho nelenili, vysúkali rukávy a poď ho do neho. Na zemi ho traja prešovských fans tĺkli hlava - nehlava. Po chvíli dorazili usporiadatelia a policajti. Prešovčanov podobne ako predchádzajúcu skupinku Lučenčanov premastili pelendrekmi a taktiež rýchlo spacifikovali. Spomínaný starší pán sa po chvíli pozviechal a za pomoci blízkostojacich divákov pobral do najbližšej nemocnici, aby mu vyšetrili zranenia. Prestávka sa blížila ku koncu. V oboch táboroch ultras to už poriadne vrelo. Začal druhý polčas. Po treťom góle Lučenčanov a následných červených kartách, ktorými hlavný rozhodca vôbec nešetril, začala medzi domácimi divákmi a fanúšikmi hostí slovná prestrelka. Prešovskí fanúšikovia videli, že na ihrisku to už nepôjde a tak si zrejme povedali, keď už sme tu tak narobme aspoň poriadny bordel. V 70. min. zápasu sa pustili do oplotenia, ktoré po chvíli vytrhli. Jeden z domácich usporiadateľov alias „kamikadze“ rýchlo reagoval a pustil sa sám do početnej skupiny rozvášnených fanúšikov hostí. Usporiadateľ rozdal niekoľko úderov, ale niekoľko aj utŕžil. O niekoľko minút však takmer všetci policajti aj so strážnymi psami vtrhli do sektora pre hostí a prešovské horúce hlavy rýchlo schladili. V závere zápasu si ešte jeden z fanúšikov hostí odbehol tľapnúť s brankárom Chovanom. Usporiadatelia ho s policajnými zložkami však rýchlo nielen z ihriska ale aj zo štadióna vyprevadili. Po stretnutí síce policajti doprevádzali prešovských fans na autobusovú stanicu, no nestihli zabrániť ďalšej skaze, ktorú napáchali. Doškriabané a porozbíjané autá stojace v blízkosti štadiónu, zdemolovaný neďaleký bar, aj toto sú výsledky nájazdu prešovských ultras, ktorí si po nedávnych výtržnostiach svojich „kolegov“ z Bratislavy alebo Trnavy zrejme „zahutorili“: Ta my sme horší ako tí západňare? „Takmer celý sektor pre hostí fanúšikovia Prešova rozbili. Vytrhali pletivo, sedačky a poškodili zábradlie. Podľa mojich informácii fanúšikovia Prešova boli políciou monitorovaní od chvíle, ako vyrazili z Prešova. Pokiaľ viem, neporiadok začali robiť už pred Rimavskou Sobotou, kde sa po ceste zastavili v jednom bare a kadečo už tam porozbíjali. Aj po príchode do Lučenca narobili poriadny neporiadok. Viem, že viacerých z nich polícia zatkla, ale viac vám neviem povedať. Azda iba toľko, chvalabohu, že sme výrazne posilnili na tomto zápase usporiadateľskú a policajnú zložku. Určite by to dopadlo oveľa horšie,“ sumarizoval škody po nájazde športový riaditeľ LAFC-u Lučenec Tibor Virág, ktorý mal na starosti bezpečnosť na štadióne a ako nám aj sám priznal, sa v sobotu poriadne zapotil. Podľa našich posledných informácii bolo aj po stretnutí ešte dlho veselo na policajnej stanici v Lučenci, kde sa tiesnilo 11 fanúšikov. Z toho deviati boli Prešovčania. Konečný a oficiálny rezultát vyčíňania prešovských ultras nám poskytla npor. PhDr. Petra Babulicová, zástupkyňa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici. „Na základe žiadosti futbalového klubu LAFC-u polícia zabezpečovala bezpečnosť 19-timi policajtmi a dvomi psovodmi. Počas prestávky sa fanúšikovia Prešova snažili vulgárnymi pokrikmi vyprovokovať konflikt nielen verbálny, ale aj fyzický kontakt. K nemu napokon došlo a polícia zakročila prostriedkami podľa zákona. Cez stretnutie ale aj po ňom bolo predvedených 11 osôb. Viac vám v tejto chvíli neviem povedať. Bližšiu správu vám budeme vedieť poskytnúť cez týždeň.“

LAFC LUČENEC - TATRAN PREŠOV 3:1 (2:1)

Góly: 4. Szegedi, 39. Iskra, 63. Chalupka - 12. Šafranko, ŽK: 32. Iskra, 53. Golian, 63. Baranyai, 76. Houžvička, 90. Miščík - 34. Kobylík, 41. Krohmer, 80. Houšť, 88. Josl, ČK: 57. Golian, 82. Houžvička, 84. Staško - 66. Kobylík, 71. Buchta, 90.+ Piter-Bučko, rozhodovali: Vnuk - Sluk, Košecký, 1450 divákov
Na začiatku prvého polčasu zaskočili domáci favorita útočnou hrou a už v 4. min Szegedi preloboval Buchtu. O tri minúty neskôr Buchta po strieľanom centri vyškriabal loptu z bránkovej čiary. Hneď na to pálil do bočnej siete kanonier domácich Iskra. Hostia sa vymanili z pod tlaku domácich v 12. min. Šafrankou bombou pod brvno, na ktorú nemal Miščík nárok. Domáci znovu udreli v 39. min, keď sa presadil dôrazný Iskra. Po zmene strán prevzali Prešovčania iniciatívu, no v 63. min z protiútoku zvýšil už na 3:1 pre Lučenec Chalupka. To čo sa dialo po tomto momente, už nemalo nič spoločné s futbalom a na ihrisku sa viac červenalo, ako hralo.
LAFC: Miščík – Houžvička, Golian, Staško, Gonoš – Lavrík (61. Chovan), Chalupka, Sláma, Kamendy – Szegedi (41.Baranyai), Iskra (87. Prepelica). Tréner: V. Rusnák
Prešov: Buchta – Houšť, Piter Bučko, Novák (46. Záhradník), Josl – Krohmer, Prekop, Kobylík, Šafranko – Belejík (71. Chovan), Kaplan (64. Takáč). Tréner: Pivarník

OKAMIH STRETNUTIA
Prvá červená karta, ktorú ukázal Vnuk domácemu kapitánovi Golianovi. Ten sa pustil do strkanice s jedným z hráčov hostí a na prekvapenie všetkých musel ísť pod sprchy. Hlavný rozhodca vyhecoval atmosféru na ihrisku na bod varu a rozhodol sa, že namiesto futbalu si „dáme“ partičku mariášu. Len škoda, že tie jeho futbalu určite neprospeli. Po futbale totiž už nebolo ani chýru, ani slychu, iba nadávky, strkanice, v hľadisku bitky...

SLOVÁ TRÉNEROV
Vladimír Rusnák, tréner Lučenca: „Chlapci potvrdili dobrú formu z predchádzajúcich stretnutí. Vedeli sme, že Prešov má výborný vstup do zápasu. Pripravili sme sa na to a bolo veľmi dôležité, že sme to boli práve my, kto vstúpil do stretnutia aktívnejšie. Proti kvalitnému súperovi sme podali výborný výkon. Zápas mal z obidvoch strán výbornú kvalitu. Dokonca si myslím, že spĺňalo kritéria Corgoň ligy, no iba do polčasu, pretože to čo sa dialo po prestávke, nepotrebuje komentár.“
Pivarník, tréner Prešova: „Na stopérskych postoch sme zlyhali na plnej čiare. Aj vďaka našim hrubým chybám v obrane sa domáci dostali do vedenia. Týmto ale nechcem znevažovať kvalitnú hru domácich. Myslím si, že dnes to bol vynikajúci zápas a nebyť kariet, ktoré nepochopiteľne rozdával hlavný rozhodca v druhom polčase ako na bežiacom páse.
INTER BRATISLAVA - MFK RIMAVSKÁ SOBOTA 1:0 (0:0)

Gól: 52. Hodek, ŽK: 39. Čikoš, 82. Šlahor (obaja Inter), rozhodovali: Vlk - Schmidt, Vindiš, 678 divákov
Domáci boli smerom dopredu málo nebezpeční, v prvom polčase síce kopali šesť rohových kopov, ale iba raz slabá hlavička Hodeka vyskúšala kvality brankára Kuciaka. Pred odchodom do šatní Filovu delovku na druhej strane Košický stihol vyraziť. Po prestávke prenikol po pravej strane Hodek a ľavačkou poslal loptu do siete. Vyrovnanie mal v 71. min na kopačke Sihelský, ale zblízka trafil vysoko nad bránku Interu. Zo skrumáže sa to minútu pred koncom nepodarilo ani Líškovi a Inter tak zvíťazil 1:0.
Gabriel Szantó, manažér MFK: „Zápas bol vzácne vyrovnaný. Vzhľadom na počet šancí, ktoré sme si vytvorili, by bola remíza určite spravodlivejšia. Žiaľ, keď sa hra aj ako tak darí, vyhoríme v koncovke. Dúfam, že v najbližšom zápase proti Trebišovu streleckú smolu prelomíme a konečne zvíťazíme. Trebišov síce nepatrí medzi favoritov prvej ligy, ale nám sa proti nováčikom v tejto sezóne nedarí. Očakávam preto náročný zápas.
MFK: Kuciak – Mráz, Janečka, Nachtman Filo – Pisár, Ádám Kučerňák, Zivanovič, Lazúr – Líška. Striedali: Sihelský, Čižmár, Čakajík.

OKAMIH ZÁPASU
Prišiel minútu pred koncom hracieho času. Soboťania v týchto chvíľach stretnutia domácich zatlačili do hlbokej defenzívy a gól visel na vlásku. Na nohe ho mal útočník MFK Líška, ktorý však zahodil šancu.

OSTATNÉ VÝSLEDKY
HFC Humenné - ŽP Šport Podbrezová 1:1 (1:1) Góly: 17. Hanc - 26. Kentoš (z 11 m), ŽK: 60. R. Šimko - 33. Jelšic, 72. M. Turňa, ČK: 25. Pillár (Humenné), rozhodovali: Hriňák - Slyško, D. Hrčka, 537 divákov. MFK Stará Ľubovňa - Slovan Duslo Šaľa 1:0 (1:0)
Gól: 10. Pagor, ŽK: 80, Kuhajdík, 90. Dlugoš - 90. Martin Vyskoč, rozhodovali: A. Somoláni - T. Somoláni, E. Weiss, 750 divákov. HFK Prievidza - Slavoj Trebišov 2:0 (1:0) Góly: 45. a 56. Uškovič, ŽK: 6. Šnirc, 19. Pavlovkin, 88. Pekár - 9. Jenei, 83. Toporčák, ČK: 89. Toporčák (Trebišov) po druhej žltej karte, rozhodovali: Tomčík - Balko, Kubačka, 2720 divákov.

Autor: - šat -