Do Lučenca prišiel zatiaľ
len jediný investor
V porovnaní s inými mestami Lučenec zahraniční investori obchádzajú. Pritom by ich toto okresné mesto potrebovalo ako soľ. Lučenec sa totiž vyľudňuje. Ľudia v produktívnom veku húfom odchádzajú za prácou do zahraničia. Mesto je vo večerných hodinách takmer mŕtve. Do Lučenca prišiel zatiaľ jediný zahraničný investor a to firma Johnson Controls. „Tá v prvej etapa zamestnala 250 ľudí, v druhej ďalších štyristo,“ skonštatoval Milan Marko, primátor Lučenca. „Minulý týždeň som rokoval s dvomi zahraničnými spoločnosťami. Jedna z nich sa zaoberá spracovaním bioplynu na výrobu tepla. Ide o spoločnosť BEWAG. S dvoma slovenskými investormi so zahraničnou účasťou so zameraním na výrobu stavebných hmôt a dielcov pripravujeme zmluvy o spolupráci. Jedna plánuje vytvoriť 238 a druhá 116 pracovných miest,“ dodal primátor.
V Poltári chce samospráva preraziť s turizmom
Susedný Poltár je na tom ešte horšie. Mesto nemá ani jediného zahraničného investora. K najväčším zamestnávateľom naďalej patria tunajšie sklárne. Primátor mesta vidí lepšiu budúcnosť najmä v turizme. „Mesto má pripravené viaceré pozemky pre investorov. Dokonca máme k dispozícii aj výrobné haly, v ktorých možno okamžite rozbehnúť výrobu. Viaceré rokovanie so záujemcami stroskotali na katastrofálnom dopravnom spojení. Budúcnosť mesta vidím v turizme,“ dodal Pavol Rončák.
Vo Veľkom Krtíši znížili nezamestnanosť
Vo Veľkom Krtíši sa po dlhom čase podarilo znížiť nezamestnanosť. Kým v roku 2004 sa tu miera nezamestnanosti vyšplhala až na 38 percent, v septembri tohto roku klesla pod dvadsať percent. „Vysokú mieru nezamestnanosti nám pomohli odbúrať zahraniční investori,“ skonštatoval riaditeľ tunajšieho úradu práce Rudolf Boroš. „Doposiaľ v našom meste rozbehli výrobu dvaja zahraniční investori. Španielska spoločnosť Vitri zamestnala 60 ľudí. Zaoberá sa výrobou petíc – hliníkových častí žiaroviek. Priebežne bude prijímať nových zamestnancov. V budúcnosti by chcela táto spoločnosť vyrábať všetky typy petíc a zároveň by sa z nej tak mala stať najväčšia fabrika vo svete na výrobu spomínaných častí. Petice by sa mali vyvážať do celého sveta,“ objasňuje primátor Veľkého Krtíša Dalibor Surkoš. Sedačky pre spoločnosť IKEA tu začala vyrábať belgická spoločnosť FURNI-FINISH. V súčasnosti má približne sto zamestnancov. „V budúcnosti uvažuje postaviť novú halu v neďalekej obci Nová Ves, kde už aj odkúpili pozemok,“ dodá primátor. V priemyselnom parku v Malom Krtíši pôsobí talianska spoločnosť Technogym. Vyrába športové zariadenia. V blízkej budúcnosti by v tejto spoločnosti mala pribudnúť ďalšia výrobná hala.
R. Sobota je u zahraničných spoločností v kurze
V Rimavskej Sobote má v bývalých kasárňach vyrásť priemyselný park. V týchto dňoch sa začne s výstavbou inžinierskych sietí. Vláda sa rozhodla, že na podporu priemyselného parku v R. Sobote a v Hnúšti vyčlení 200 miliónov korún. „Sewon už zamestnal 700 ľudí, plánuje ďalších 1500. Firma výrazne prispeje k zníženiu nezamestnanosti v regióne,“ skonštatoval prednosta tunajšieho mestského úradu Ladislav Kovács. V priemyselnom parku má záujem podnikať aj švajčiarsko-nemecká spoločnosť Kissling. Vyrába elektrické rozvodové a ovládacie zariadenia. Vytvorí dvesto pracovných miest. Spoločnosť Owipex tu plánuje vyrábať kontajnere. „V bývalej tabakovej továrni rozbieha výrobu talianska firma Campagnaro Elettrotecnica. Zaoberá sa výrobou bielej techniky a má vytvoriť 250 miest. „Na tunajší trh sa chystá vstúpiť aj FIRMA Stylbau Slovakia s.r.o., s výrobou zmontovateľných domov a s pozíciou 40 miest,“ dodá prednosta.
Vo Fiľakove v priemysle pracuje vyše 2000 ľudí
„V našom meste máme ustálenú priemyselnú výrobu. V priemysle pracuje približne 2200 ľudí. Napriek tomu, že sa k nám zahraniční investori nehrnú, nezamestnanosť v tomto období je najnižšia za posledných 15 rokov. Dosahuje hranicu 20,5 percenta. Evidujeme 1150 nezamestnaných a z nich 1100 nemá takmer žiadne vzdelanie a tak nie je predpoklad, že si aj v budúcnosti nájdu zamestnanie,“ skonštatoval primátor Fiľakova Jozef Agócs. V meste pôsobia firmy Ekoltech, Thorma Slovakia, Konas, Festap, Dometic. Spolu vytvorili 2151 pracovných miest.