Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Podieľajú sa na záchrane hodnôt našej minulosti

Ľudové domy, pamätné izby, múzeá. V poslednom desaťročí vznikli v mnohých obciach v regióne. Majú mnoho spoločného s múzeom ako inštitúciou, ktorá sa cieľavedome venuje zhromažďovaniu a ochraňovaniu súčastí kultúrneho a prírodného dedičstva.


„Vznik takýchto dedinských múzeí je prejavom pozitívneho vzťahu k svojmu regiónu. Snahou odovzdať budúcim generáciám doklady o živote našich predkov. Treba to vnímať ako snahy zachovať originalitu, svojskosť a jedinečnosť prínosu histórie a kultúry Slovenska do vývoja celoeurópskej kultúry,“ hovorí Gabriela Podušelová, zo Slovenského národného múzea v Bratislave. Hoci takéto mini múzeá v obciach nespĺňajú všetky kritériá, ktoré má profesionálna inštitúcia ako je múzeum plniť, ich vznik je pozitívnym faktom.
V Sucháni majú Ľudový dom
Sucháň je malá dedinka na okraji okresu Veľký Krtíš. Niekto by možno povedal, že leží na konci sveta. Tunajší Ľudový dom navštívi ročne okolo päťsto turistov. „Verejnosti sme ho sprístupnili v roku 1996. Dom bol postavený v roku 1875. Obec ho získala do vlastníctva a dala opraviť skutočne pôvodnou technológiou. Strecha je pokrytá slamenou krytinou. Dielce na nej volajú šúbiky. Omietka aj dlážka je z hliny. Gazdinky dva alebo tri razy do roka hlinu na podlahe napúšťali kravským lajnom. Takto natretá podlaha nepraskala,“ približuje vzhľad historického domu starostka obce Anna Triznová. V dome je staré náradie, pec, výšivky a oblečenie, ktoré nosili naši predkovia. Gazdiná s gazdom obývali prednú izbu. Tu spali, varili, piekli, modlili sa a aj počítali nagazdovaný majetok. Pitvor kedysi slúžil aj ako dymová komora, kde sa údili klobásy. V zadnej časti domu bola komora. Mala osobitný vchod a zvyčajne v nej bývala nevesta so synom domácich. Uskladňovalo sa tu aj obilie, potraviny a náradie. Vôbec sa v nej nekúrilo a niekedy bolo teplejšie pri dobytku v maštali. Posteľ mladomanželov oddeľovala od ostatnej časti komory plachta.
Starostka plánuje v obci zriadiť aj druhý ľudový dom. V ňom by mala fungovať dielňa starých remesiel.
V Opatovskej Novej Vsi je sedliacky dom
Pri dome je aj typický sedliacky dvor s konským vozom. Dom zariadili v roku 2003. Sú v ňom vystavené exponáty, ktoré obci darovali občania. „Našli sa na pôjdoch a v komorách,“ hovorí starosta obce Ladislav Jámbor. Dom ožije najmä počas rôznych obecných osláv. Má tri miestnosti. Môžete tu uvidieť kolovrátky, krosná, poľnohospodárske náradia, kroje, obuv, ktorú nosili naši predkovia, ale aj staré náradie na spracovanie hrozna, vyšívané zástery a čepce. „Keď sme toto naše mini múzeum zriaďovali, to ste mali vidieť, akí boli ľudia súdržní. Tešili sa, že tu budeme mať pamätný dom aj pre budúce generácie,“ tvrdí starosta.
Hrušov dýcha kultúrou aj históriou
Do povedomia Slovákov aj zahraničných turistov sa táto obec v okrese Veľký Krtíš dostala populárnou Hontianskou parádou. „Turistom u nás máme čo ukazovať. Náš Ľudový dom je zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok. Dom aj exponáty v ňom približuje tradičné bývanie z obdobia konca 19. storočia. Je v ňom vstupný pitvor s čiernou kuchyňou, predná izba a komora. Vo dvore je kamenná pec, kde záujemcom ukážeme ako sa kedysi piekol doma chlebík,“ objasňuje starosta obce Pavel Bendík. Za domom je v tufopieskovcovom masíve vytesaná pivnica na víno a zemiaky. „Náš dom patrí medzi živé múzeá. Ročne ho navštívi okolo 1500 turistov. Okrem pečenia chleba im priblížime aj výrobu slamienok a drobnú výrobu z dreva,“ tvrdí starosta.
V Hrušove nájdete aj kováčsku vyhňu, laznícku drevenicu a najväčšiu zbierku „stabilákov“. Sú to poľnohospodárske stroje na poháňanie mláťačiek, šrotovníkov a rezačiek. „Je tu vystavených okolo sto exponátov. Stroje sú väčšinou z výrobnej českej továrne Slávia. Najstarší exponát je z roku 1903 a pochádza z Ameriky. Niektoré sú stále funkčné. Majiteľ strojov pán Matušov, ktorý je vášnivý zberateľ, svoju zbierku dopĺňa. Poč-tom exponátov sa zaraďuje medzi ojedinelé nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Zbierku nájdete v budove starej školy,“ informuje starosta.
V Ľuboreči si uctili básnika a jeho dcéru
„V bývalej budove škôlky sme zriadili pamätnú izbu Daniela Maróthyho a jeho dcéry Eleny Maróthy – Šoltésovej,“ objasňuje starosta obce Ferdinand Ožvoldík. Pamätná izbu spolu s Múzeom miestnych dejín zriadili minulý rok. „Rodina Maróthyho v Ľuboreči istý čas bývala. Považovali sme si za povinnosť uctiť týchto známych rodákov,“ tvrdí starosta. Múzeum približuje dávny život na dedine. „Už si ho boli pozrieť Angličania, Švajčiari, Maďari aj Poliaci,“ dodá F. Ožvoldík.
Múzeum v Želovciach už aj vykradli
Národopisné a historické múzeum v Želovciach ročne navštívi okolo 400 návštevníkov.
„Múzeum sa nachádza v Zichyovskom kaštieli. Ten vlastní Vyšší územný celok. Správcom je poľnohospodárska škola. Sme im vďační za prenájom miestností za symbolickú korunu,“ hovorí jeden zo zakladateľov múzea Ondrej Bohm. Múzeum vzniklo v roku 2002. Má šesť expozícii. „Škoda, že najvzácnejšie exponáty nám pred troma rokmi ukradli,“ posťažuje si O. Bohm. K založeniu múzea dalo podnet množstvo zachovaných pamiatok z vykopávok pohrebiska z doby Avarského kaganátu.
„Teší nás, že predmety, ktoré by sa boli stratili na smetiskách alebo u priekupníkov sa zachovajú aj pre budúce generácie,“ dodá pán Ondrej.
Aj Stredné Plachtince majú múzeum
Vzniklo minulý rok. Je v budove starej evanjelickej fary. „Podarilo sa nám zhromaždiť vyše 350 exponátov,“ hovorí starosta Ján Naď. V piatich izbách sú vystavené ľudové odevy, výšivky, staré knihy, krosná, náradia. Je tu aj obuvnícka dielňa a miestnosť venovaná košikárstvu a včelárstvu. Fotokópia zažltnutého výučného listu pamätá vojnové časy. Patril miestnemu obuvníkovi Jurajovi Ondrejkovi, ktorý ho získal v roku 1911. Vtedy mal 14 rokov. Na stene visí ovčí kožuch, ktorý váži najmenej 25 kilogramov. Vystavené nálezy hornín, s odtlačkami pravekých živočíchov, ako aj črepiny kyjatickej kultúry patria miestnemu zberateľovi Jánovi Mäsiarovi. Našiel ich v okolí obce.
Podobné múzeá, ľudové domy a pamätné izby nájdete aj v iných obciach v našom regióne. Mali by prežiť ešte mnohé generácie. No už teraz sa podieľajú na záchrane a ochrane hodnôt našej minulosti. Starostom a nadšencom z obce sa podarilo v nich zhromaždiť množstvo historických predmetov a dokumentov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

OFICIÁLNE ZAREGISTROVANÉ MÚZEÁ
„K 31. 12. 2007 bolo zapísaných v registri múzeí 86 múzeí. Z toho bolo jedenásť v Banskobystrickom kraji. Väčšina múzeí má viac ako jedno pracovisko. Okrem týchto oficiálne registrovaných múzeí v poslednom desaťročí vznikli v mnohých obciach na Slovensku miestne múzeá či zariadenia, ktoré majú mnoho spoločného s múzeom ako inštitúciou. Nespĺňajú však všetky kritériá, ktoré má fondová profesionálna inštitúcia ako je múzeum plniť vo svojich odborných činnostiach. No ich vznik je mimoriadne pozitívnym faktom,“ tvrdí odborníčka zo Slovenského národného múzea Gabriela Podušelová.

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  3. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  4. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Sodastream sa mení
  2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  4. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
  5. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  6. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
  7. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
  8. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
  1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 250
  2. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 6 070
  3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 4 276
  4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 039
  5. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 3 543
  6. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 3 153
  7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 686
  8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 2 620

Blogy SME

  1. Anton Kovalčík: Kde bolo tam bolelo, alebo ako Voloďa kariéru robil. 3 - Petrohrad a Moskva.
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová
  3. Štefan Vidlár: Máme strom
  4. Ľudmila Križanovská: Psi brešú a karavána ide ďalej, pani Saková
  5. Radovan Čipka: Ako Klus do Európy klusá a na Slovensko hanbu fľusá
  6. Anton Lisinovič: 8 kníh prečítaných za rok 2022
  7. Olívia Lacenová: Volkswagen mieri s e-autami do Kanady
  8. Martin Sukupčák: Martin Klus - please shut up
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 947
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 636
  3. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 481
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 3 459
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 3 368
  6. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 3 063
  7. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 039
  8. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 2 590
  1. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Petrivaldského vila v Hnúšti

Stavba je achitektonickým riešením výnimočnou nielen v Hnúšti a okolí, ale i celom regióne Gemer.


12 h
Plážové kúpalisko v Tornali je mimo prevádzky od roku 2019.

Plážové kúpalisko chcú opäť sprevádzkovať na budúci rok.


SITA 12 h
Obvinený 17-ročný páchateľ.

Sedemnásťročnému páchateľovi sa len v januári skončila podmienka.


19 h
Počas medzinárodného vojenského cvičenia Slovenský štít 2023, ktoré prebiehalo vo Výcvikovom centre Lešť.

Po prvýkrát je súčasťou aj jednotka aktívnych záloh z práporu na východe krajiny.


23. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Jeden z najväčších hitov nahral len z recesie.


22 h

Ako hráč našiel najlepšie podmienky v Považskej Bystrici a bol aj pri historickom postupe. V trénerskej kariére zažil nejedno sklamanie.


23. mar

Napadnutého muža previezli záchranári do nemocnice.


23. mar

Od roku 2016 bolo jaskyniarom jasné, že ľad v jaskyni pomaly končí.


18 h

Blogy SME

  1. Anton Kovalčík: Kde bolo tam bolelo, alebo ako Voloďa kariéru robil. 3 - Petrohrad a Moskva.
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová
  3. Štefan Vidlár: Máme strom
  4. Ľudmila Križanovská: Psi brešú a karavána ide ďalej, pani Saková
  5. Radovan Čipka: Ako Klus do Európy klusá a na Slovensko hanbu fľusá
  6. Anton Lisinovič: 8 kníh prečítaných za rok 2022
  7. Olívia Lacenová: Volkswagen mieri s e-autami do Kanady
  8. Martin Sukupčák: Martin Klus - please shut up
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 947
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 636
  3. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 481
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 3 459
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 3 368
  6. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 3 063
  7. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 039
  8. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 2 590
  1. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu