Pomocou nej sa dorozumieval bača s valachmi. Rovnako spájala salaš s dolinou. Okrem toho sa používala aj pri plašení diviačej zveri či pri strážení vinohradov,“ vysvetľuje Štefan Sabó, vedúci kultúrneho oddelenia Mestského úradu v Tisovci, ktorý je zároveň autorom trombity.
Vyhotoviť netradičný hudobný nástroj sa rozhodol po preštudovaní knihy o slovenských ľudových hudobných nástrojoch. „Na výrobe trombity sa podieľal aj náš prezident Ivan Gašparoviť, Milan Murgaš, predseda BBSK a tiež tisovský primátor Peter Mináč. Naše dielo meria 20 metrov a váži 69 kilogramov. Domnieval som sa, že trombita bude lákadlom najmä pre turistov a tiež všetkých návštevníkov nášho mesta. Dnes je zakvačená nad vchodom do miestnej pizzérie, ktorá stojí pri hlavnej ceste. Chcel som, aby bola na viditeľnom mieste a aby bola dobre krytá pred nepriaznivým počasím,“ dodal Sabó.
Trombitu chce dať zapísať aj do Guinesovej knihy rekordov. Problém však nastal v preložení názvu hudobného nástroja. „Slovo trombita je špecifický názov, ktorý sa ťažko prekladá do angličtiny,“ zakončil autor.
KLENOVEC. Autobusovú zastávku „Starý pľac“ v Klenovci obdivujú miestni aj turisti. Drevenú strechu podopiera mohutná socha, ktorá pochádza z dielne vrbovského rezbára. „Postupne plánujeme zrekonštruovať všetky zastávky. Najväčšia zmena nastane na námestí, kde stoja tri domy remesiel. Novú podobu dostane aj Bencov pľac,“ informoval Pavel Struhár, starosta Klenovca. Obec zamýšľa obnoviť aj zastávky, ktoré sa nachádzajú v kop-coch nad dedinou. „Stoja pri ceste, ktorá vedie k lyžiarskemu stredisku Skorušiná. Mám však obavy, aby prípadné nové prístrešky nepoškodzovali vandali,“ dodal starosta.