Jej nositeľmi a teda najúspešnejšími podnikmi na juhu stredného Slovenska, sa za minulý rok stali Slovenské magnezitové závody Jelšava a Ekoltech s.r.o. Fiľakovo.
Na rozdiel od minulosti tento rok lučenská obchodná komora zmenila kritériá hodnotenia. V súlade s celosvetovým trendom podpory nových technológií a inovácií výroby sa práve úspešné zavádzanie inovácií stalo kritériom rozhodujúcim. V minulosti rozhodovali hlavne celkové hospodárske výsledky. Je zaujímavé, že podniky s vysokým stupňom inovácií dosahujú aj vynikajúce hospodárske výsledky. Obidve ocenené spoločnosti totiž stáli na stupni víťazov aj vlani.
Tohtoročný Krištáľový Merkúr bol „inovačný“ aj v niečom inom. Po prvýkrát sa na jeho organizovaní podieľal aj Banskobystrický samosprávny kraj. Zastúpenie kraja pri vyhlasovaní výsledkov súťaže v lučenskej Redute nebolo hocijaké. Ceny odovzdával aj predseda BB SK Milan Murgaš a prítomná bola aj poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky za Smer-SD Janka Lašáková. Podľa toho sa dá usudzovať, že takzvané PPP partnerstvá, to sú partnerstvá privátneho, verejného a občianskeho sektoru, nemusia u nás ostať len vo forme politických deklarácií. Zdá sa, že sa už dostávajú aj do reálneho života. Mohlo by to priniesť prospech nám všetkým a hlavne pomôcť zamestnanosti. Veď nezamestnanosť je zo všetkých štátov Európskej únie naďalej najvyššia práve na Slovensku a v našom kraji je zas najvyššia zo všetkých slovenských krajov. Možno sa nám už konečne podarí preklenúť „dedičnú“ nesvornosť, tak neblaho známu už od povestných Svätoplukových troch prútov. Spolupráca komory a Banskobystrického samosprávneho kraja je možno jeden z prvých použiteľných príkladov.
Poďme však k výsledkom hospodárskej súťaže. Sprostredkoval nám ich riaditeľ kancelárie regionálnej SOPK v Lučenci Vladimír Bystriansky. Dodáme ešte, že pri odovzdávaní cien nechýbal ani predseda SOPK Peter Mihók a ani jej regionálny predseda Juraj Dobrocký. Kritériá pre hodnotenie komora spracovala spolu so Slovenskou technickou univerzitou vo Zvolene a oddelením regionálneho rozvoja BB SK.
Prvú cenu v kategórii produktové inovácie získali Slovenské magnezitové závody a.s. Jelšava - Slovmag 70 a to výrobkom troskotvorná prísada určená na ošetrovanie výmuroviek oceliarenských agregátov.
Prvú cenu v kategórii technologické inovácie získala firma Ekoltech s.r.o. z Fiľakova za povrchovú úpravu výrobkov vodou riediteľnými náterovými hmotami a jej vytvrdzovanie kombináciou mikrovlného, teplovzdušného a ÚV žiarenia.