Podľa Mihóka zo všetkých krajín Európskej únie dosahujeme najvyšší ekonomický rast. "Deficit verejných financií udržujeme v pásmach stanovených EÚ. Plníme kritériá na prijatie jednotnej peňažnej meny a záleží len na nás, aby sme doterajší vývoj udržali na týchto priaznivých vlnách. Je nesmierne pozitívne, že tieto výsledky nie sú dosiahnuté len prostredníctvom zahraničných investorov. Aj naše domáce firmy prežívajú renesanciu. Teraz už samotné firmy nesú zodpovednosť za to, či budú schopné vysporiadať sa s novými výzvami, ktoré prináša doba a hlavne na ne správne reagovať. Rozhodujúce bude, či dokážeme pripraviť dostatok disponibilnej pracovnej sily," skonštatoval Mihók.
Dnes už podľa neho nie je hlavnou témou dňa nezamestnanosť, ale disponibilita pracovnej sily. Všetky podnikateľské subjekty musia vo svojich interných kalkuláciách počítať so zvyšovaním nákladov práve na pracovnú silu. Nepriaznivý demografický vývoj a odchod kvalifikovaných pracovných síl do zahraničia sú dva fenomény, ktoré nedostatok kvalifikovaných pracovníkov v určitých profesiách ovplyvňujú najviac. Jediným východiskom je približovanie úrovne miezd k vyspelým krajinám. Len to bude viesť k návratu ľudí zo zahraničia.
Uplynulé roky boli charakteristické prílevom priamych zahraničných investícií systémom výrobno – montážnych hál. Pokračovať v takomto trende určite nevytvára trvaloudržatelné pracovné príležitosti. Hlavne preto je potrebné orientovať sa na sofistikované výrobné procesy s vyššou pridanou hodnotou a s uplatnením výstupov výskumu a vedy.
"Naša ekonomika je ekonomikou malých a stredných podnikov. Pre ne bude komora vytvárať optimálne podmienky. Okrem iného je akútna potreba vytvoriť aj schémy štartovacieho a rizikového kapitálu a urýchľovania inovačných procesov. Preto si cením, že lučenská komora pristúpila k zmene kritérií pri oceňovaní najúspešnejších podnikov a Krištáľový Merkúr teraz udeľuje za inovácie v oblasti produktov i technológií a systémov riadenia," hovorí predseda.
Pred Slovenskou republikou stojí jeden z ďalších míľnikov na ceste do plne integrovanej Európy. Je to prijatie jednotnej meny. Niektoré inštitúcie tento krok spochybňujú, čím spochybňujú aj dôveru ľudí v správnosť tohto rozhodnutia. Podobne to bolo aj v minulosti, napríklad pri osamostatnení Slovenska. Aj vtedy rôzne „renomované inštitúcie“ hrozili katastrofickým scenárom ďalšieho vývoja. Chvalabohu, ich scenáre sa nenaplnili. Obavy, ktoré sa teraz vyskytujú v súvislosti s prijatím eura, by sa objavili aj o päť či šesť rokov. "Prijatie eura však jednoznačne prináša viac pozitív ako negatív a práve teraz, keď Slovensko prežíva obdobie pozitívneho vývoja, je jeho prijatie najoptimálnejšie," dodal Mihók.