Krstu knižky sa zúčastnil aj prezident Ivan Gašparoviť. „Keď som ju dostal a pozrel som si ju, chcel som zistiť, či je naozaj o všetkom, čo robí históriu Slovenska. Hneď som hľadal, či nájdem most z obdobia turec-kých nájazdov v Poltári a on tam bol,“ povedal a zdôraznil, že na Slovensku je ešte množstvo zaujímavostí, ktoré čakajú na to, aby ich niekto objavil a predstavil svetu. Nájsť tisíc zaujímavostí v krásnej krajine, akou je Slovensko, nebol podľa zostavovateľa Jána Laciku problém. I keď tie slovenské „divy“ podľa neho možno nie sú také veľké ako Cheopsova pyramída, určite sú zaujímavé, atraktívne, originálne a jedinečné. Zastúpenie v knihe majú aj moderné stavby. Lacika vyzdvihol najmä Nový most, ktorý sa podľa jeho slov stal stavbou storočia. Kultúrno-historická hodnota miest, príbehy viažuce sa k istým oblastiam, či raritné objekty boli základnými kritériami, ktorými sa
autor pri výbere riadil.
Lacika sa vo svojom diele venuje aj histórii známych pamiatok, skvostným prírodným úkazom a zaujímavým lokalitám, ktorými sa Slovensko môže pýšiť. V úvodnej poznámke píše, že nebolo ľahké rozhodnúť, čo z množstva zozbieraného materiálu o Slovensku ponechať a čo vylúčiť. V mnohých prípadoch podľa neho rozhodlo estetické kritérium.
Niektoré významné historické pamiatky, najmä kaštiele a sakrálne stavby, musel Lacika pre zlý technický stav z exkluzívneho zoznamu vylúčiť.
Autor: SITA krátené