Filip sa kvôli postihnutému bratovi Oliverovi vzdal detstva

NARODILI SA V JEDEN DEŇ. Filip je len o tri minúty starší ako jeho dvojča Oliver. Sú príkladom bratskej lásky. Jeden bez druhého sa nepohnú ani na krok. Filip je zdravý šestnásťročný chalan, zatiaľ čo jeho brat je odkázaný na invalidný vozík.

Zo školy odíde vynikajúci žiak
Neplačú, na osud nenadávajú. Každý deň prežívajú naplno. Riešia bežné problémy dospievajúcej mládeže, majú spoločné záujmy. Život ich naučil zmieriť sa s chorobou, ktorá postihla Olivera, keď mal ešte len osem mesiacov. Mozgová obrna pripútala chlapca na vozík. Nechodí a funkčnú má len pravú ruku. Napriek hendikepu však patrí medzi najlepších žiakov v Základnej škole P. K. Hostinského v Rimavskej Sobote. Onedlho si z rúk triednej učiteľky prevezme posledné vysvedčenie. V septembri opäť zasadne do lavice spolu so svojím bratom. Rovnako ako pred deviatimi rokmi.
„Pani Pisárová môže byť na svojich synov právom hrdá. Ich súdržnosť a bratská láska môžu byť príkladom pre ostatných. Oliver aj napriek svojmu postihnutiu patril medzi najlepších žiakov našej školy. Obidvaja nám budú veľmi chýbať a do ďalšieho života im prajem veľa úspechov,“ hovorí Viera Szücsová, riaditeľka školy a v spomienkach sa vráti o deväť rokov späť. Vtedy Oliver a Filip začali navštevovať základnú školu. Nastúpili do nej o rok neskôr kvôli zdravotnému stavu staršieho z nich.
Pedagógovia vyšli Oliverovi v ústrety
„Doposiaľ sme školáka na vozíčku nemali. Chceli sme však matke vyjsť v ústrety a tak sme sa na príchod hendikepovaného žiaka pripravili. V triede bola pohovka, na ktorej mohol Oliver oddychovať, vytvorili sme bezbariérový vstup do školy. Chlapci od prvého až po deviaty ročník sedeli spolu v jednej lavici. Oliver bol vynikajúcim žiakom. Medzi samými jednotkami sa len občas objavila dvojka. Okrem toho bol v kolektíve obľúbený. Bol naším slniečkom,“ rozhovorí sa riaditeľka a podotkne, že v škole mali žiačku, ktorá mala obrnu. Napriek postihnutiu úspešne zvládla štúdium na gymnáziu a dosiahla vysokoškolské vzdelanie.
Triedu, ktorú navštevoval postihnutý chlapec dokonca považuje za najlepšiu. „Súrodenci akoby stmeľovali kolektív. Všetci ich mali radi a Olivera nikdy nenechávali bokom. Pomáhali mu, dokonca bol veľmi obľúbeným aj u dievčat,“ dodá.
Matku dvojčiat navrhli na ocenenie
Magdaléna Pisárová sa o svojich synov stará sama. Nikdy medzi nimi nerobila rozdiely. Nevnímala ich ako chorého a zdravého. Sú to jej deti a lásku medzi ne spravodlivo rozdelila. Zdravotnú sestru, ktorá pracuje na tri smeny, dokonca pedagógovia školy, ktorú navštevujú jej synovia, navrhli na ocenenie Matka roka. Napriek tomu, že ho nezískala, pre mnohých ňou je a navždy zostane.
„Je to dobrá a starostlivá matka. Obdivujem ju a oceňujem, ako veľakrát pristúpila k akciám, ktoré sme poriadali. Keď šli žiaci na výlet, Oliver na ňom nesmel chýbať. Radšej sa uvoľnila z práce a doprevádzala ich. Aj na poslednom plese sa zabávali obidvaja súrodenci. Nedopustila, aby bol starší z nich ochudobnený o zážitky s kamarátmi,“ vysvetľuje V. Szücsová.
Primátor Tisovca daroval Oliverovi notebook
Na Deň detí čakalo pre Olivera prekvapenie. Už dlhšiu dobu mu chcela riaditeľka školy darovať niečo, čo by mu urobil radosť, pripomínalo roky strávené v laviciach základnej školy a zároveň poslúžilo do budúcnosti.
„Som šťastná, že nám vyšiel v ústrety Peter Mináč, primátor Tisovca a poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja. Je to človek s veľkým srdcom. Našej škole nikdy neodmietol pomoc. Za vlastné peniaze kúpil Oliverovi notebook a daroval mu ho ako vynimočnému žiakovi v celom regióne,“ hovorí riaditeľka.
Filip sa kvôli bratovi vzdal detstva
Magdaléna Pisárová je skromná žena. Nepovažuje sa výnimočnú a tvrdí, že každá matka chce pre svoje deti len to najlepšie. V starostlivosti o synov jej bola najväčšou oporou jej mamička. Žiaľ, pre vek a zdravotné problémy už nemôže často cestovať k vnukom do Rimavskej Soboty.
„Filip sa vzdal svojho detstva. Už od malička bol svojmu bratovi veľkou oporou. Pomáha nielen jemu, ale dokonca aj mne pri domácich prácach,“ hovorí starostlivá matka.
Oliver rád číta, najmä encyklopédie a zaujímajú ho počítače. Nad učebnicami nemusel tráviť hodiny. Veľakrát mu stačil výklad počas vyučovania. Filip má talent na kreslenie. Osem rokov navštevoval základnú umeleckú školu. Obidvaja sa rozhodli študovať na Obchodnej akadémii v Rimavskej Sobote.
„V škole sme sa už boli pozrieť a z prvej návštevy sme boli milo prekvapení. Myslím si, že synovia si vybrali dobre,“ dodá Magdaléna. Oliver je už dnes rozhodnutý pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Najradšej by sa zameral na informatiku a výpočtovú techniku.
Sú dvojčatá a predsa sú rozdielni. Celé dni trávia spolu. Filip nie je Oliverovi len bratom, ale aj pomocníkom, ochrancom a zároveň najlepším priateľom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 170
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 330
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 354
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 852
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 107
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 832
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 502
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 2 276
  1. Vladimír Bojničan: Konzervatívna postfaktická schizofrénia v priamom prenose
  2. Ladislav Boršoš: Konkláve v STVR…
  3. Jakub Cipko: Ak nechcete Matoviča, treba začať robiť!
  4. Ivan Mlynár: Robo, panebožečoťatonapadlo ? Čo to bolo za zostavu v tom Kremli…...mamamia.
  5. Štefan Hrodek: Život v obchoďáku
  6. Ivan Čáni: Robert Fico písal Kaji Kallasovej.
  7. Julius Kravjar: Obmedzená suverenita alebo Kto chce biť, palicu si nájde
  8. Timotej Opálek: Mark Pritchard & Thom Yorke - Tall Tales
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 807
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 748
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 395
  4. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 9 958
  5. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 9 271
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 676
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 821
  8. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 528
  1. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  2. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  3. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  4. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  5. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  7. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  8. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Podpis zmluvy

Stredoslovenská energetika (SSE) a spoločnosť FUERGY uzatvorili strategickú spoluprácu a prinášajú na trh inovatívne smart energetické riešenie – Infimeo.


Zmeny sa dotknú Tatier aj krátkych trás, zľavy ostávajú.


Zo zápasu Lučenec - Kalinovo.

Súhrn víkendových zápasov.


Zo zápasu Uhorské - Biskupice.

Výsledky, tabuľky a komentáre.


  1. Vladimír Bojničan: Konzervatívna postfaktická schizofrénia v priamom prenose
  2. Ladislav Boršoš: Konkláve v STVR…
  3. Jakub Cipko: Ak nechcete Matoviča, treba začať robiť!
  4. Ivan Mlynár: Robo, panebožečoťatonapadlo ? Čo to bolo za zostavu v tom Kremli…...mamamia.
  5. Štefan Hrodek: Život v obchoďáku
  6. Ivan Čáni: Robert Fico písal Kaji Kallasovej.
  7. Julius Kravjar: Obmedzená suverenita alebo Kto chce biť, palicu si nájde
  8. Timotej Opálek: Mark Pritchard & Thom Yorke - Tall Tales
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 807
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 748
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 395
  4. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 9 958
  5. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 9 271
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 676
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 821
  8. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 528
  1. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  2. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  3. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  4. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  5. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  7. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  8. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu