Tento krok považuje za správny aj bývalý predseda petičného výboru za jeho odpredaj.
„Aj samotní občania v ankete vyhlásili, že nie sú proti predaju časti námestia. Z peňazí, ktoré získame, môžeme upraviť jeho zvyšok,“ skonštatoval Kalinský.
Niektorí poslanci jeho rétoriku chápali ako prevrátenie kabáta. Dožadovali sa vysvetlenia, ktorú časť Námestia republiky sa rozhodlo mesto predať. Konkrétnej odpovede sa však nedočkali. „Nemôžeme záujemcov obmedzovať tým, že určíme, ktorú časť si môžu kúpiť. Musia mať možnosť vybrať si,“ skonštatoval primátor Milan Marko. Dodal, že budúci vlastník bude musieť rešpektovať fakt, že tam nemôže postaviť nejaký panelák, maximálne len dvojpodlažnú budovu, a parkovacie miesta môžu byť len v podzemní. Okrem toho záujemcovia budú musieť preložiť aj urbanistickú štúdiu na obnovu celého námestia. „Vyberieme najlepšiu ponuku,“ prízvukuje primátor.
Námestie republiky v terajšej podobe pripomína betónovú džungľu. Len málokto je spokojný s jeho vzhľadom. V minulom roku na jeseň poslanci vyhlásili verejnú súťaž. Po petícii občanov a obavách, že tam vyrastie nákupné centrum a všade bude plno áut, uznesenie zrušili.
„Bod Návrh na odpredaj časti námestia republiky nebol zahrnutý v pôvodnom programe. Podľa môjho názoru stále platí uznesenie, podľa ktorého mal primátor do októbra toho roku vypísať verejnú súťaž na obnovu námestia,“ povedala poslankyňa Eva Uličná. Program mestkého parlamentu bol upravený na základe výsledku rokovania dvoch poslaneckých klubov. „Nemali sme sa unáhliť. V zásade nie som proti predaju. Ale mali by sme aspoň vedieť, ktorú časť námestia ideme predať,“ myslí si viceprimátorka Eva Balážová.
Podľa znaleckého posudku sa cena metra štvorcového na hlavnom námestí v Lučenci pohybuje na úrovni takmer tritisíc korún. Jeho tretinovým predajom by do mestskej pokladne mohlo pribudnúť až tridsať miliónov korún.