Sú to dve jubileá jednej výnimočnej ženy, učiteľky hudby, ktorá sa zaslúžila o vybudovanie základov hudobného školstva v Lučenci i jeho okolí. Je to zároveň príležitosť pripomenúť si jej život a dielo pre súčasných obyvateľov Lučenca, z ktorých mnohí si ju ešte určite budú pamätať.
Anna Gáborová-Žarnovická, rod. Radová sa narodila v Púchove. V r. 1924-29 študovala klavírnu hru na konzervatóriu vo Viedni (Rakúsko). Po skončení druhej svetovej vojny začala súkromne vyučovať hru na klavíri vo svojom rodinnom dome na Jókaiho ulici v Lučenci. Spolupodieľala sa na vzniku Hudobnej školy vo Fiľakove (1953), ako i Hudobnej školy v Lučenci (1954), bola zakladajúcou členkou oboch škôl. Na Hudobnej škole (neskôr Ľudovej škole umenia) v Lučenci pôsobila ako učiteľka klavírnej hry a zároveň vedúca predmetovej komisie pre klavír dlhé roky až do r. 1979. Počas svojej pedagogickej praxe vychovala viacerých úspešných žiakov, z ktorých mnohí pokračovali v štúdiu hudby na konzervatóriách a vysokých školách a dnes pôsobia ako umelci, učitelia hudby či hudobní teoretici na rôznych postoch doma i v zahraničí (Maďarsko, Rakúsko, Nemecko, Taliansko, Izrael a i.), kde prezentujú jej výnimočné pedagogické majstrovstvo.
Anna Gáborová-Žarnovická zanechala svojím životom a dielom hlbokú brázdu v hudobnom živote Lučenca. Jej meno bolo v 60-tych a 70-tych rokoch pojmom i v rámci Slovenska či vtedajšieho Československa. Aj na dôchodku sa veľmi rada stretávala so svojimi bývalými žiakmi, zaujímala sa o ich životné osudy a pokiaľ to bolo možné, snažila sa im pomôcť, poradiť. Len málo ľudí sa dožije tak vysokého veku – 90 rokov pri relatívne dobrom zdraví. Sme za to tete Anne veľmi vďační, že nás – jej nasledovníkov – naučila nielen kvalitnej odbornosti, ale aj láskavosti, tolerancii a ochote pomáhať svojim blížnym. Ďakujeme teta Anna a nezabúdame!