V Lučenci rastú gingo dvojlaločné a platany
V Lučenci máme dva druhy chránených stromov, a to gingo dvojlaločné a platany. Gingo bolo za chránené vyhlásené v roku 1986. Pôvod má v juhovýchodnej Číne. To lučenské rastie na dvore Ipeľských tehelní. „Jeho vek sa odhaduje na 150 rokov. Obvod kmeňa je úctyhodných 223 centimetrov,“ informuje Martina Péliová z Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina.
V tom istom roku vyhlásili za chránené aj štyri veľké platany, ktoré rastú pri Szilassyho kaštieli a materskej škôlke na Fiľakovskej ceste. Majú pôvod v južnej Európe, v Indii a Severnej Amerike. Najmohutnejší strom má obvod až 545 centimetrov a jeho vek sa odhaduje na dvesto rokov. Stromy boli viackrát ošetrované a tí, čo si ich pamätali ako mladé jedince, už dávno nie sú medzi nami.
Do jedného z gaštanov udrel blesk
Približne taký istý vek ako najstarší lučenský platan, ba možno aj o 50 rokov viac, majú gaštany v Hradišti. Už osemnásť rokov sú chránené. Rastú v súkromnej záhrade za tunajším domom smútku. Jeden má obvod kmeňa 350 a druhý 609 centimetrov. Ich pôvod je v južnej Európe, v Malej Ázii a Kaukaze. Pred troma rokmi do jedného gaštanu udrel blesk. Ostala po ňom v kôre dlhá trhlina od koruny až po spodnú časť kmeňa.
Starý dub si toho veľa pamätá
Neďaleko Brezničky, v časti zvanej Močiar, rastie okolo dvestopäťdesiat rokov starý dub. Obvod kmeňa je takmer štyristo centimetrov. Kedysi neďaleko dnes už chráneného stromu sa nachádzal rybník a páni si tu zvykli robiť pikniky. Počas prvej svetovej vojny statný strom slúžil ako orientačný bod pri presune vojsk. Počas bojov tu vraj padlo 450 vojakov. Dub pôsobí majestátne a pod jeho korunou je príjemný chládok.
Sklárne skrachovali, ale stromy ostali
Sklárne v Málinci už dávno nefungujú. Pokoj skrachovanej fabriky stráži stromoradie jedenástich maklúr oranžových. „Zasadili ich ešte zakladatelia sklární a sú najpočetnejšou skupinou tohto taxónu, vyhlásenou na Slovensku za chránené stromy. Maklura oranžová pochádza zo Severnej Ameriky. Ich vek odhadujeme na 150 rokov a najväčší strom má obvod kmeňa 186 centimetrov. Na samičích stromoch sa vytvárajú žltozelené plody veľkosti pomaranča, ale v našich podmienkach nedozrievajú,“ objasňuje Péliová.
Katalpu zasadil zemepán Fája
V Mariássyho záhrade v Hnúšti je ďalší chránený strom, a to katalpa. Za chránenú je vyhlásili v roku 1980. „Strom je zvláštny svojim poliehavým rastom. Je pozostatkom bývalého parku. Založil ho koncom 17. storočia zemepán Fája. Tento druh stromu pochádza zo Severnej Ameriky a východnej Ázie.
Aj v Rimavskej Sobote rastie ginko
Má približne toľko rokov ako to lučenské. Chránený je od roku 1998. Obvod kmeňa je vyše dvesto centimetrov a rastie na súkromnom pozemku na Hviezdoslavovej ulici.
Chránené stromy sa evidujú v štátnom zozname, ktorý vedie Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Sú zaujímavé z hľadiska kultúrneho, výskumného, náučného aj výchovného, a preto im treba venovať náležitú ochranu a starostlivosť.