V posledných rokoch sa ponuka na kúpanie predsa len o niečo zlepšila. Mestské kúpalisko otvorili v Poltári i v Lučenci. Poltárčania, ktorí mali donedávna k dispozícii len baňu zaliatu vodou, sú na svoje kúpalisko aj patrične hrdí a navštevujú ho veru hojne. Vyzerá príjemne, ale cez horúce víkendy je tam hlava na hlave.
Lučenské, pri futbalovom štadióne, až takú veľkú popularitu nemá. Možno preto, že necelý kilometer od neho je takzvaná Ľadovská priehrada. Tá je však plytká a keď sa voda oteplí, neplní hygienické normy. Začiatkom deväťdesiatych rokov na žiadosť mesta investovali energetici 3 milióny korún do preloženia elektrických stožiarov vysokého napätia. To sa vtedy uvádzalo ako hlavný dôvod, pre ktorý sa priehrada nedá využívať ako oficiálne kúpalisko. Niekoľko rokov sa kúpať dalo, no potom sa už nikomu nechcelo zaoberať opatreniami na čistenie vody. Jednoduchšie bolo vyložiť tabuľku: „Kúpanie na vlastnú zodpovednosť“, čím sa problém s vodou veľmi jednoducho vyriešil.
Radšej sa investovalo takmer 20 miliónov korún do umelého bazéna, ktorý by vraj raz mohol byť napájaný termálnou vodou z vrtu pri Rapovciach. No už je to asi tak. Hektármi vodnej plochy, ležiacej hneď pri meste a vo veľmi peknej prírode, sa dnes už nikto nezaoberá.
Tradičné služby poskytuje areál kúpalísk s geotermálnou vodou v Dolnej Strehovej vo Veľkokrtíšskom okrese. Ale aj tu sa zvyklo okolo pár bazénov tiesniť niekedy i pätnásťtisíc ľudí. V posledných rokoch obec podstatne rozšírila služby, no ešte stále to zaostáva za predstavou moderného rekreačného strediska. Ľudia sú však tolerantní a na lacnú rekreáciu v maringotkách si za socializmu zvykli.
Podobný charakter má i areál morského oka v Tornali. Plážové kúpalisko je síce staré, ale teplá voda zo susedného morského oka dáva tomuto umelému jazierku punc jedinečnosti. Mesto tohto roku vymenilo prevádzkovateľa. Budúcnosť ukáže, či tento krok bol správny.
Veľký projekt sa plánuje pri vrte v Rapovciach. Obec Muľa zase chce využiť teplú vodu z vrtu pod Rároš pustou. V Podrečanoch si zatápaním bývalej magnezitovej bane rieši problém príroda sama. Podobných príležitostí je v našom regióne viac.
Všeobecne sa už vie, že voda je okrem lesov našim najväčším prírodným bohatstvom. Ak sa ju raz naučíme dostatočne využívať aj na účely rekreácie, môže to do regiónu priniesť peniaze a zvýšiť zamestnanosť
Autor: PR