Film vznikal od roku 2005. Režisér Juraj Jakubisko tvrdí, že to bolo doteraz jeho najťažšie dielo.
„Bol veľmi drahý (takmer 400 miliónov korún), musel som sa prispôsobiť rôznym komerčným hľadiskám i tomu, aby bol zrozumiteľný v zahraničí. Kontroverzný bude už svojim láskavejším pohľadom na túto známu uhorskú grófku z Čachtíc, považovanú za najväčšiu vrahyňu všetkých dôb,“ povedal Jakubisko.
Na sfilmovanú legendu o „krvavej“ grófke z Čachtíc sa v stredu večer prišli do letného kina v Lučenci pozrieť stovky divákov. „Bathory mala veľmi dobrú reklamu. Postarali sa o to najmä novinári, ktorí venovali Jakubiskovi v novinách veľký priestor. Z filmu mám zmiešané pocity. Vnímal som ho ako príbeh ženy, ktorá rozumela bylinkám, liečila ľudí, bola pobožná a mala okolo seba neprajníkov, ktorý jej chceli vziať majetok. Jakubisko sa snažil podľa mňa polemizovať o tom, či Alžbeta Báthoryová bola skutočne vrahyňa alebo obeť. Podľa mňa to nebolo najšťastnejšie riešenie, pretože fakty z histórie by sa nemali spochybňovať. Taktiež sa nestotožňujem s Jakubiskovým tvrdením, že každý historický film je tak trochu rozprávka. História sú fakty a nie výmysly. Videl som takmer všetky Jakubiskove filmy, ale Bathory je ten, na ktorý by som viac nešiel,“ povedal tesne po predstavení 46-ročný učiteľ Peter.
„Na Bathory som išla zo zvedavosti. Pozvala ma dcéra. Nie som odborníčka ani na dejiny, ani na hodnotenie filmových scén. No od historického veľkofilmu som očakávala viac. Fakty a nie mix. Cítim sa tak trochu podvedená. Akoby história pre Jakubiska nič neznamenala. Ak si tento film pozrie niekto, kto sa nezaujímal o dejiny, bude vnímať Báthoryčku ako sväticu. Podľa mňa to Jakubisko nedotiahol do konca. Jednoducho, zobral si toho na plecia priveľa,“ uzavrela svoj názor na najnavštevovanejší film dôchodkyňa Anna.
Naopak, partia mladých ľudí odchádzala v stredu v noci z letného kina spokojná. „Bolo to super! Sexu tam síce bolo viac ako krvi, ale paráda. Jakubisko natočil dobrý komerčný film. A tie kolieskové korčule v stredoveku, no skrátka super. V hľadisku sedela aj moja mama. Tá asi bude sklamaná, pretože v knižke od Nižňánskeho sa píše niečo iné,“ povedal 16–ročný Peter.
Historický veľkofilm Juraja Jakubiska privádza k životu legendu o krvavej Čachtickej panej. Tá sa podľa povesti kúpala v krvi panien a na svojich panstvách roky vraždila a mučila svojich poddaných. Kruté skutky doviedli Báthoryčku (1560 - 1614) až do Guinessovej knihy rekordov, kde je uvedená ako najväčšia vrahyňa. Pohľady historikov na životný príbeh tejto kontroverznej šľachtičnej sa rôznia. Podľa najnovších poznatkov sa grófka vďaka svojmu bohatstvu a nezávislosti stala terčom sprisahania ľudí bažiacich po jej majetku.
Režiséra Jakubiska zaujal práve tento „nový pohľad“. Názory na film sú rôznorodé. Zo strany divákov aj filmových kritikov. Jedno je však isté. Z pohľadu návštevnosti aj tržieb je Bathory už teraz najúspešnejším filmom. Vypredáva sály kín.