„Bol to hrdina. Riskoval svoj život, aby zachránil iné. Na jeho meno sme my, Klenovčania, hrdí. Pravidelne si jeho meno ctíme pietnymi spomienkami pri väčších slávnostiach obce,“ skonštatoval starosta Klenovca Pavel Struhár.
Karol Pajer sa narodil 6. novembra 1919 v rodine krajčíra. Neskôr sa presťahoval do Lučenca. Začal študovať na gymnáziu. No keď Lučenec v roku 1939 zabrali Maďari, odišiel do Banskej Bystrice. Tu ho zastihol rozpad republiky a vznik samostatného slovenského štátu.
„Mal vlastenecké cítenie. Smelé názory vyjadroval verejne, za čo mu hrozilo väzenie. Uvedomoval si, akou hrozbou je fašizmus. Písal letáky. Samozrejme, neostalo to bez následkov. Karola vyhodili zo školy. Opustil učiteľský ústav a rozhodol sa so skupinou mladých ľudí odísť do Francúzska. V tom čase už o ňom vedelo nemecké gestapo,“ približuje osud klenovského rodáka starosta obce.
Keď Francúzsko utrpelo porážku, nachádzalo sa na jeho území množstvo utečencov. Medzi nimi aj deti bez rodičov. Práve na ne sa upriamila pomoc Karola Pajera. Vyhliadol si opustený dom a zriadil takzvaný Kresťanský domov vo Vence.
„Do konca vojny prešlo bránami domova 525 detí a 126 dospelých. Keď začali Francúzsko okupovať talianske a nemecké vojská, Pajer si uvedomoval, aké nebezpečenstvo hrozí jeho chránencom. Vedel, že ak nebude konať rýchlo, zahynú. Ukryl ich po farmách a sám sa pridal k partizánom. Pajerova čata bojovala statočne,“ hovorí s patričnou dávkou hrdosti Pavel Struhár.
Karol skutočne bojoval s obdivuhodnou odvahou. Padol v boji 11. júna 1944. Rodáka z Klenovca tesne po vojne Francúzi ocenili. Prezident republiky mu udelil francúzsky Vojnový kríž 1939 – 1945 so striebornou hviezdou. Po smrti si ho uctili aj doma. Prezident ho za zásluhy ocenil československým Vojnovým krížom 1939 a po smrti sa mu ušla aj československá vojenská medaila.
„V Klenovci dodnes žije príbuzná Karola Pajera a naša škôlka nesie jeho meno. Klenovský rodák nám dopomohol aj k priateľstvu s francúzskym mestečkom Ville neuve sur Yonne. V roku 2000, keď sme nášmu rodákovi odhaľovali pamätnú tabuľu na obecnom úrade, pricestoval do Klenovca aj francúzsky veľvyslanec Georges Vaugier. Odovzdal nám dokument, v ktorom sa písalo, že rodákovi z Klenovca Karolovi Pajerovi udelili francúzsky Vojnový kríž,“ povedal starosta, ktorý je hrdý, že rodiskom hrdinu uznávaného vo Francúzsku aj na Slovensku je práve Klenovec.