Nad športovou halou visí Damoklov meč

Budúcnosť fungovania športovej haly na Šibeničnom vrchu v Rimavskej Sobote je nejasná. Jej správca tvrdí, že mesto si neplní svoje záväzky. Športovci sa obávajú, že nebudú mať kde trénovať a odohrať zápasy.

V roku 2001 sa prevádzkovateľom športovej haly T-18 na Šibeničnom vrchu v Rimavskej Sobote stala spoločnosť FHG Slovakia, ktorá ju má vo výpožičke dodnes. Július Vrábeľ, zástupca spomínanej spoločnosti a konateľ ŠK Tempus, tvrdí, že financovanie nevyhnutných nákladov spojených s prevádzkou haly je veľkou neznámou. Mesto si podľa neho neplní záväzky vyplývajúce z uzatvorenej zmluvy a dokonca hrozí, že hala prestane plniť svoj účel.
Hala kedysi chátrala
Ešte pred pár rokmi športová hala chátrala rovnako ako jej okolie. Nebola dôstojným miestom pre reprezentáciu klubov a tiež mesta. Športovci z Rimavskej Soboty prinášajú ocenenia z regionálnych, celoslovenských aj zahraničných súťaží. Mnohé kluby sú odkázané na trénovanie a odohranie významných turnajov práve v tejto hale. Hladina vôd ohľadom ďalšej prevádzky haly sa rozvírila pred siedmimi rokmi. Vtedy dostala športovisko do výpožičky spoločnosť FHG Slovakia, ktorú zastupuje Július Vrábeľ. Ten je zároveň konateľom športového klubu Tempus.
„V roku 2001 sme požiadali mesto o prevádzkovanie haly T-18. Dôvodom bolo založenie ŠK Tempus, ktorý sa začal venovať výchove mládeže v tenise a vo futbale. Naša spoločnosť bola schopná sprevádzkovať dovtedy takmer nefunkčnú halu, ktorú využívali akurát členovia zápasníckeho oddielu TJ Lokomotíva Rimavská Sobota a občas niekto iný. Halu vtedy spravovali technické služby mesta,“ hovorí Július Vrábeľ, zástupca FHG Slovakia a ŠK Tempus.
Nasledovali rokovania so zástupcami mesta a športových klubov. Napokon bolo dohodnuté, že nový správca dostane halu do výpožičky a umožní ju športovcom využívať. Mesto malo prispievať na časť nákladov za elektriku a vodu, a to po predložení faktúr. „Príspevok mal byť sponzorským darom od mesta pre šport najmä pre zápasníkov, ktorí nemali peniaze na činnosť svojho klubu. Po viacerých nedodržaniach zmluvy zo strany mesta boli dohodnuté dodatky, ktoré mali riešiť vzniknutú situáciu. Problémy boli najmä s úhradou faktúr za energie a vodu, ktoré mesto uhrádzalo po termíne. Vznikli tak penále, ktoré boli nakoniec mestu odpustené,“ vysvetľuje J. Vrábeľ.
Peniaze meškajú
V roku 2005 výrazne stúpli náklady za elektrickú energiu. V prípade haly sa ročne vyšplhali na 500-tisíc korún (16596,96 eur). Správca požiadal, aby sa podmienky financovania nákladov zo strany mesta zmenili. Z rozpočtu sa mal ročne vyčleniť jednorázový príspevok, s ktorým by správca naložil tak, aby nebola ohrozená prevádzka športovej haly. „Požiadal som o 450-tisíc korún (14937,26 eur). Zástupcovia mesta sa dohodli na sume 370-tisíc korún (12281,75 eur). Okrem toho mesto umožnilo zriadenie bufetu, čo bolo tiež považované za sponzorstvo. S dohodnutými podmienkami som súhlasil. Žiaľ, suma, ktorú mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo, nebola ani raz vyplatená v termíne, čo je v rozpore so zmluvou. Aj za posledné dva roky mesto s platbami meškalo,“ objasňuje konateľ ŠK Tempus a podotkne, že úmyslom správcu bolo po vyplatení dohodnutého príspevku urobiť opatrenia na zníženie finančných nákladov na chod haly.
Aj tento rok mesto odsúhlasilo jednorázový príspevok vo výške 370-tisíc korún. Ten mal byť vyplatený do mesiaca po schválení rozpočtu. Dodnes z neho bolo vyplatených len 200-tisíc korún (6638,78 eur). Táto suma nepokrýva ani polovicu nákladov za energie. Udiali sa aj ďalšie zmeny. Správcovstvo nad halou prevzala TJ ŠK Tempus. „Od začiatku som zdôrazňoval, že športový klub svojou činnosťou vytvorí finančný príjem, ktorý pokryje ostatné náklady týkajúce sa prevádzky haly, ako sú upratovanie, ktoré ročne vyjde na cca 100-tisíc korún (3319,39 eur), opravy, údržbu, rekonštrukciu, kúrenie, palubovky, inovácie priestorov a podobne. Mesto bolo povinné podľa zmluvy prispievať na elektriku a vodu, kde náklady pri spotrebe, aká bola vykázaná v rokoch 2002 až 2005, predstavovali minimálne 800-tisíc korún (26555,14 eur). Počas rokov 2002-2005 zaplatila spoločnosť FGH Slovakia v dôsledku neplatenia faktúr TSM penále cca 12-tisíc korún (398,33 eur), ktoré však od mesta neboli žiadané. Napokon, spomínaná spoločnosť investovala do nevyhnutých opráv a rekonštrukcií nemalé peniaze. Oprava palubovky stála cca 30-tisíc korún (995,82 eur), jej náter vyšiel na cca 50-tisíc korún (1659,70 eur), vybudovali sa šatne, nové sociálne zariadenie a kúpelňa, postavila sa tribúna, inštalovali sa nové siete za bránkami, zrekonštruovalo sa drevené obloženie zvonku, postavila sa terasa a markíza, chodba bola prerobená na spoločenskú miestnosť, vybudoval sa nový vchod, boli zasklené okná, opravené osvetlenie. Vysokú položku predstavovala aj oprava akumulačných kachlí, ventilátorov a tiež úprava celého okolia haly. Spoločnosť preinvestovala cca 500-tisíc korún (16596,96 eur),“ vyratúva J. Vrábeľ.
Športovci majú obavy
Už dlhší čas konateľ ŠK Tempus iniciuje jednania s pracovníkmi mestského úradu a snaží sa situáciu riešiť. Tvrdí, že ďalšia prevádzka haly a tiež fungovanie niektorých športových klubov v meste je veľkou neznámou. „Chcem, aby sa vec čím skôr uzavrela. Aby boli prijaté konkrétne opatrenia na ďalšie financovanie prevádzky haly. Nedávno sme mali dva týždne vypnutú elektriku. Športovci tak nemohli trénovať. Ja sám sa angažujem v športe a tak mi nie je ľahostajné, v akých podmienkach členovia klubov trénujú, respektíve odohrávajú turnaje. Napokon, v hale sa uskutočnilo mnoho podujatí v rôznych druhoch športu, ako sú liga zápasenia, majstrovstvá Slovenska, Gemerský pohár, hádzaná, miniliga vo futbale, turnaje malých detí vo futbale a iné. Dovolím si tvrdiť, že hala je počas roka navštevovaná viac ako miestna plaváreň, zimný aj futbalový štadión, na ktoré mesto aj cez TSM prispieva oveľa väčšími čiastkami,“ dodal J. Vrábeľ a zdôraznil, že príspevok vo výške 370-tisíc korún (12281,75 eur), ktorý odsúhlasilo mestské zastupiteľstvo, nemožno považovať za príspevok pre činnosť ŠK Tempus. Sú to peniaze určené na prevádzku haly, ktorú ŠK Tempus využíva 4 mesiace v roku pre deti, kým iné kluby, ako napríklad zápasníci a hádzanári, ju využívajú po celý rok.
„Náš klub je odkázaný na fungovanie v priestoroch spomínanej haly. Nespĺňa síce všetky požiadavky futsalovej haly, ale bola nám udelená výnimka. Máme kvalitný káder, hráme 2. ligu. Na zápasy k nám chodievajú mužstvá z miest, ktoré majú vybudované moderné športové haly. Určite by nebolo na škodu pouvažovať o vybudovaní novej športovej haly, ktorá by slúžila aj pre iné športy. Ohrozenie prevádzky haly T-18 sa nášho klubu priamo dotýka. Nemali by sme kde trénovať, ani odohrať zápasy,“ povedal Rastislav Koreň, vedúci ŠK Rimatex.
Mesto hľadá riešenie
Zástupcovia mesta Rimavská Sobota sa situáciou okolo športovej haly v týchto dňoch intenzívne zaoberajú. „Problémy ohľadom prevádzkovania haly poznám. Spolu s ostatnými pracovníkmi mestského úradu som jednal aj s konateľom ŠK Tempus. Aj pred dvomi týždňami sme celú situáciu rozobrali a boli pripravené dodatky k zmluve, ktoré pán Vrábeľ v krátkom čase obdrží. Problém je najmä v poskytnutí jednorázového príspevku správcovi haly. Mesto ho nepoukazuje v celosti, ale v dvoch splátkach. Správca haly by mal preukázať použitie prvej splátky, ktorá bola vo výške 200-tisíc korún a následne mu bude uhradených zvyšných 170-tisíc korún. Mesto má záujem na udržaní haly v prevádzke a jej ďalšej rekonštrukcii, aby bola dôstojným miestom pre reprezentáciu klubov a tiež samotného mesta,“ povedal Pavel Piliarik, viceprimátor mesta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 284
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 144
  3. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 4 893
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 881
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 748
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 578
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 550
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 507
  1. Martin Škopec Antal: Zbytočná rétorická nadpráca Michala Šimečku
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Vladimír Čuchran: Digi za milióny - parodický, satirický pohľad
  4. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  5. Matúš Grznár: Ako rozoznať matovičovinu od spravodajského článku?
  6. Aleksander Prętnicki: Posledná kvapka - Bratislavský expres
  7. Jozef Pivarník: Nenechajte sa oklamať! Ponziho schéma stále žije a číha na vaše úspory
  8. Nika Göthová: "Všetko, všade, naraz" nie je multiverzum od Marvel. Našťastie.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 356
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 778
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 481
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 272
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 022
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 895
  7. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 412
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 634
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Martina Pilcerová ilustrovala obálky kníh G. R. R. Martina. Slúžili ako predloha k seriálu Hry o tróny.

Martina Pilcerová to dotiahla ďaleko.


Ilustračné foto.

Polícia zverejnila jej fotku aj popis.


Vlak STADLER KISS Železničnej spoločnosti Slovensko

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spúšťa najväčšiu modernizáciu vlakov za posledné desaťročia. Do svojho vozidlového parku v najbližších rokoch investuje viac ako miliardu eur.


Podpis zmluvy

Stredoslovenská energetika (SSE) a spoločnosť FUERGY uzatvorili strategickú spoluprácu a prinášajú na trh inovatívne smart energetické riešenie – Infimeo.


  1. Martin Škopec Antal: Zbytočná rétorická nadpráca Michala Šimečku
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Vladimír Čuchran: Digi za milióny - parodický, satirický pohľad
  4. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  5. Matúš Grznár: Ako rozoznať matovičovinu od spravodajského článku?
  6. Aleksander Prętnicki: Posledná kvapka - Bratislavský expres
  7. Jozef Pivarník: Nenechajte sa oklamať! Ponziho schéma stále žije a číha na vaše úspory
  8. Nika Göthová: "Všetko, všade, naraz" nie je multiverzum od Marvel. Našťastie.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 356
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 778
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 481
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 272
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 022
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 895
  7. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 412
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 634
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu