Piatok, 24. marec, 2023 | Meniny má Gabriel

Nad športovou halou visí Damoklov meč

Budúcnosť fungovania športovej haly na Šibeničnom vrchu v Rimavskej Sobote je nejasná. Jej správca tvrdí, že mesto si neplní svoje záväzky. Športovci sa obávajú, že nebudú mať kde trénovať a odohrať zápasy.

V roku 2001 sa prevádzkovateľom športovej haly T-18 na Šibeničnom vrchu v Rimavskej Sobote stala spoločnosť FHG Slovakia, ktorá ju má vo výpožičke dodnes. Július Vrábeľ, zástupca spomínanej spoločnosti a konateľ ŠK Tempus, tvrdí, že financovanie nevyhnutných nákladov spojených s prevádzkou haly je veľkou neznámou. Mesto si podľa neho neplní záväzky vyplývajúce z uzatvorenej zmluvy a dokonca hrozí, že hala prestane plniť svoj účel.
Hala kedysi chátrala
Ešte pred pár rokmi športová hala chátrala rovnako ako jej okolie. Nebola dôstojným miestom pre reprezentáciu klubov a tiež mesta. Športovci z Rimavskej Soboty prinášajú ocenenia z regionálnych, celoslovenských aj zahraničných súťaží. Mnohé kluby sú odkázané na trénovanie a odohranie významných turnajov práve v tejto hale. Hladina vôd ohľadom ďalšej prevádzky haly sa rozvírila pred siedmimi rokmi. Vtedy dostala športovisko do výpožičky spoločnosť FHG Slovakia, ktorú zastupuje Július Vrábeľ. Ten je zároveň konateľom športového klubu Tempus.
„V roku 2001 sme požiadali mesto o prevádzkovanie haly T-18. Dôvodom bolo založenie ŠK Tempus, ktorý sa začal venovať výchove mládeže v tenise a vo futbale. Naša spoločnosť bola schopná sprevádzkovať dovtedy takmer nefunkčnú halu, ktorú využívali akurát členovia zápasníckeho oddielu TJ Lokomotíva Rimavská Sobota a občas niekto iný. Halu vtedy spravovali technické služby mesta,“ hovorí Július Vrábeľ, zástupca FHG Slovakia a ŠK Tempus.
Nasledovali rokovania so zástupcami mesta a športových klubov. Napokon bolo dohodnuté, že nový správca dostane halu do výpožičky a umožní ju športovcom využívať. Mesto malo prispievať na časť nákladov za elektriku a vodu, a to po predložení faktúr. „Príspevok mal byť sponzorským darom od mesta pre šport najmä pre zápasníkov, ktorí nemali peniaze na činnosť svojho klubu. Po viacerých nedodržaniach zmluvy zo strany mesta boli dohodnuté dodatky, ktoré mali riešiť vzniknutú situáciu. Problémy boli najmä s úhradou faktúr za energie a vodu, ktoré mesto uhrádzalo po termíne. Vznikli tak penále, ktoré boli nakoniec mestu odpustené,“ vysvetľuje J. Vrábeľ.
Peniaze meškajú
V roku 2005 výrazne stúpli náklady za elektrickú energiu. V prípade haly sa ročne vyšplhali na 500-tisíc korún (16596,96 eur). Správca požiadal, aby sa podmienky financovania nákladov zo strany mesta zmenili. Z rozpočtu sa mal ročne vyčleniť jednorázový príspevok, s ktorým by správca naložil tak, aby nebola ohrozená prevádzka športovej haly. „Požiadal som o 450-tisíc korún (14937,26 eur). Zástupcovia mesta sa dohodli na sume 370-tisíc korún (12281,75 eur). Okrem toho mesto umožnilo zriadenie bufetu, čo bolo tiež považované za sponzorstvo. S dohodnutými podmienkami som súhlasil. Žiaľ, suma, ktorú mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo, nebola ani raz vyplatená v termíne, čo je v rozpore so zmluvou. Aj za posledné dva roky mesto s platbami meškalo,“ objasňuje konateľ ŠK Tempus a podotkne, že úmyslom správcu bolo po vyplatení dohodnutého príspevku urobiť opatrenia na zníženie finančných nákladov na chod haly.
Aj tento rok mesto odsúhlasilo jednorázový príspevok vo výške 370-tisíc korún. Ten mal byť vyplatený do mesiaca po schválení rozpočtu. Dodnes z neho bolo vyplatených len 200-tisíc korún (6638,78 eur). Táto suma nepokrýva ani polovicu nákladov za energie. Udiali sa aj ďalšie zmeny. Správcovstvo nad halou prevzala TJ ŠK Tempus. „Od začiatku som zdôrazňoval, že športový klub svojou činnosťou vytvorí finančný príjem, ktorý pokryje ostatné náklady týkajúce sa prevádzky haly, ako sú upratovanie, ktoré ročne vyjde na cca 100-tisíc korún (3319,39 eur), opravy, údržbu, rekonštrukciu, kúrenie, palubovky, inovácie priestorov a podobne. Mesto bolo povinné podľa zmluvy prispievať na elektriku a vodu, kde náklady pri spotrebe, aká bola vykázaná v rokoch 2002 až 2005, predstavovali minimálne 800-tisíc korún (26555,14 eur). Počas rokov 2002-2005 zaplatila spoločnosť FGH Slovakia v dôsledku neplatenia faktúr TSM penále cca 12-tisíc korún (398,33 eur), ktoré však od mesta neboli žiadané. Napokon, spomínaná spoločnosť investovala do nevyhnutých opráv a rekonštrukcií nemalé peniaze. Oprava palubovky stála cca 30-tisíc korún (995,82 eur), jej náter vyšiel na cca 50-tisíc korún (1659,70 eur), vybudovali sa šatne, nové sociálne zariadenie a kúpelňa, postavila sa tribúna, inštalovali sa nové siete za bránkami, zrekonštruovalo sa drevené obloženie zvonku, postavila sa terasa a markíza, chodba bola prerobená na spoločenskú miestnosť, vybudoval sa nový vchod, boli zasklené okná, opravené osvetlenie. Vysokú položku predstavovala aj oprava akumulačných kachlí, ventilátorov a tiež úprava celého okolia haly. Spoločnosť preinvestovala cca 500-tisíc korún (16596,96 eur),“ vyratúva J. Vrábeľ.
Športovci majú obavy
Už dlhší čas konateľ ŠK Tempus iniciuje jednania s pracovníkmi mestského úradu a snaží sa situáciu riešiť. Tvrdí, že ďalšia prevádzka haly a tiež fungovanie niektorých športových klubov v meste je veľkou neznámou. „Chcem, aby sa vec čím skôr uzavrela. Aby boli prijaté konkrétne opatrenia na ďalšie financovanie prevádzky haly. Nedávno sme mali dva týždne vypnutú elektriku. Športovci tak nemohli trénovať. Ja sám sa angažujem v športe a tak mi nie je ľahostajné, v akých podmienkach členovia klubov trénujú, respektíve odohrávajú turnaje. Napokon, v hale sa uskutočnilo mnoho podujatí v rôznych druhoch športu, ako sú liga zápasenia, majstrovstvá Slovenska, Gemerský pohár, hádzaná, miniliga vo futbale, turnaje malých detí vo futbale a iné. Dovolím si tvrdiť, že hala je počas roka navštevovaná viac ako miestna plaváreň, zimný aj futbalový štadión, na ktoré mesto aj cez TSM prispieva oveľa väčšími čiastkami,“ dodal J. Vrábeľ a zdôraznil, že príspevok vo výške 370-tisíc korún (12281,75 eur), ktorý odsúhlasilo mestské zastupiteľstvo, nemožno považovať za príspevok pre činnosť ŠK Tempus. Sú to peniaze určené na prevádzku haly, ktorú ŠK Tempus využíva 4 mesiace v roku pre deti, kým iné kluby, ako napríklad zápasníci a hádzanári, ju využívajú po celý rok.
„Náš klub je odkázaný na fungovanie v priestoroch spomínanej haly. Nespĺňa síce všetky požiadavky futsalovej haly, ale bola nám udelená výnimka. Máme kvalitný káder, hráme 2. ligu. Na zápasy k nám chodievajú mužstvá z miest, ktoré majú vybudované moderné športové haly. Určite by nebolo na škodu pouvažovať o vybudovaní novej športovej haly, ktorá by slúžila aj pre iné športy. Ohrozenie prevádzky haly T-18 sa nášho klubu priamo dotýka. Nemali by sme kde trénovať, ani odohrať zápasy,“ povedal Rastislav Koreň, vedúci ŠK Rimatex.
Mesto hľadá riešenie
Zástupcovia mesta Rimavská Sobota sa situáciou okolo športovej haly v týchto dňoch intenzívne zaoberajú. „Problémy ohľadom prevádzkovania haly poznám. Spolu s ostatnými pracovníkmi mestského úradu som jednal aj s konateľom ŠK Tempus. Aj pred dvomi týždňami sme celú situáciu rozobrali a boli pripravené dodatky k zmluve, ktoré pán Vrábeľ v krátkom čase obdrží. Problém je najmä v poskytnutí jednorázového príspevku správcovi haly. Mesto ho nepoukazuje v celosti, ale v dvoch splátkach. Správca haly by mal preukázať použitie prvej splátky, ktorá bola vo výške 200-tisíc korún a následne mu bude uhradených zvyšných 170-tisíc korún. Mesto má záujem na udržaní haly v prevádzke a jej ďalšej rekonštrukcii, aby bola dôstojným miestom pre reprezentáciu klubov a tiež samotného mesta,“ povedal Pavel Piliarik, viceprimátor mesta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Chcete bývať za 1,49% ?
  3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
  4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  7. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  8. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  1. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  2. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
  3. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  4. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
  5. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
  6. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
  7. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
  8. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
  1. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 332
  2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 095
  3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 5 161
  4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 791
  5. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 3 758
  6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 777
  7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 477
  8. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem 1 139

Blogy SME

  1. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Hažlín (II)
  2. Ľuboš Vodička: Bzovík, ten úžasný kláštor
  3. Peter Kubica: O bežeckých otlakoch
  4. Martin Sústrik: Michail Saakašvili: Wunderkind boja proti korupcii (I.)
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (24. - 30.3.1923)
  6. Irena Šimuneková: Náučný chodník Vojšín 2.
  7. Irena Šimuneková: Náučný chodník Vojšín
  8. Julius Kravjar: Slovensko a akademická sloboda: ako sme na tom v porovnaní so svetom?
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 589
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 521
  3. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 5 155
  4. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 443
  5. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 914
  6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 2 687
  7. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 2 664
  8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 2 364
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Lúka na Zbojskej sú posiate šafranom.

Na pomedzí Gemera a Horehronia sú lúky posiate šafranom.


11 h
Novohradská čipka

Novohradská paličkovaná čipka patrí medzi najnáročnejšie.


22 h
Vo vyšších polohách nie je ničím výnimočným ani sneženie v apríli. Na foto Donovaly Polianka 18. 4. 2017.

Na budúci týždeň má opäť snežiť aj v stredných a nižších polohách.


23 h
Na niektorých križovatkách v Banskej Bystrici usmerňujú dopravu policajti.

Policajti riadiaci dopravu sú postrachom vodičov, ktorí ich pokyny neovládajú.


22. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Napadnutého muža previezli záchranári do nemocnice.


24 h

Dopravné značky upozorňujú na možnosť parkovania len rezidentom.


23 h

Predseda kraja prosí ľudí, aby počas uzávery cestovali vlakmi.


22. mar

Ako hráč našiel najlepšie podmienky v Považskej Bystrici a bol aj pri historickom postupe. V trénerskej kariére zažil nejedno sklamanie.


15 h

Blogy SME

  1. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Hažlín (II)
  2. Ľuboš Vodička: Bzovík, ten úžasný kláštor
  3. Peter Kubica: O bežeckých otlakoch
  4. Martin Sústrik: Michail Saakašvili: Wunderkind boja proti korupcii (I.)
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (24. - 30.3.1923)
  6. Irena Šimuneková: Náučný chodník Vojšín 2.
  7. Irena Šimuneková: Náučný chodník Vojšín
  8. Julius Kravjar: Slovensko a akademická sloboda: ako sme na tom v porovnaní so svetom?
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 589
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 521
  3. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 5 155
  4. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 443
  5. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 914
  6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 2 687
  7. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 2 664
  8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 2 364
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu