„Prvý bedmintonový oddiel v Klenovci som založil spolu s Mariánom Majorským a Jánom Bartom. Do roku 1980 bol jeho predsedom Marián. Po ňom som sa tejto funkcie ujal ja. Spolu s Jánom sme boli tréneri 3. triedy. Do súťažného ročníka 2007/08 som bol členom športovo – technickej komisie Slovenského zväzu bedmintonu,“ hovorí I. Majorský, ktorý svojich zverencov priviedol k úspechom. On sám je držiteľom niekoľkých významných ocenení a úradujúcim majstrom Slovenska z turnaja veteránov nad 60. rokov. V klenovskom bedmintone naďalej pôsobí ako tréner. Žezlo v ŠTK komisii SZB po ňom prevzal Richard Bálint, ktorý je zároveň aj členom výkonného výboru SZB. Aj on v minulosti ochutnal, ako chutia majstrovské tituly. Nedávno sa spolu s bedmintonistkami zúčastnil turnaja olympijských nádejí, ktorý sa v dňoch 29. – 31. augusta konal v Prešove. Nás zaujímalo, ako klenovské hráčky obstáli a tiež to, ako reprezentovali svoj klub v minulosti.
Aká príprava predchádzala turnaju olympijských nádejí, v ktorom súťažili juniorské družstvá?
- Bedmintonisti sa zúčastnili dvojtýždňového sústredenia v Prešove. Už po troch dňoch sa vyselektovali hráči, ktorí nastúpili do turnaja. Z nášho klubu vycestovali na sústredenie štyri hráčky. Po vyselektovaní top hráčov v kategórii do 19 rokov napokon v našej reprezentácii zostali dve klenovské hráčky a to Denisa Antalová a Romana Surová. Počas sústredenia sa trojfázovo trénovalo pod vedením trénera z Holandska.
Hráčov ktorých krajín ste vnímali ako najsilnejšiu konkurenciu?
- Najlepšie družstvá majú jednoznačne Rakúšania, Česi a Poliaci. Naši českí susedia majú na tréningy fantastické podmienky. Poliaci majú dokonca národné tréningové centrum. Slovenský zväz bedmintonu má ročný rozpočet 5 – 7 miliónov korún. V iných krajinách sa táto suma vyšplhá až do výšky 50 miliónov korún. Je jasné, že bedminton, o ktorom sa hovorí menej ako o masových športoch, je v iných krajinách na vyššej úrovni.
Na turnaji mali hráčky Družstevníka Klenovec reprezentačnú premiéru. Ako obstáli?
- Slovenská reprezentácia sa v základnej skupine stretla s poľskými hráčmi. Napokon im podľahla 0:5. V druhom zápase sa nášmu družstvu darilo viacej. Našim bedmintonistom sa podarilo zdolať Cyprus 4:1. D. Antalová a R. Surová, hráčky z Klenovca zvíťazili vo štvorhre. Zásluhu na výhre v mixe mala opäť Surová. Neskôr Slováci narazili na Čechov 2, ktorí ich ľahko zdolali 0:5. Surová zabojovala vo dvojhre, obidve Klenovčanky nastúpili do štvorhry a Antalová odohrala aj mix. V boji o siedmu priečku sa slovenskému výberu podarilo poraziť Poliakov 3 kontumačne 5:0. Víťazmi turnaja sa stali Rakúšania. Za nimi skončilo Česko 1 a Poľsko 1 obsadilo tretie miesto.
Niektoré kluby majú vlastné tréningové haly a kurty. Kde sa na turnaje pripravujú vaši zverenci? Neuvažovali ste o vybudovaní vlastnej haly?
- Trénujeme v telocvični základnej školy, ktorej vedenie nám je priaznivo naklonené. Napriek popredným umiestneniam v celoslovenských rebríčkoch je hala, ktorá by bola určená len pre tento druh športu v Klenovci len hudbou budúcnosti. Spolu so sponzorom sme o jej vybudovaní uvažujeme, ale určite by musela slúžiť aj na iné účely. Uvidíme, či sa nám naše zámery podarí realizovať.
Ako je financovaný tento šport vo vašej obci?
- Ako som už spomínal, máme sponzora, ktorý vlastní súkromnú firmu. Niečo prispejú aj rodičia hráčov, klub a tiež Slovenský zväz bedmintonu. Pomáha nám aj obec a vedenie základnej školy. Klub môže získať peniaze aj za hráča, ktorého vychová a ten prestúpi alebo ide hosťovať do iného klubu. Oficiálna tarifa za bedmintonistu, ktorý môže hrať aj v kategórii dospelých je 15-tisíc korún. Bedminton je finančne náročný šport. Či sa jedná o samotnú výstroj, odev a obuv, cestovanie a iné položky.
Koľko ocenení sa vám podarilo zozbierať minulý rok a na ktorých priečkach v celoslovenskom rebríčku sú umiestnené klenovské bedmintonistky?
- Sú kategórie do 11, 13, 15, 17, 19 rokov a dospelí. V každej sa počas roka odohrajú tri kvalifikačné turnaje a štvrtý sú už majstrovstvá Slovenska. Napríklad Nikoleta Bálintová vlani odohrala v kategóriách do 13, 15, 17 a 19 – ročných po štyri turnaje. Znamená to 16 odohraných turnajov najvyššieho rangu. Okrem toho sa s ostatnými dievčatami zúčastňujeme aj iných oblastných súťaží. Vlani náš klub získal až 11 titulov. Monika Hrušková sa v kategórii do 11 rokov v dievčenskej dvojhre stala majsterkou Slovenska. Vo dvojhre, švorhre a v mixe skončila druhá. V kategórii do 13 rokov bola na prvom mieste vo dvojhre a v mixe Nikoleta Balážová. Druhú priečku si vybojovala vo štvorhre. Aj v kategórii do 15 rokov sa jedna z našich hráčok umiestnila vo dvojhre na 1. mieste a tretiu pričku obsadia vo štvorhre a v mixe. O získanie titulov sa zaslúžila v kategórii do 17 rokov Dominika Rebová. Hrá síce za Košice, ale študuje na Gymnáziu v Hnúšti. Trénuje u nás a tak ju berieme ako našu hráčku. V kategórii do 19 rokov sme už nemali také silné zastúpenie. Šestnásťročná Romana Rebová odohrala už aj turnaje v seniorskej kategórii. K 1. septembru sa v slovenskom rebríčku starších dorasteniek sa vo dvojhre nachádza na treťom mieste. V mixe jej patrí tretia priščka a 6. miesto si vybojovala vo štvorhre. O rok mladšia Denisa Antalová sa vo dvojhre nachádza na druhej priečke. V mixe je na 4. mieste a vo štvorhre na ôsmom. Počas minulej sezóny odohrala turnaje aj v kategórii starších dorasteniek. V tejto sa v celoslovenskom rebríčku nachádza vo dvojhre na 9. mieste, vo štvorhre na 18. mieste a v mixe na 9. mieste.
Bedmintonistky vedie skúsený tréner, spoluzakladateľ bedmintonu v Klenovci, držiteľ mnohých ocenení a úradujúci majster Slovenska vo veteránskych turnajoch nad 60 rokov Ivan Majorský. Nerozmýšľal ste aj vy o trénerskom kurze?
- V súťažnom ročníku 2007/08 bol I. Majorský členom športovo – technickej komisie v Slovenskom zväze bedmintonu. Ja som sa stal v tejto organizácii jeho nástupcom a som tiež členom výkonného výboru spomínaného zväzu. Samozrejme, že by som chcel vlastniť trénerskú licenciu. Napokon, v Klenovci pôsobím ako pomocný tréner. Teraz mám však dosť povinností vo výkonnom výbore zväzu a tiež v športovo – technickej komisii, kde mám na starosti tvorbu celoslovenských rebríčkov v kategórii do 13 rokov.
Hráčov ktorého slovenského klubu vnímate ako najsilnejšiu konkurenciu?
- Vynikajúcu hráčsku základňu a kvalifikovaných trénerov má Prešov. V Trenčíne sú až tri bedmintonové kluby. V Bratislave a v Košiciach dominujú v tomto športe chlapci. Za nášho najväčšieho konkurenta považujem Prešov, ktorý vychováva veľmi dobré hráčky.