Spomínaná spoločnosť od mesta získala prenájom na 15 rokov a po uplynutí tohto obdobia i predkupné právo na približne pol hektára prenajatých pozemkov. Platiť bude dve slovenské koruny za meter štvorcový. Jej zámerom je vybudovať prevádzku na spracovanie PET fliaš a iného plastového odpadu. Mesačne chcú spracovávať približne 500 ton týchto druhotných surovín. Rozpúšťanie plastov je chemickým procesom. No je to vraj bezproblémový uzavretý chemický cyklus, ktorý údajne nebude nijako ohrozovať životné prostredie. Tak aspoň argumentovali „obhajcovia“ projektu, a to poslanec Karol Mičko a zástupca investujúcej spoločnosti Ján Vrabec.
Viacerí poslanci namietali, že problém bude robiť aj prevoz odpadov kamiónmi. Tie akiste budú musieť prechádzať celým mestom. Zástupcovia spoločnosti však odhadujú dopravnú záťaž len na dve autá odpadu denne. Poslanci nakoniec žiadosť o prenájom schválili, a tak má lučenský priemyselný park prvého istého investora. A to ešte domáceho.
Podľa primátora sú v hre aj dvaja ďalší. No tí zatiaľ cúvli pred podpisom dohody o investovaní v priemyselnom parku. Okrem nich sa rokuje ešte so štyrmi potencionálnymi uchádzačmi. Ale podobne ako v tomášovskom priemyselnom parku, ani v Lučenci sa nerokuje s investormi ľahko. Tobôž, keď do tohto parku vedie prístupová cesta takmer cez celé mesto.
Lučenec sa snaží získať peniaze na kompostáreň
V meste sa už dlhšie hovorí o výstavbe kompostárne na biologické odpady. Zdá sa, že projekt už začína nadobúdať konkrétnu podobu. Kompostovisko je však drahšia záležitosť, ako sa pôvodne predpokladalo. Podľa primátora Lučenca by celkové náklady mali dosiahnuť 54 miliónov slovenských korún. Doteraz získaný príspevok z environmentálneho fondu ministerstva životného prostredia zďaleka nepostačuje. Ten je necelých desať miliónov.
„Po výzve z environmentálneho fondu sa chceme uchádzať o ďalšie prostriedky v rámci grantov Európskej únie. Preto je potrebné schváliť 5–percentnú garanciu, presnejšie, zvýšenie podielu mesta na spolufinancovaní celého projektu,“ odôvodňoval vynútenú, takmer trojmiliónovú zmenu vo výdajovej časti rozpočtu Marko.
Poslanci návrh schválili. Takže projekt kompostárne biologicky rozložiteľných odpadov má v Lučenci naďalej zelenú.
Skejt park bude pod nadjazdom do Opatovej
Lučenskí skejteri sú už viac rokov tŕňom v oku starších obyvateľov sídlisk. Im zase vadia tí, čo ich za skejting kritizujú. Športová komisia mestského parlamentu je rozhodnutá tento problém vyriešiť. Podľa jej predsedu Pavla Baculíka bude najvhodnejším miestom na umiestnenie dráh pre skejterov vyasfaltovaný priestor pod nadjazdom do Opatovej. Poslanci spomínali aj iné alternatívy, no toto miesto si vraj ako najvhodnejšie vybrali sami skejteri. Doteraz je táto plocha využívaná na parkovanie pre autobusy a nákladné autá. Na vybudovanie bude treba, tak sa to aspoň na zastupiteľstve hovorilo, okolo tristotisíc slovenských korún. Súčasťou „ihriska“ má byť aj osvetlenie. Členovia komisie športu si myslia, že po dokončení sa tam budú stretávať všetci skejteri z mesta.