Aj stredajší rozhovor s členmi delegácie sa uberal týmto smerom. V slovenskej Prahe sa totiž len ťažko hľadajú možnosti, ako ju zachrániť pred postupným zánikom. V dedinke pod Lyscom už zostala len necelá stovka obyvateľov. Ekonomicky aktívnych ľudí možno spočítať na prstoch rúk. Fabriky sú ďaleko, cestovné je drahé. Ťažko nájsť program, ktorý by Prahu vytiahol z letargie. Rozpočet obce ledva stačí na pokrytie nákladov na verejné osvetlenie a na prevádzku obecného úradu a kultúrneho domu, v ktorom sú kancelárie.
Veľká Praha má vraj tiež ekonomické ťažkosti. No diametrálne odlišné. Mesto je zadĺžené preto, že buduje systém obchvatových komunikácií. Praha 8, odkiaľ prišla delegácia, donedávna riešila problémy po povodni, ktorá Prahu postihla pred niekoľkými rokmi. Doktor Vladimír Bouša, poslanec tejto mestskej časti, pochválil najmä súdržnosť obyvateľov pri tejto nevídanej pohrome.
„Napriek upokojujúcim vyhláseniam magistrátu sme v čase povodne vyhlásili evakuáciu ohrozených štvrtí. Urobili sme dobre. Magistrát ostal v trápnej situácii, lebo po vyhlásení evakuácie podal na nášho starostu trestné oznámenie. Ľudia však našu prezieravosť ocenili a odmenili sa nám dôverou a spoluprácou pri odstraňovaní škôd po povodni,“ poukazuje Vladimír Bouša na ťažkosti, s akými sa aj u nás neraz stretávame. Ani ochota pomáhať našej Prahe nemá na magistráte až takú jednoznačnú podporu.
„Vždy je to o kvalite a rozhľade konkrétnych ľudí na magistráte,“ hovorí o možnostiach pomoci Karel Křten z dopravnej komisie českého hlavného mesta. Spolu s tretím členom delegácie Danielom Rovným sa zhodli na tom, že určitá perspektíva malej Prahy by mohla byť vo využití prírodných podmienok. Povedzme, že aj pre rozvoj turizmu. Teraz by zrejme mohli pomôcť pri dobudovaní múzea Husitského a bratríckeho hnutia na Slovensku. Pre takéto múzeum má Praha pripravený jeden z charakteristických domov stavaných z pieskovcových kameňov. Po dobudovaní by to mohlo byť prvé lákadlo pre turistov. Vybudovanie múzea a opravu kostolnej veže pokladá starosta Prahy Ján Karman za prvé kroky potrebné na záchranu obce. Obec založila občianske združenie. To sa pokúša získať prostriedky na opravu kostolnej veže. Pomoc vraj ponúkol aj biskup československej Bratríckej cirkvi.
Starosta potom Pražanom za prítomnosti členov obecného zastupiteľstva odovzdal pamätné plakety. Na druhý deň ráno zástupcov dvoch Práh prijal prednosta Obvodného úradu v Lučenci Branislav Hámorník. Ani u neho sa však nenašiel zázračný prútik, ktorý by pomohol našu Prahu zachrániť. Znova sa spomínali možnosti rozvoja turistiky. Na víkend im starosta naplánoval výlety do okolia a guľášovú párty v jednom z pražských dvorov.
Podľa vekového zloženia členov pražskej delegácie je zjavné, že dlhoroční priaznivci slovenskej Prahy si už pripravujú nasledovníkov. Takže spolupráca dvoch Práh hádam tak skoro nezanikne.