„Pokračujeme v prípravných prácach,“ hovorí starosta Tomášoviec Karol Dovala a pokračuje. „Máme istých už dvoch investorov. Firmu, ktorá bude zabezpečovať elektrickú energiu pre celý park a spoločnosť, ktorá bude spracovávať kaolínovú hlinu na ďalšie použitie. S ďalšími potencionálnymi investormi máme rokovania takmer každý deň. Nevyjednáva sa ľahko, ale potrebný základ, energiu i surovinu, už máme potvrdený. Preto nemusíme pre investorov príliš zmäkčovať podmienky.“
Výkup pozemkov pokračuje
Obec úspešne pokračuje s výkupom pozemkov pre park. Podľa starostu nehrozí nič podobné, čo sa dialo v Žiline. Začali stavať prístupovú obslužnú komunikáciu. Zatiaľ bude bez asfaltového povrchu. Dokončia ju, až keď bude isté, ktoré firmy v parku budú a kde postavia svoje výrobné haly. Cestu začali robiť preto, lebo firma na spracovanie hliny chce začať stavať svoje výrobné priestory ešte do konca tohto roka.
Vznikne 500 nových miest
Pri paroplynovej elektrárni investor znova uvažuje o zvýšení kapacity elektrárne. Doteraz plánovaných dvakrát päťdesiat megawattov vraj možno ešte zvýšiť. O výstavbu prevádzok v priemyselnom parku sa začínajú uchádzať aj menšie firmy z okolia. Záujem je o prevádzky na opravu automobilov a podobné služby. Z väčších nadregionálnych firiem sú podľa starostu štyri už takmer isté. Informovať vopred o svojich podnikateľských zámeroch zatiaľ ani jedna z nich nechce. Keďže starosta zároveň hovorí, že všetko ide podľa plánu, pravdepodobne to budú spoločnosti zamerané na výrobu stavebných materiálov. Pre túto výrobu sú v našom regióne vhodné surovinové podmienky, tradícia i kvalifikovaná pracovná sila.
Parky zvýšia zamestnanosť
Voľných pracovných síl je na juhu Banskobystrického samosprávneho kraja stále nadbytok. Práve tento región trpí už viac ako pol roka najvyššou nezamestnanosťou v rámci celého Slovenska. Je predpoklad, že priemyselné parky by mohli túto situáciu aspoň o niečo zlepšiť. V tomášovskom, ak všetko pôjde podľa plánu, má po dokončení pracovať takmer päťsto zamestnancov.